ארדואן: ״זה סוד מדינה… האדם שכתב את הסיפור הזה ישלם על כך מחיר כבד״

כשהעיתונאי ג’אן דונדאר חשף שארדואן מעביר נשק לארגוני טרור בסוריה, הוא הפך לבוגד ולמבוקש מס’ 1 בטורקיה. ניסינו לשוחח איתו יומיים אחרי ניסיון ההפיכה. זה מה שקרה

איור: עובדיה בנישו

איור: עובדיה בנישו

בעקבות ניסיון ההפיכה הכושל ומצב החירום שהוכרז בטורקיה, מסתובבת לאחרונה באינטרנט הטורקי רשימת שמות של עיתונאים טורקים שאמורים להיעצר בקרוב. זו מעין ״בורסת שמות״ שבכל כמה ימים מתווספים אליה אנשים חדשים, חלקם ממוקמים גבוה יותר ברשימה מהאחרים. נכון למועד כתיבת שורות אלה נלקחו למעצר כבר 42 עיתונאים.

אבל מעניין לראות שיש דבר אחד שלא משתנה ברשימה, לא חשוב כמה שמות חדשים מתווספים אליה. מדובר בשם המופיע בראש הרשימה – ג’אן דונדאר.

דונדאר, העורך הראשי של העיתון ״Cumhuriyet״ (ג’ומהורייט), הפך למבוקש מספר אחת בטורקיה הרבה לפני ניסיון ההפיכה. לא רק מכיוון שהעיתון החילוני שהוא עומד בראשו נוהג לבקר בקביעות את משטרו של נשיא טורקיה רג’פ טאיפ ארדואן, אלא בעיקר בגלל הפרשה הגדולה שהוא פרסם שזעזעה את טורקיה והטילה צל כבד על השלטון.

הפרשה התחילה בינואר 2014 כשמשאיות עם סיוע הומניטרי הגיעו מהצד הטורקי וביקשו לחצות את הגבול עם סוריה.

מה שקרה בדקות שחלפו מאז הזכיר סצנה מהמערב הפרוע: כוחות השיטור המקומיים (שקיבלו כמה שעות לפני כן צו חיפוש מהתובע הכללי, לאחר שהודלף לו שהמשאיות עומדות להגיע) דרשו מהנהגים לצאת מהמשאיות כשהם מכוונים אליהם נשק חם. בתגובה, הנהגים שלפו גם הם נשקים. את המתח שהיה באוויר אפשר היה לחתוך בסכין.

בצילומי הווידאו רואים בבירור כיצד השב״כ הטורקי מעביר משאיות עמוסות בנשק לתוך אזור המלחמה בסוריה

רגע לפני שהסבלנות של אחד הצדדים פקעה והתחיל קרב יריות עקוב מדם, התברר שהאנשים במשאית הם מהביון הטורקי (MIT). הנשקים הורדו, וכוחות השיטור עלו למשאית והחלו לסרוק אותה. מתחת לארגזי התרופות שכנראה שימשו כהסוואה, הם גילו פגזים, כלי נשק ותחמושת רבה. ריח מסריח החל לעלות מכל הפרשה.

באותו זמן, בצד השני של הגבול, המתינה קבוצה סלפית קיצונית – ״אחראר אל-שאם״. מנהיג הקבוצה נלחם בעבר לצד אוסאמה בין-לאדן, ולפני שנהרג בפיגוע התאבדות היה מקורב גם ליורשו של מנהיג אל קאעידה – הטרוריסט איימן א-זוואהירי.

אך ידם של השוטרים שעלו לחפש במשאיות הייתה על העליונה והם דאגו שאמצעי הלחימה לא יעברו לקבוצה הקיצונית או לארגון טרור אחר בסוריה. או כך לפחות הם חשבו, עד שהגיעה שיחת טלפון בלתי צפויה. על הקו – אנשי ממשל טורקים. ההוראה – לאפשר מיד למשאיות להיכנס ולעבור בבטחה לסוריה.

וכך היה. לא רק שהמשאיות עברו את הגבול, אלא שלאחר התקרית הושמו במעצר כל אנשי המשטרה שהיו מעורבים בעצירתן. השלטון הטורקי טען בדיעבד שהמשאיות הובילו סיוע הומניטרי לטורקים השוהים בתוך סוריה, אם כי מעולם לא הגיע אישור כלשהו לכך מקבוצה טורקית כלשהי בשטח סוריה.

ג'אן דונדאר, העורך הראשי של העיתון החילוני ״Cumhuriyet״, והסיפור שסיבך אותו | תמונה: Bulent Kilic/AFP/Getty Images

ג’אן דונדאר, העורך הראשי של העיתון החילוני ״Cumhuriyet״, והסיפור שסיבך אותו | תמונה: Bulent Kilic/AFP/Getty Images

עברה שנה, וג’אן דונדאר נכנס לתמונה. במאי 2015 הוא השיג צילומי וידאו בלעדיים של התקרית שהתרחשה במעבר הגבול. בווידאו רואים בבירור כיצד הביון הטורקי מעביר באופן בלתי חוקי משאית עמוסה בנשק לתוך אזור המלחמה בסוריה. ״אלה היו חדשות גדולות, פרסמנו את פרטי המבצע בליווי תמונות, והעלנו את הווידאו לאתר שלנו״, אמר דונדאר.

לפי סוכנות הידיעות רויטרס, בחלקים נוספים בווידאו, שלא פורסמו באתר העיתון, רואים כיצד השוטרים מקיפים שלוש משאיות ומכונית פרטית. אדם אחד מורד מהקבינה של אחת המשאיות, רגע לפני שהשוטרים מציגים בפניו מה שנראה כמו צו חיפוש מטעם התובע הכללי. ״אל תגעו בי, אל תגעו בי. חכו שתראו את התעודה המזהה שלי״, הוא אומר להם כשהם מורידים אותו מהמשאית. ״אל תתייחסו אלי כאילו תפסתם טרוריסט״, אומר אדם נוסף שנאזק.

״לארדואן הייתה דילמה״, כתב דונדאר בעיתונו, ״הוא לא יכול היה להפריך את הסיפור, ולכן בחר לצנזר את הפרסום ואיים על העיתונאי הקשור בכך – עלי״.

כדי לאשר שלא היה מדובר בסוד מדינה, אלא בסוד אישי שלו, ארדואן הגיש נגדי תביעה באופן אישי

קצת בדומה למה שקרה בליל ההפיכה, ארדואן עלה לשידור חי באחד מערוצי הטלוויזיה הטורקיים ואמר (הפעם לא דרך האייפון): ״האדם שכתב את הסיפור הזה ישלם על כך מחיר כבד; לא אתן לו להתחמק ללא עונש״. הוא הוסיף שהצילומים הם ״סוד מדינה״ ושפרסומם הוא ״פעולת ריגול״. דונדאר לא יכול היה לפרש את זה אחרת: ״כדי לאשר שלא היה מדובר בסוד מדינה, אלא בסוד אישי שלו, הוא הגיש נגדי תביעה באופן אישי״.

אבל האיומים של הנשיא לא עצרו את דונדאר. בתחילת יוני עיתונו פרסם חומרים נוספים, מהלך שהרתיח את ארדואן. הוא דרש שני מאסרי עולם לדונדאר בעוון ״בגידה״ ו״השגה ופרסום חומרים מסווגים למטרת ריגול״. ב-26 בנובמבר, עשרה ימים אחרי שקיבל את ״פרס חופש העיתונות״ מארגון ״כתבים ללא גבולות״, דונדאר נעצר ביחד עם ארדם גול, ראש סניף אנקרה של העיתון, שהיה חתום גם כן על חלק בסיפור.

בתביעה שהגיש ארדואן נטען שהעיתון של דונדאר ״הצטרף לפעולותיהם״ של תומכי פטהוללה גוּלֵן, יריבו הפוליטי המתגורר כיום בפנסילבניה. פעולות המנסות ״ליצור תפיסה לפיה הרפובליקה הטורקית סייעה לארגוני טרור״ – טענה שנחזור לעסוק בה בהמשך. צילומי הווידאו המזויפים שדונדאר קיבל מארגונו של גולן, נטען בתביעה, הם עדות לכך.

גם שר המשפטים הטורקי הגיב לפרשה כשהצדיק את ארדואן בתירוץ ש״כל מדינה בעולם רגישה במידה כזו או אחרת לביטחונה״, והזכיר את מייסד ויקיליקס ג’וליאן אסאנג’, ואת אדוארד סנודן שהדליף סודות מתוך האן-אס-אי האמריקני, כדוגמאות לאנשים הנרדפים על ידי המערב בגלל המידע שחשפו. שגריר ארה״ב בטורקיה אמר בתגובה לדבריו: ״אנחנו רודפים אחרי אלה שמדליפים את המידע, לא אחרי אלה שמפרסמים אותו״.

״שני ניסיונות התנקשות״

עם דונדאר, המבוקש הטורקי מס’ 1 (אחרי גולן), אני מצליח לשוחח לזמן קצר פנים מול פנים דרך הסקייפ, אחרי הרבה מאוד מכשולים. זה קורה לראשונה בחודש יולי 2016, יומיים אחרי ניסיון ההפיכה וכשמונה חודשים אחרי שנכלא.

בדומה לגיבור הסרט ״אקספרס של חצות״ (1978) שלא זכה למשפט הוגן והעביר שנים רבות בכלא הטורקי, רבים בטורקיה חשו כי מערכת המשפט מתכננת להוציא גם את דונדאר כשעיר לעזאזל במשפט ראווה מתוכנן.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!