קרבות הקריפטוגרפיה מתעוררים מחדש

האיש שפיתח את תוכנת ההצפנה העוצמתית הראשונה למחשבים אישיים, מתכוון כעת לחולל מהפכת הצפנה גם בטלפונים. עבורו, זה מאבק למען שמירה על זכויות אדם. ראיון מיוחד עם חלוץ ההצפנה פיל צימרמן

צילום: Silent Circle

צילום: Silent Circle

״במשטר דמוקרטי יכול להיבחר מישהו רע, לפעמים מישהו רע מאוד״, אומר חלוץ ההצפנה פיל צימרמן, ״אבל אם דמוקרטיה עובדת כפי שהיא אמורה לעבוד, אז אחרי שמגלים שהוא רע, יהיו עוד בחירות, ואז אפשר יהיה להיפטר ממנו.

״אבל במקרה שהאדם הזה יורש מערכת מעקב פולשנית בקנה מידה גדול, הוא יוכל להשתמש בה כדי לשמור על השלטון שלו ולנטרל את האופוזיציה. כשחברה נהיית חברת מעקב, אי אפשר לארגן אופוזיציה פוליטית״.

לפני שהייתה תוכנת PGP מסמכים שנתפסו הובילו למעצרים, לעינויים ולהוצאות להורג של משפחות שלמות

צימרמן, האיש שפיתח את תוכנת ההצפנה העוצמתית הראשונה למחשבים אישיים, מתבונן בדאגה בהיחלשות הדמוקרטיה בטורקיה, בניצול של אנשי ממשל מושחתים ברוסיה כדי לדכא את האופוזיציה ולנטרל אנשי פרקליטות, במעקב העצום שמנהל המשטר בסין ובעליית כוחן של מפלגות ימין קיצוניות באירופה. הוא גם מודאג גם מהאפשרות שמנהיג עם נטיות לא דמוקרטיות ייבחר במולדתו ויירש את מערכת המעקב המתקדמת בעולם. ״אם מישהו רע ייבחר בארה״ב, זה עלול להיות סוף הניסוי האמריקני״, הוא אומר.

צימרמן, שמאז שסיים את לימודי מדעי המחשב שלו בשנות השמונים הקדיש את עצמו לאקטיביזם ולמאבקים למען זכויות אדם, יעשה כל מה שהוא יכול כדי שזה לא יקרה. תוכנת ההצפנה פורצת הדרך שהפיץ ללא תשלום לראשונה ב-1991, PGP, חוללה מהפכה והביאה לראשונה לכל אזרח בעולם יכולות הצפנה שגם הממשלות החזקות ביותר לא מסוגלות לפצח. היא עוררה תעשייה שלמה של תוכנות אבטחה ושמירה על פרטיות ששאבה ממנה השראה, אך גם העמידה את צימרמן בפני אישומים של ייצוא נשק. לאחר חקירה ממושכת ומייסרת של שלוש שנים, היא בסופו של דבר הובילה לשינוי מדיניות בארצות הברית.

היום צימרמן רוצה לעשות את אותו הדבר בתחום הטלפוניה. החברה שהקים, Silent Circle, בדיוק השלימה לאחרונה סבב גיוס של 50 מיליון דולר. תוכנת הטלפוניה המוצפנת שלו כבר מגנה על עיתונאים, על פעילי זכויות אדם ועל חברות מסחריות ברחבי העולם, ואפילו יחידת הקומנדו הימי האמריקנית משתמשת בה. אבל יותר מכל, הוא רוצה שהיא תצליח ליצור שינוי תודעתי ושינויי מדיניות ברחבי העולם.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!