איפה הגברים מהזמנים ההם

תשכחו מכך שגברים הם בני מזל, שהם אסרטיביים ומצליחנים. ״כיום אנחנו מגדלים דור של גברים חסרי מוטיבציה, ביישנים, שמפחדים מאינטימיות ומכורים למשחקי וידיאו ופורנו״, מתריע הפסיכולוג הידוע פרופ׳ פיליפ זימברדו

Man, Interrupted: Why Young Men are Struggling & What We Can Do About It (2016)

Man, Interrupted: Why Young Men are Struggling & What We Can Do About It (2016)

פרופ׳ פיליפ זימברדו הוא לא אחר מהפסיכולוג המפורסם שביצע את ״ניסוי הכלא של סטנפורד״ – ניסוי שנוי במחלוקת שבו מתנדבים שיחקו תפקיד של סוהרים ואסירים בסביבה מיוחדת שדימתה בית כלא, בתוך אוניברסיטת סטנפורד. הניסוי שהיה אמור להימשך שבועיים, הופסק לאחר שישה ימים כאשר ״הסוהרים״ התחילו לענות את ״האסירים״ ואף התעללו בהם מינית.

בעקבות הניסוי הזה ומחקרים נוספים שערך לאורך שלושה עשורים, כתב זימברדו את רב המכר ״אפקט לוציפר״ (2007) שבו טען שאין זה נכון שקיימים אנשים טובים או רעים, אלא כוחות סביבתיים הם המביאים אנשים טובים לבצע מעשים רעים.

גם ספרו החדש, ״גברים בהפרעה״, מתמקד במלכודת הגורמים הסביבתיים. הפעם אלו גורמים בעולם המודרני שלדעתו מכשילים נערים וגברים צעירים. אם לאורך הדורות הקודמים המשפחה המורחבת הפכה למשפחה גרעינית של הורים וילדים, שחיה בנפרד מהסבים, הדודים ובני הדודים, הרי שבעשורים האחרונים יותר ויותר משפחות הן חד הוריות, של אמא וילדים.

״בארה״ב 41 אחוז מהמשפחות הן ללא אב, וזה במגמת עלייה״, אומרת בראיון לאפוק טיימס ניקיטה קולומב, מחברת שותפה לספר. ״בנים עוברים מבתים עם דומיננטיות נשית, לבתי ספר בהם יש דומיננטיות נשית, ובאופן כללי ‘אנרגיה של בנים׳ נתפסת כבעייתית בבית הספר. אומרים להם לשבת בשקט, ואם לא, מאבחנים אותם כסובלים מהפרעות קשב״.

ללא דמויות גבריות שיכוונו וידריכו את הילד כשהוא הופך להיות נער ואחר כך גבר, גם בבית וגם בבית הספר, אומר פרופ׳ זימברדו, ״הם ישרפו את הכפר״, הוא מצטט פתגם אפריקני. במלים פשוטות, מסביר פרופ׳ זימברדו, הם עשויים להצטרף לכנופיות, לקבוצות טרור, להשתמש בסמים ובאלכוהול ולשקוע לבדידות ולריגוש של משחקי וידיאו וסרטי פורנו – דבר שכבר קורה.

לפי זימברדו, הטכנולוגיה שהופכת את משחקי הווידאו וסרטי הפורנו לכל כך זמינים ונגישים, מאפשרת לכל נער וגבר צעיר להיות מלך בעולמו, עולם שהולך ומצטמצם לחדרו בבית ההורים, שם הוא יכול בקלות להשיג שליטה וניצחון. כמו עם צריכת סמים, הריגוש הבלתי פוסק הזה דורש ריגושים הולכים ומתעצמים, עד שהחיים האמיתיים, בעולם הנורמלי, נראים דלים ומשעממים.zim and nikita-croped

נוצר כאן דור של גברים צעירים, ממשיך זימברדו, שהולכים ומתבודדים, מתקשים לפתח יחסים חברתיים, בעיקר עם נשים, לא רוצים להשקיע בפיתוח קריירה, מפחדים מהתחייבות רגשית או מקצועית ומעדיפים את הנוחות של מגורים עם ההורים. מכיוון שעיקר הידע שלהם לגבי קשרים אינטימיים ומעשה האהבה מגיע מסרטי פורנו, הם הופכים למגושמים ובורים לגבי קשרים אמיתיים.

כל מה שצריך זה להביט בנתונים ברוב מדינות ה-OECD, אומר פרופ׳ זימברדו: החל מהצלחה בבית הספר, דרך תעסוקה ועד לאריכות חיים: לבנים יש ציונים נמוכים יותר בכל הפרמטרים בהשוואה לבנות, מבית הספר היסודי ועד לאוניברסיטה. 70 אחוז מבין מקבלי הציונים הנמוכים ביותר בבתי ספר הם בנים; שני שליש מהילדים בחינוך מיוחד הם בנים; ובפעם הראשונה בהיסטוריה של ארה״ב, לבנים יש פחות שנות לימוד מאשר לאבותיהם.

ברור מתוך הנתונים ש״נשים עולות בסולם ההשכלה וגברים מתדרדרים״, אומר פרופ׳ זימברדו. יותר מכך, יותר משליש מהגברים בגילאי 24-17, לא מתאימים לשירות צבאי בגלל משקל יתר; 68 אחוז ממחוסרי הבית בארה״ב הם גברים; פי שלושה גברים מאשר נשים איבדו את משרותיהם במשבר הכלכלי האחרון; והסבירות להתאבדות אצל גברים גבוהה פי ארבע יותר מאשר אצל נשים.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!