חטיפי מדע ומעבר: דרקונים עוזרים ללמוד שפה

דרקונים עוזרים להפנים את השיעור

תמונה: Fotolia

תמונה: Fotolia

איך לעזור לילדי גן ללמוד מילים חדשות? מתברר שדרקונים ויצורים קסומים עושים את העבודה הזאת לא רע בכלל.

במשך שבועיים, כ-150 ילדי גנים למדו כ-30 מילים חדשות באמצעות סיפור ומשחק. הם חולקו לקבוצות קטנות, כשבתחילת כל מפגש הקריאו להם סיפור. בחצי מהקבוצות הסיפורים תיארו הרפתקאות מעולם הפנטזיה, על דרקונים ומלכים. ובחצי השני הילדים שמעו סיפורים ריאליסטיים יותר, מהרפתקאות החווה החקלאית.

אחרי הסיפור הילדים גם שיחקו קצת בהשראת הסיפור. להשלמת החוויה אפילו סיפקו להם סביבה מתאימה – הילדים ששמעו על חיות החווה שיחקו בדגם קטן של בית חווה והילדים ששמעו על דרקונים ומלכים שיחקו בטירה קטנה.

כשהחוקרים השוו באילו מהקבוצות הצליחו ללמוד יותר מילים, ההבדל היה ברור מאוד. בעולם הפנטזיה הילדים למדו יותר. ד״ר דיאנה שקולניק וויסברג מאוניברסיטת פן סטייט שבארה״ב, שנמנתה על צוות החוקרים, מציעה שלא רק הסקרנות המוגברת עזרה לילדים להפנים את השיעור. גם הפער בין המציאות לפנטזיה, שאילץ את הילדים לבחון טוב יותר את מידת הסבירות של פרטי העלילה, גרם להם להעמיק יותר בתהליכי העיבוד וההפנמה של הסיפור. על הדרך זה גם עזר להם להכיר טוב יותר את המילים החדשות.

דרך במיני – שובר גלים פרה-היסטורי

תמונה: Fotolia

תמונה: Fotolia

בחופי הבהאמה, בעומק של כשישה מטרים, משתרעת ״דרך במיני״ שמעוררת מחלוקת גדולה מאז שהתגלתה ב-1968. היא מורכבת מאבנים ענקיות שרוחבן הממוצע כשלושה מטרים, אורכה כ-800 מטר, ולצידה משתרעות שתי דרכים נוספות, דומות.

אומרים שהשם שקיבלה – ״דרך״ במיני – דווקא מטעה. האבנים מגיעות עמוק יותר, כך שייתכן שבכלל מדובר בחומה גדולה. הארכיאולוג האמריקני וויליאם דונטו טוען שמדובר בשובר גלים קדום שנועד להגן על התושבים הפרה-היסטוריים של האי במיני ממפלס הים ההולך ועולה. דונטו גם טוען שמצא על חלק מהאבנים סימני סיתות.

* * *

גיאולוגים לעומת זאת טוענים שמדובר בכלל בתופעה טבעית – שחיקה מהירה של סלע הכורכר לצורות סלעיות מלבניות.

אנטיביוטיקה חדשה בתוך האף שלנו

תמונה: NIAID_Flickr

תמונה: NIAID/Flickr

אחד מהחיידקים המסוכנים ביותר שמאכלסים כיום את בתי החולים נקרא MRSA. הוא נפוץ ביותר ומעט מאוד סוגים של אנטיביוטיקה מצליחים להשפיע עליו, כך שהוא מסכן מאושפזים בריאים רבים.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!