כשהמוח שלי מפעיל כוח על שלך

בשנים האחרונות חלה מהפכה שקטה בחקר המוח – במקום לבדוק את פעילותו של מוח יחיד בתנאי מעבדה, בודקים כמה מוחות במקביל. התוצאות מפתיעות ועשויות לחולל מהפכה בחקר התקשורת הבין-אישית

 

תמונה: fotolia.com

לורן סיפרה על הנשף המזעזע שהיה לה בכיתה י’. איך מצאה פתאום את שני המחזרים שלה הולכים מכות רק בגללה ואיך מעט אחר כך התנגשה ליד שוטרים במכונית אחרת, כשאפילו עוד לא היה לה רישיון. אבל מה שמעניין בסיפור הזה דווקא אינו הקשר עם המחזרים או התאונה שעשתה, אלא המחקר המדעי שעשו על הסיפור שלה.

צילום באדיבות AFP

לורן סיפרה את הסיפור מתוך מכשיר fMRI, שסרק את הפעילות במוחה. כך התקבלה מפה מדויקת של האזורים השונים במוח שלה שעבדו במשך 15 הדקות בהן סיפרה את קורותיה. לסיפור של לורן האזינו 11 אנשים אחרים, גם הם מתוך מכשיר ה-fMRI. הדבר המפתיע הוא שהתרשימים שהתקבלו מסריקות מוחם של כל ה-12 היו דומים מאוד, כלומר התגלתה התאמה רחבה בפעילות המוחות של אלו שחוו את אותו הסיפור, לא מאוד משנה אם כשומעים או כמספרים.

פרופ’ אורי חסון מהמחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטת פרינסטון שבארה”ב, שהיה שותף למחקר, מסביר לאפוק טיימס כי ניסויים כמו זה מדגימים עד כמה המוחות שלנו יכולים להשפיע זה על זה, אפילו להפעיל ביניהם כוחות.

הממצאים המפתיעים האלו הם חלק קטן ממהפכה שקטה שמתרחשת בשנים האחרונות בחקר המוח. מהפכה שכבר החלה לשנות את מודל המחקר של המוח שעליו התבססו במשך עשרות שנים.

עד לא מזמן, כשרצו לחקור איך המוח מעבד פעילות מסוימת, כמו דיבור למשל, היו מפרקים את הבעיה למרכיבים פשוטים ובודקים כל אחד מהם בנפרד. בדרך כלל הנבדק הבודד היה יושב במעבדה מול מחשב כשהוא מתמודד עם משימות פשוטות, כמו למשל זיהוי מילים מתחרזות או הבחנה בין מילים אמיתיות לכאלו שהן חסרות משמעות.

רבים מהמחקרים האלה התמקדו באחד משני היבטים: או בצד שמדבר או בצד שמקשיב. כך קרה שבמשך תקופה ארוכה הגישה הרווחת הייתה שהפקת הדיבור והתפיסה שלו נעשים ברובם בחלקים נפרדים של המוח.

אמנם השיטה הניבה תוצאות ועזרה לאורך השנים לבנות תמונה לגבי תפקידיהם של אזורים רבים במוח. אולם כפי שמגלים פרופ’ חסון וחוקרים נוספים בשנים האחרונות, ייתכן שהפירוק למרכיבים הפשוטים הראה לנו רק חלק מהתמונה – ופספס חלק גדול הרבה יותר שנוצר כתוצאה מאינטראקציה בין אנשים. “מבחינתנו אי אפשר לחקור קומוניקציה אם אתה חוקר רק את מי שמפיק או רק את מי ששומע”, מסביר חסון.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!