הכוכב המסתורי בגלקסיה

אף אחד לא מצליח להסביר מה קורה על כוכב KIC 8462852. אפשרות שנבדקת כיום ברצינות מפתיעה היא שאולי “מבנה על” חייזרי עצום מסתיר את אור הכוכב וגורם לתצפיות החריגות שמגיעות ממנו

תמונת אילוסטרציה: Fotolia

תמונת אילוסטרציה: Fotolia

ד”ר תבת׳ה בויג׳יאן (Tabetha Boyajian) לא חשבה לרגע שתחבור לאסטרונום שמחפש חייזרים בשמים. כמדענית קונבנציונלית באוניברסיטת ייל (ארה”ב) היא רק רצתה לחקור כוכבים וכוכבי לכת מרוחקים, בטח שלא להתעסק במבנים היפותטיים של חייזרים.

אבל לפני שלוש שנים הראו לה בפעם הראשונה את התופעה המוזרה הזו – כוכב KIC 8462852, שקיבל לאחרונה את הכינוי “הכוכב המסתורי ביותר בגלקסיה”. גודלו קצת יותר מזה של השמש שלנו, הוא מרוחק מאתנו בכמעט 1,500 שנות אור ואת ההתנהגות המוזרה שלו, נכון להיום, אף אחד לא מצליח להסביר.

כדי להבין את המוזרות שלו, צריך להבין מדוע בכלל הסתכלו עליו, ומה ציפו לראות בו. מי שאיתר אותו הייתה קבוצה של אסטרונומים חובבים שחיפשו סימנים לכוכבי לכת מרוחקים. “ציידי הפלנטות” הם נקראים.

אם אכן קיימות תרבויות אינטליגנטיות נוספות בחלל הן יהיו הרבה יותר מתקדמות מאתנו

באמצעות טלסקופ החלל “קפלר” הם עוקבים אחרי שמשות מרוחקות ורואים את הבהירות שלהן. ברגע שכוכב לכת עובר במסלול שבין הטלסקופ לבין השמש המרוחקת, הוא מסתיר מעט מהאור שהשמש מקרינה. ככל שהוא מסתיר יותר אור, כך אפשר להבין שכוכב הלכת גדול יותר.

כדי לקבל פרופורציה, כוכב לכת שגודלו כמו זה של צדק (שקוטרו גדול פי 11 מזה של כדור הארץ) יפחית רק אחוז אחד מכמות האור שמגיעה מהשמש המרוחקת.

כעת נחזור לכוכב הלכת המסתורי שלנו. בתצפיות שנערכו עליו ב-2009 ראו הפחתה די גדולה, של כעשרה אחוזים בעוצמת האור, שנמשכה שבוע כמעט. התופעה המוזרה הזו גרמה לאסטרונומים החובבים להבין שמשהו כאן מוזר, אבל הם לא הפנו לכך תשומת לב מיוחדת.

העניינים חזרו פחות או יותר לשגרה, עד מרץ 2011, כששוב המוזרות חזרה והפעם בעוצמה גדולה יותר – 15 אחוז, רמה בלתי נתפסת בהשוואה לכוכבי לכת נורמליים.

הסיפור החל להסתבך עוד יותר כשצורתם של הגרפים המתארים את עוצמת האור נראתה מוזרה. בדרך כלל, באותה מהירות שבה פוחתת עוצמת האור, כך היא גם חוזרת לתקינותה. אבל במקרה של הכוכב המסתורי הזה, האור חזר לעוצמתו הרגילה בקצב מהיר הרבה יותר.

גרף: אלכס גורביץ׳

גרף: אלכס גורביץ׳

בשלב הזה האסטרונומים החובבים החליטו שהגיע הזמן להראות את הגרפים המוזרים לאסטרונומים המקצועיים שמפעילים אותם באוניברסיטת ייל. ד”ר בויג׳יאן הייתה הכתובת. אבל בויג׳יאן לא השקיעה בכך תשומת לב מיוחדת.

הטירוף סביב הכוכב המסתורי התחיל בפברואר 2013, כשנתונים שנאספו הראו שכעת כבר לא מדובר בעמעום יחיד בעוצמת האור, אלא בעמעומים רבים ומגוונים הנמשכים לאורך תקופות שונות. חלק נמשכו יום או יומיים, הארוכים נמשכו שבוע. ברצף האירועים הזה, שנמשך כשלושה חודשים, הפחתת האור המרבית הגיעה לשיעור של 20 אחוז, נתון בלתי נתפס שאפשר להקביל לכוכב לכת שגודלו בערך פי 1,000 מכדור הארץ שלנו.

“בשלב הזה, כשדברים הפכו לממש מטורפים, התחלנו לעבוד על הכוכב הזה במרץ”, מספרת בויג׳יאן בראיון לאפוק טיימס.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!