שנת הסוס

איור: YeuanFang/Epoch Times

אם נולדתם במקרה באחת מהשנים 1942, 1954, 1966, 1978, 1990, 2002 או 2014, אז לפי גלגל המזלות הסיני נולדתם בשנת הסוס. שנת הסוס החלה ב-31 בינואר, כשסינים ברחבי העולם חגגו את ראש השנה הסיני.

הסוס מסמל בתרבות הסינית אופי חזק עם שאיפה לרוץ קדימה ולהשיג את היעדים. הסוס מעורר תחושה של גאווה, כבוד ויושרה במסורת הסינית. סיפורים רבים בתרבות הסינית מדגישים את ההרואיות, העוצמה והנאמנות של הסוס. סיפוריהם של כמה מהגיבורים החשובים בתרבות הסינית כוללים גם את הסיפור על סוסם האמיץ והטוב, כמו למשל הסיפור על שיאנג יו וסוסו הנאמן ג׳ווי.

לשיאנג יו היה סוס מלחמה שחור ששירת אותו בקרבות רבים עד למותו של שיאנג. הוא התייחס לסוסו כחבר אמיתי. שיאנג ידע שהוא עומד להיות מובס כשיצא להילחם לבדו מול אלפי חיילי אויב. הוא הורה לספן שהיה במקום לקחת את הסוס בחזרה הביתה. אבל ג׳ווי הסוס הנאמן צנף בצער וסירב לעזוב.

גוואן יו היה גנרל ששירת את המצביא ליו ביי בתקופת שלושת הממלכות, והיה לו תפקיד חשוב בייסוד ממלכת שו. גוואן התפרסם לדורות בשל נאמנותו ואומץ לבו. מסופר שלגוואן היה סוס מיוחד בצבע אדום שהיה תמיד נאמן לו. כשגוואן יו הוצא להורג בידי האויב סוסו סירב לשתות, לאכול או אפילו ללכת. הוא מת זמן קצר לאחר אדונו.

מכיוון שהסוס משרת את האדם כדי להביא ליעדו, הוא מסמל לא רק מסעות, אלא גם הצלחה מהירה. ניב סיני שמשמעו ״להשיג הצלחה בשעה שמגיעים על סוס״ נמצא בשימוש כבר יותר מ-700 שנה, ומרמז על סיפור מסעו של קיסר צ׳ין הראשון מהמאה ה-3 לפני הספירה. כשאומרים אותו בסינית הכוונה היא לניצחון מיידי או להצלחה מהירה.

ניב סיני נוסף שקשור בסוס הוא “להצליף בסוס מהיר”, ומקורו בסיפור על תלמיד סיני ששמו גנג ג’ו. גנג היה תלמידו של ההוגה הסיני הידוע מו דזה שחי במאה ה-5 לפנה״ס.

גנג היה איש צעיר ופיקח שבלט בין תלמידיו של מו דזה. אולם בזמן הלימודים הוא לא השקיע מאמץ מיוחד, ומו דזה היה נוזף בו בשל כך.

גנג לא יכול היה להבין מדוע המורה שלו קשוח כל כך איתו. לכן, באחת הפעמים שבהן ננזף, הוא שאל אותו: “המורה, האם באמת אין שום דבר שאני עושה טוב יותר מאחרים?”

מו דזה ענה לו בשאלה: “נניח שאני רוצה להגיע לביקור בהר טאי-האנג ואני צריך סוס מהיר וגם שור שייקח אותי במסע שלי לשם. איזה מהם תבחר לדרבן עם שוט?”

“כמובן שבסוס!” ענה גנג בביטחון. “למה בסוס?” שאל מו דזה. “כיוון שהסוס זקוק לעידוד כי הוא מסוגל להגיע למהירות גבוהה”, ענה גנג.

“נכון מאוד”, השיב מו. “אני חושב שאתה מסוגל לדברים גדולים. אני נוזף בך מכיוון שיש לך יכולת לעשות התקדמות מהירה יותר ולשאוף להגיע גבוה. אתה שווה את העידוד, את הלימוד ואת התיקון”, הסביר לו המורה.

גנג הבין שהמורה שלו נזף בו מכיוון שהייתה לו הערכה רבה אליו, וביטחון ביכולתו להשתפר. מאז אותו רגע גנג התאמץ ללמוד ועשה מאמצים גדולים לשאוף למצוינות. מאז אותו רגע מו גם הפסיק לנזוף בו.

כשהסינים אומרים היום ״להצליף בסוס מהיר״, הם מתכוונים לתאר מאמצים להגביר את קצב ההתקדמות כדי להתפתח באופן מהיר ככל האפשר. הניב הזה גם משמש כמטאפורה להתקדמות מתמדת קדימה.

ניב סיני נוסף שנפוץ היום בסינית הוא ״דרך ארוכה בוחנת את כוחו של הסוס״. הניב הזה מרמז דווקא ללב האנושי, מכיוון שהוא קיצור של פתגם ארוך יותר: ״כמו שהדרך הארוכה בוחנת את כוחו של הסוס, הזמן מגלה את לבו של האדם״.

ניבים סינים ופתגמים סינים רבים מכילים שכבות שונות של משמעות, ומכילים בתוכם רמזים לעצות לחיי היומיום של האדם.

הביטוי הזה מגיע מהאופרה ״גמול על חסד״ שנכתבה בשושלת יואן (1279 עד 1368 לספה״נ). שו, גיבור הסיפור, אומר לאישה שעזרה לו ברגע קשה לפני שהוא עוזב: ״אחות יקרה, אני מודה לך על עזרתך לי. אני מאחל לך חיים ארוכים ומלאי שגשוג. בעתיד, אגמול לך על חסדך כשתצטרכי עזרה, כמו שנאמר – כמו שדרך ארוכה בוחנת את כוחות של הסוס, כך הזמן יגלה את טבעו של לב האדם״.

היום הניב ״דרך ארוכה בוחנת את כוחו של הסוס״ משמש כדי לתאר את טבעו האמיתי של האדם שמתגלה לאחר תקופה ארוכה של מבחן.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!