איש הסוד שמושך בחוטים של טראמפ

מיהו היועץ הכלכלי שמכווין את המועמד לנשיאות, ומדוע התזה שלו ש״סין הורגת אותנו״ הצליחה להשפיע גם על הקמפיין של ברני סנדרס והילארי קלינטון. ״זה בכלל לא עניין של דמוקרטים ורפובליקנים, זה עניין של נכון ומוטעה – אם לא נפתור את הבעיה הסינית, לא נפתור את הבעיות הכלכליות שלנו״, הוא אומר בראיון לאפוק טיימס

1_mainpic-smallלא רבים מכירים את נבחרת היועצים הכלכליים שלוחשים לאוזנו ומעצבים את מדיניותו של המועמד לנשיאות, דונלד טראמפ. 13 איש נמנים על הנבחרת וביניהם מנהלי חברות נדל״ן, טייקון בנקאות מטקסס, וגם מי שהיה עוזר שר האוצר בשלטונו של רייגן.

אבל בתוך החבורה הזו נמצא גם כלכלן מסוג אחר – איש אקדמיה שמושך בחוטים מאחורי הקלעים ומשפיע כנראה יותר מכל האחרים על מדיניותו הכלכלית של איל ההון – פרופ’ פיטר נבארו מאוניברסיטת קליפורניה, אירווין. ״התפקיד שלי במערכת הבחירות הוא לוודא שהניתוח הכלכלי חזק כסלע, שהעובדות נכונות״, הוא אמר לאחרונה לרשת בלומברג.

אבל נבארו עושה הרבה יותר מזה גם בתוך הקמפיין וגם מחוץ לו. עם דוקטורט מהרווארד בידו, הפך נבארו במשך השנים לאחד הכלכלנים הפרודוקטיביים ביותר בארה״ב. הוא חקר וכתב על אין-ספור נושאים שונים ומגוונים – מתרומה לצדקה, מחיר הטרור, ועד למאמרים בנושאי עלויות אנרגיה גרעינית.

כמות הספרים שכתב מעידה אף יותר על פעילותו הענפה: ב-2002 פרסם ספר בנושא שכינה ״מאקרו-השקעה״, בו הוא מציע תיאוריה המאפשרת למשקיעים לצפות לאיזה כיוון ינוע השוק; ב-2009 השיק ספר נוסף, הפעם בנושא המחזוריות העסקית בעולם הניהול; ושנה לאחר מכן פרסם ספר המבקר את המדיניות הכלכלית של הממשל האמריקני. בזמן שכלכלנים באקדמיה התמחו בנושאי מחקר ספציפיים, בנה פרופ’ נבארו קריירה של כלכלן ״כללי״.

הנושא הסיני השפיע על הקמפיין של ברני סנדרס והילרי קלינטון | Justin Saglio_AFP_Getty Images

הנושא הסיני השפיע על הקמפיין של ברני סנדרס והילרי קלינטון | Justin Saglio_AFP_Getty Images

אבל זה היה רק חימום. המנה העיקרית הגיעה כשנבארו החליט לצלול לחקר הנושא הסיני, שנחשב עד לקמפיין הבחירות האחרון כדבר המעסיק רק את השוליים של החברה האמריקנית. הוא הוציא שלושה ספרים בנושא, חיבר עשרות מאמרים, הפיק שני סרטים דוקומנטריים והצליח להראות מדוע, לדעתו, העניין הסיני הוא הגורם הכלכלי החשוב ביותר לאומה האמריקנית. וזה בדיוק מה שהדהד באוזני צוות הקמפיין של טראמפ. אבל לא רק באוזניו.

מה שנבארו עשה השפיע גם על הקמפיין של ברני סנדרס ושל הילרי קלינטון, והפך מנושא שוליים לדבר שגור במיינסטרים של אמריקה, שתפס כותרות ונהייה לשיחת היום. ״העובדה שסין גונבת וסוחרת באופן לא הוגן עלתה לאמריקה במיליוני מקומות עבודה והפכה לרעיון מרכזי שאומץ על ידי דונלד טראמפ וברני סנדרס״, אומר לי נבארו. ״גם הילרי קלינטון מסכימה עם זה״.

מבחינת נבארו, זו בדיוק התוצאה שקיווה להשיג – נושא שחוצה מפלגות ודעות פוליטיות. בראיון שאני עורך איתו הוא אינו מגדיר את עצמו כרפובליקני או כ״איש של טראמפ״ במלוא מובן המילה. בשנות ה-90 הוא ניסה לרוץ לקונגרס כמועמד דמוקרטי בכלל, ניסיון שנכשל. בשיחה שלנו הוא מגדיר את עצמו כ״כלכלן פרגמטי״ ו״דמוקרט שננטש על ידי מפלגתו״ ואיבד אמון בכלכלה האמריקנית ובביטחון הלאומי.

נבארו מנסה להדגיש בפניי שהוא עוסק ״במה שנכון״ ולא במה שפופוליסטי. הוא קורא לזה ״האמת״ וחושב שהיא גדולה וחשובה יותר מפוליטיקה. אבל מה היא אותה אמת?

״הם הורגים אותנו״

נבארו מעולם לא פגש את טראמפ, לפחות לא לפני שהצטרף לקמפיין שלו. הקשר ביניהם החל ב-2011 כשטראמפ הזכיר בראיון לעיתון אמריקני את אחד הספרים שכתב נבארו על סין, ובהמשך שיבח את הסרט הדוקומנטרי שהוציא נבארו – Death By China, המבוסס על ספרו באותו השם. ״הסרט הדוקומנטרי הזה מתאר את הבעיות שלנו עם סין בליווי עובדות, מספרים ותובנות״, כתב טראמפ, ״אני ממליץ לכם לראות אותו״.

נבארו פנה לטראמפ כדי להודות לו, צעד שהוביל מאוחר יותר להצטרפותו לקמפיין ולאִמרה המפורסמת של טראמפ: ״סין הורגת אותנו״. זו גם הסיבה שרציתי לשוחח עם נאברו – יועצו הבכיר של האיש שעשוי, אולי, להיות הנשיא הבא של ארה״ב.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!