אולי ביקום מקביל חי אדם שממש דומה לך וקורא עכשיו כתבה על יקומים מקבילים

זה כבר לא מדע בדיוני: בשנים האחרונות חוקרים מחפשים בכלים מדעיים ראיות ליקומים מקבילים

תמונה: fdecomite/Flickr

תמונה: fdecomite/Flickr

ד״ר רנגה רם צ’ארי (Ranga-Ram Chary) ממש לא מבין מה הוא רואה בנתונים שמוצגים מולו. במשך שנתיים הוא אסף באמצעות טלסקופ החלל פלאנק מידע על חומרים הנמצאים ביקום ואמורים להעיד על ההיסטוריה שלו – איך הוא התפתח ואילו תהליכים הוא עבר.

אבל אחרי שעיבד את הנתונים, הוא ראה תופעה מוזרה שהוא לא מצליח להסביר. ״ביקום שלנו, אנחנו יודעים ברמת דיוק גבוהה למדי כמה פרוטונים ואלקטרונים אמורים להיות״, הוא אומר בראיון לאפוק טיימס. אבל כעת משהו גרם לנתונים להשתבש – בשלושה אזורים שבהם אמורים היו להיות חלקיקים בריכוז דליל (פרוטונים ונויטרונים), הופיעו חלקיקים בכמות גדולה הרבה יותר – פי 4,500 ממה שסביר לראות.

ד״ר צ’ארי, שבשנים האחרונות עובד בקאלטק, המכון הטכנולוגי של קליפורניה, בחן כמה רעיונות שאולי יצליחו להסביר את התופעה המוזרה הזאת: אולי זה אבק שמגיע דווקא לכיוון הזה בשמיים, ומשבש את הנתונים? כנראה שלא; אולי מסתתרות שם באזור גלקסיות מרוחקות מאוד, שלא הבחנו בהן עד כה? גם זה לא; גם רעיונות נוספים שהוא ועמיתיו לצוות ניסו לבדוק, לא סיפקו הסבר מניח את הדעת.

לפי תיאוריה חדשה מ-2014, עולמות מקבילים יכולים אפילו להשפיע על מה שקורה כאן, בעולם שלנו

ואז, ב-2015, עלה במוחו רעיון מפתיע. “אחרי ששללנו הכול, הגענו למסקנה שאנחנו עדיין לא מבינים מה זה, ולכן זה אולי קשור למשהו לא צפוי. הרגשתי שיש רעיון אחר שאולי השארנו מאחור – אולי הפרוטונים והאלקטרונים הרבים שזיהינו הגיעו מיקום אחר שעשיר בהם״, הוא אומר, ״כך הגעתי לרעיון של התנגשות עם יקום מקביל״.

אם אתם חושבים שד״ר צ’ארי מעלה רעיון נועז, מתברר שחוקרים אחרים לוקחים את רעיון היקומים המקבילים רחוק אפילו יותר, וטוענים שבחלק מהיקומים המקבילים האלו חיים אנשים שדומים לנו מאוד – מעין גרסאות מקבילות של כל אחד מאתנו. בריאיון לאפוק טיימס, ד״ר הול מאוניברסיטת גריפית’ שבאוסטרליה, אפילו מציע שעולמות מקבילים כאלו יכולים להשפיע על מה שקורה כאן, בעולם שלנו.

היקום כבועת סודה

אחרי שבמשך שנים רבות נחשב רעיון היקומים המקבילים למדע בדיוני, בשנים האחרונות זה החל להשתנות. הרעיון חודר אט-אט לגבולות הגזרה המדעיים, וזוכה לעניין ולתשומת לב של צוותי מחקר רבים.

פרופ’ מת’יו קלבן (Matthew Kleban) מאוניברסיטת ניו יורק הוא אחד המדענים שחוקרים את התחום. מאז ומעולם הוא התעניין בפיזיקה של הדברים הבסיסיים ביותר, למשל ממה מורכבים החלקיקים שאנחנו מכירים. כך הוא הגיע לתחום אחר ששמו ״תורת המיתרים״, המתאר את החלקיקים לא כנקודה זעירה אלא כחוט – כמיתר.

המודל המקובל כיום להתפתחות היקום שלנו, עם שלב האינפלציה בראשיתו, שגרם להתפשטותו המואצת. תומכי ה'רב יקום' טוענים שהאינפלציה הזו ממשיכה באזורים אחרים מעבר ליקום הפרטי שלנו, וגם שם מתפתחים במקביל יקומים קטנים נוספים | תמונה: Public Domain/Wikipedia

המודל המקובל כיום להתפתחות היקום שלנו, עם שלב האינפלציה בראשיתו, שגרם להתפשטותו המואצת. תומכי ה’רב יקום’ טוענים שהאינפלציה הזו ממשיכה באזורים אחרים מעבר ליקום הפרטי שלנו, וגם שם מתפתחים במקביל יקומים קטנים נוספים | תמונה: Public Domain/Wikipedia

הבעיה עם תורת המיתרים היא שנובעות ממנה טענות מעניינות שקשה למדי, עד בלתי אפשרי, להוכיח בתנאי מעבדה. למשל, אחת המשמעויות שלה היא שהיקום שלנו לא מורכב רק משלושת ממדי המרחב המוכרים לנו של אורך, רוחב ועומק, אלא שברבדים עמוקים יותר מסתתרים מאתנו ממדי מרחב זעירים נוספים, כל כך זעירים שאנחנו לא יכולים להבחין בהם.

אבל איך מוכיחים את קיומם של דברים כאלו בשטח, מעבר למסקנות שעולות מהמשוואות המתמטיות? לפי התיאוריה, המיתרים אמורים להיות קטנים הרבה יותר מאלקטרון – איך נוכל למצוא עדויות לקיומם?

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!