“הממלכה לא פנתה לישראל, אלא הציגה לה הצעה שהיא חייבת לקבל”

מה מסתתר מאחורי יוזמת השלום הסעודית? ראיון עם הבכיר הסעודי שנפגש עם משרד החוץ בניסיון להשיג שלום כולל עם מדינות ערב

 

איור: ליזה וורונין

איור: ליזה וורונין

החודשים האחרונים היו חמים מאוד ב״עסקי השלום״ של המזרח התיכון. הם התחילו בביקור של משלחת סעודית בישראל ביולי האחרון בניסיון לקדם שלום אזורי, נמשכו בנאומו האופטימי יחסית של נתניהו באו״ם ודבריו על יוזמת השלום הערבית, והסתיימו בפגישתם הלא רשמית של נתניהו ואבו-מאזן בהלווייתו של שמעון פרס, למורת רוחו של העולם הערבי.

בין לבין גם היה ניסיון כושל של הנשיא אובמה למנוע ממשפחות קורבנות פיגועי ה-11 בספטמבר לתבוע את ממשלת סעודיה בגין הקשר שלה כביכול, למחבלים.

אולם במקביל לכל האירועים, שלפעמים מערבים תככים ואינטרסים סמויים, ניסינו להבין את טיב היחסים בין ישראל וסעודיה ומה באמת מסתתר מאחורי אותה יוזמת שלום ערבית.

״יש כעת הזדמנות להגיע לשלום״, אומר לי בראיון הבכיר הסעודי, ד״ר אנוואר עשקי, שהוביל את המשלחת הסעודית בביקור הקצר והמסתורי שלה בישראל ביולי, אבל מוסיף משפט שהוא חוזר ומדגיש כל הזמן: ״ישראל עומדת לפספס את ההזדמנות הזאת״.

מדוע?

״כשביקרתי לאחרונה ברמאללה ובירושלים, התגובות ליוזמת השלום היו חיוביות. אנשים משוכנעים שיוזמת השלום היא דבר טוב, אבל יש דעות שונות לגבי דרכי היישום שלה. אחד המכשולים כרגע הוא חוסר ביטחון וחוסר העזה. היוזמה הסעודית פותרת את הסכסוך שלכם עם הפלסטינים, אבל אומץ הוא אלמנט הכרחי כאן״.

המגעים בין ערב הסעודית וישראל החלו כידוע כבר לפני יותר משנה, כשמצלמות טלוויזיה תיעדו לראשונה מפגש שנערך בוושינגטון בין עשקי לבן שיחו הישראלי, דורי גולד. הסצנה דמתה לזירת אגרוף דרמתית.

אנוואר עשקי ומנכ"ל משרד החוץ דורי גולד, בפגישה הגלויה הראשונה שלהם (Debby Communications Group)

אנוואר עשקי ומנכ”ל משרד החוץ (לשעבר) דורי גולד, בפגישה הגלויה הראשונה שלהם (Debby Communications Group)

״מן העבר האחד עמד דורי גולד, שיתמנה בתחילת השבוע למנכ״ל משרד החוץ של ישראל. מן העבר השני, הגנרל הסעודי בדימוס אנוואר עשקי – ושניהם לוחצים ידיים בחיוך״, דווח בחדשות 10, ״זאת אינה הפעם הראשונה שהשניים האלה נפגשים״.

מהמעט שידוע, רק שני אישים מסעודיה – שלא מכירה בישראל כמדינה ולא מנהלת איתה יחסים דיפלומטיים – נפגשים בגלוי עם ישראלים. האחד הוא הנסיך טורקי אל־פייסל, שניהל את סוכנות המודיעין הסעודית והיה שגריר סעודיה בארה״ב ובלונדון. לפי אתרי חדשות זרים הוא נפגש בעבר עם יאיר לפיד בניו יורק ובנפרד עם גורמים ישראלים נוספים; והשני הוא ד״ר עשקי, שנפגש ביוני 2015 עם גולד במועצה ליחסי חוץ בוושינגטון, והשניים לחצו ידיים מול המצלמות.

אתה באמת מאמין שהסכם שלום יגרום לארגוני הטרור להניח את נשקם ולוותר על הדרישה לסלק את היהודים ממדינת ישראל? ״כן. הדיאלוג שלי איתם מאשר את זה״

ד״ר עשקי (דוקטור למשפטים, בן 73) הוא גנרל בדימוס בצבא הסעודי ששימש כיועץ לנסיך בנדר בן-סולטן, לשעבר שגריר סעודיה בוושינגטון ומי שעמד בראש שירות הביון הסעודי המקביל ל״מוסד״ הישראלי.

עשקי לא הגיע לפגישה עם גולד לבדו, אלא מלווה בשניים מבכירי מכון המחקר הסעודי שבראשו הוא עומד כיום. עם אחד מהם, עבדול חמיד-חכים, אני מתכתב בווטסאפ במשך כמה ימים כדי לתאם את הראיון עם עשקי, רגע לפני שהוא הגיע בחודש יולי לרמאללה כדי לשוחח עם ההנהגה הפלסטינית, ואחר כך עשה גם גיחה קצרה לירושלים לפגישה עם מנכ״ל משרד החוץ.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!