הילדות שהקימו אימפריה בגיל 9

אדורה היא המורה הצעירה בהיסטוריה, ואקיאנה מוכרת את ציוריה במאות אלפי דולרים ונחשבת לילדת הפלא של עולם האמנות. בראיון הן מדברות על מקורות ההשראה שלהן ועל החינוך שקיבלו

תמונה: Fotolia

תמונה: Fotolia

אדורה סביטק המורה הצעירה בהיסטוריה

תמונה: Web Summit/Flickr

תמונה: Web Summit/Flickr

״כשהייתי בת שלוש, הייתי הולכת לפארק שליד הבית שלי ונעמדת על סלע, כדי לנאום על הסיבות שבגללן אנשים צריכים לבחור בי כנשיאה. הקלות הזאת בה דיברתי הגיעה מתוך התחושה שיש לי הכישורים לכך, בדיוק כמו לכל אדם אחר״, מסבירה הסופרת והמרצה הצעירה אדורה סביטק בראיון לאפוק טיימס. ״הוריי מעולם לא אמרו לי שאני צעירה מדי כדי שתהיה לי דעה משלי ונתנו לי להשמיע את קולי״.

אביה קרא לה אריסטו כשהייתה קטנה; היא כתבה סיפורים כבר בגיל 4 והוציאה את ספרה הראשון בגיל 8. החודש היא חוגגת 19 שנים ומסתכלת לאחור על חייה יוצאי הדופן

אדורה לא סתם החלה לנאום את נאום הנשיאות שלה באותו פארק. היא מספרת שבאותם ימים של שנת 2000, סיקרו בטלוויזיה את מערכת הבחירות בארה״ב, וקולות הנואמים השאירו עליה רושם רב. קולות שלא עניינו אף ילד ממוצע בן 3, ובטח לא היו גורמים לו לחשוב על המשמעות שלהם. אבל את אדורה הם סיקרנו וריתקו.

אימה של אדורה, ג’ויס סביטק, היא סינית שבילדותה חוותה את מהפכת התרבות בסין, בלי גישה לספרים. אולי זה מסביר מדוע היא וג’ון האבא, במקצועו מהנדס תוכנה, שאפו להעניק לאדורה ולאחותה חינוך לתרבות ולידע. אבל מה שהם לא חזו היה באיזו מהירות הילדה הקטנה שלהם תבלע את הדברים שהיא רואה ושומעת מהם ותקדים את זמנה לעומת ילדים אחרים.

תמונה: XPRIZE Foundation/Flickr; באדיבות אדורה סביטק

תמונה: XPRIZE Foundation/Flickr; באדיבות אדורה סביטק

בגיל 4 אדורה כבר החלה לקרוא ולכתוב, ובתוך זמן קצר הפכה ל״מכונת כתיבה״ שקשה לעצור. היא כתבה במחברות שקיבלה מהוריה, בדפדפת שורות צהובה שהייתה לה, ובעצם בכל נייר שמצאה זרוק על הרצפה. ״אני זוכרת שבמקרה אחד שבו הייתי בחנות של ‘איקאה’ ולא היה לי במה לכתוב, השתמשתי בעיפרון הקטן ובדף הנחיות לבניית מוצר כדי לכתוב סיפור״, היא אומרת.

מה כתבת?


״אני חושבת שהסיפור הראשון שלי היה על ילד קטן שהולך למסעדה לאכול צ’יזבורגר. זה היה סיפור די פשוט, אבל כשאתה ילד, הדבר הטוב הוא שאין לך מסננים אוטומטיים או קולות בראשך שאומרים לך: ‘האם הסיפור הזה מספיק טוב כדי לכתוב אותו על הנייר?’. לכן כשכתבתי, יכולתי לכתוב באופן פורה״.

בגיל 7 כבר קראה שני ספרים ביום והקלידה כ-80 מילים בדקה, כאילו הרעיונות והסיפורים פשוט זורמים לתוך מוחה

אבל את כישרון הכתיבה שלה היא התקשתה לשמור לעצמה. בגיל 7, אחרי שכתבה כבר מאות סיפורים, היא הוזמנה לראיון בתוכנית ״בוקר טוב אמריקה״, והתבקשה לכתוב סיפור במחשב שלה, במשך שעה של תוכנית. הסיפור, שהוקרא על ידי המגישה בסוף התוכנית, הצליח להפליא ברמת הכתיבה שלו ובדיאלוג שמתרחש בין גיבוריו. בתוכניות אחרות שהתארחה בהן בגילאים מאוחרים יותר, המגישים כבר התקשו להבין את אוצר המילים בו השתמשה.

אולי זה לא מפתיע שאוצר המילים שלה הגיע לרמה כזאת. בסרט התיעודי ״הילד החכם ביותר בעולם ואני״ , בו השתתפה לצד ילדים גאונים אחרים, הראו שהיא נוהגת לקרוא ספר אחד או שניים ביום, ושכבר בגיל 7 היא הקלידה במחשב שלה כ-80 מילים בדקה, כאילו הרעיונות והסיפורים פשוט זורמים לתוך מוחה.

תמונה: XPRIZE Foundation/Flickr; באדיבות אדורה סביטק

תמונה: XPRIZE Foundation/Flickr; באדיבות אדורה סביטק

״הנינוחות שלי לכתוב מגיעה בחלקה מהאופי הילדותי המעז שלי, ובחלקה היא תוצאה של הרבה מאוד שנים של התנסות״, אומרת אדורה כשהיא מנסה להסביר לי מהיכן קיבלה את הכישורים שלה. ״רוב הילדים מתחילים לכתוב רק כשהם מגיעים לבית הספר, אבל את הכתיבה שלי עשיתי בשלב מוקדם מאוד, וחשוב מכך – עשיתי אותה עבור עצמי, ולא עבור מורה מסוים. זאת פריבילגיה שלילדים שהוריהם דוחפים אותם לקבל ‘מצוין’ בשיעורים משעממים, אין. אני חושבת שזאת פריבילגיה שאין אפילו להרבה מבוגרים״.

את הספר הראשון שלך, באורך כ-300 עמודים, פרסמת בגיל 8. אחריו כתבת כמה ספרים נוספים. מה הניע אותך? 


רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!