המהפכה הקופרניקאית של התאגיד

עיקרון היסוד שמכווין את הכלכלה שבה אנו חיים הוא עיקרון השאת הרווח: תכלית החברה המסחרית היא להפיק רווחים עבור בעלי מניותיה. הצלחה של מנכ״ל נמדדת בקלות, בדיוק באמצעות הפרמטר הזה: אם הוא הגדיל את השורה התחתונה, סימן שהוא מנהל נפלא. הבעייתיות מתחילה כאשר אותו מנכ״ל – במרדפו אחר גביע המזומנים הקדוש – מקדם מוצר המזיק לבריאות הצרכנים; גורם להם לסוג כזה או אחר של התמכרות; מעסיק עובדים בתנאי סדנאות יזע; אינו משלם במועד לספקים; פוגע במרקם של הקהילה; מעודד התעללות בבעלי חיים, וכן הלאה.

קל לנו להדחיק את הבעייתיות הזו ביום-יום ולאפסן אותה במקום צדדי בתת-מודע. וגם כאשר השאלות המוסריות סביב מקומם של התאגידים בעולם בכל זאת צצות – אנו מעדיפים את התשובה הקלה: ״שטויות, מדובר בעיקרון יסוד של הכלכלה הקפיטליסטית. זה לא אנחנו שקבענו את הכלל – זוהי תורתו של אדם סמית, אלו הניאו-ליברלים, אנחנו רק ממשיכים את דרכם ופועלים כמצוותם״.

המחשבה על עולם הנשלט על ידי תאגידים שהתכלית המרכזית שלהם היא השאת רווח עבור קבוצה מצומצמת של בעלי מניות נשמעת מדכאת. זו אולי אחת הסיבות לצמיחתה בשנים האחרונות של תעשייה חדשה: השקעות אימפקט. תעשייה שמחויבת למה שאנו מכנים שורת רווח כפולה – בה נכללת גם המחויבות לקידום תועלת חברתית כלשהי.

תעשיית האימפקט בעולם הולכת וגדלה בקצב מרשים והיא כבר חצתה את שלבה הטרנדי: על פי נתוני GIIN – רשת השקעות האימפקט הגלובלית, הנכונים ל-2016, השוק העולמי של התחום מוערך כיום ב-77 מיליארד דולר. לתעשיית האימפקט, שעושה את צעדיה הראשונים גם בישראל – יש חשיבות עליונה בהתפתחות הכלכלה הגלובלית וביצירת עולם טוב יותר.

גם על תעשיית האימפקט מקובלת הגישה לפיה התכלית העליונה של התאגיד – הגם שאינה בהכרח תכליתו היחידה – היא השאת רווחים עבור בעלי המניות. העניין הוא שזוהי גישה שגויה מהיסוד, מיתוס מופרך ושקרי; היפוך מוחלט בין סיבה למסובב. גם אנשי החזון בתעשיית האימפקט טועים. התכלית העליונה של התאגיד המסחרי אינה להשיא רווחים לבעלי המניות, ואין אף הוגה ניאו-ליברלי שיצדיק תכלית שכזו, במיוחד לא אדם סמית. תכלית התאגיד המסחרי היא לקדם את הרווחה של כלל ״השחקנים״ הקשורים לתאגיד – בעלי מניותיו, עובדיו, ספקיו, צרכניו, וכלל האוכלוסייה והקהילה הבאים איתו במגע.

דוגמה קצרה להמחשת העניין: תעשיית ההיי-טק הישראלית פועלת, בין היתר, באמצעות קרנות הון סיכון. המחויבות שלנו, המשקיעים המקצועיים העובדים בקרנות – כלפי השותפים, היא להשיא את הרווחים שלהם. המחויבות הזו מובילה אותנו בקרנות להשקיע בבחירה של הסטארט-אפים הטובים ביותר – אלו שיש להם צוות ניהולי חזק, חזון ברור ותוכנית פעולה מוסדרת להגשמתו. אם אנו משכילים לבחור בסטארט-אפים הנכונים – בעלי הסיכוי הגדול ביותר להצליח – אנחנו לא רק מגדילים את סיכויי הרווח של השותפים בקרן; אנחנו גם מחזקים את כל שרשרת הבאים במגע עם החברה: עובדיה, ספקיה, וכל יתר הגורמים שהוזכרו קודם לכן, כאשר עיקרון השאת הרווח מסייע בכך. וכמובן, ביום של אקזיט – אנו מתחלקים ברווחים עם כלל האוכלוסייה באמצעות מנגנון המס.

הניתוח המתואר מסביר מדוע, הלכה למעשה, תעשיית ההיי-טק כה חשובה למדינת ישראל, ולמה משמעותיים כל כך התמריצים שהיא מספקת למשקיעי היי-טק: בסופו של תהליך – שגשוגה של התעשייה תטיב עם כלל האוכלוסייה.

ואולם, כדי שהכלכלה תפעל בשירות החברה, ולא תעשה בה שימוש לצרכיה, חלה עלינו חובה שלא לטעות בדבר התכלית האמיתית של התאגיד. אם נקדם תאגידים המשיאים רווח רק למען השאת הרווח, ושבשם המאבק לרווחיות, פוגעים בבעלי עניין אחרים בתאגיד – אנחנו נתרום במו ידינו לעולם חד-ממדי, מטריאליסטי, עולם שבו אדם לאדם זאב, ואיש את רעהו חיים בלעו. עולם של הערצה נרקיסיסטית של עגל הזהב, וכידוע, הערצת עגל הזהב, מובילה לעונש. במקרה שלנו הוא כה חמור, עד כדי כך שכלל האנושות נמצאת בפני סכנת כליה.

בפרוס עלינו השנה החדשה, אני מאחל לקהילת קוראי Epoch Times לשאת את דגל המהפכה, שאותה אני מכנה: המהפכה הקופרניקאית של התאגיד. מהפכה שבמסגרתה בעלי ההון, בעלי המניות בתאגיד, אינם נמצאים בראש הפירמידה ההיררכית של התאגיד כאדונים השולטים על כל יתר בעלי העניין – כי אם ההיפך מכך: כמשרתים הנמצאים בתחתית הפירמידה של התאגיד שעל גבם, ובזכות כישרונם – נהנים כל יתר בעלי העניין בתאגיד.

אם חפצים אנו בשנה טובה ומוצלחת יותר, שנה שעקרונות של סולידריות וערבות הדדית שולטים בה, חלה עלינו חובה ראשונה במעלה לקדם מהפכה קופרניקאית שכזו. בין אם במעמדנו כמשקיעים, בין אם במעמדנו כיזמים, בין אם במעמדנו כצרכנים. שנה טובה.

* הכותב הוא יו״ר קבוצת 2B Angels – קרן להשקעות בהיי-טק; 2B Community – קרן השקעות אימפקט.

אם גם אתם רוצים להיות חלק מקהילת מרחיבי הדעת של אפוק טיימס, קהילה איכותית ואקסקלוסיבית שנהנית מהעשרה אינטלקטואלית ותוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה,

שלחו SMS עם שמכם המלא והמילה קהילה למספר: 055-9793080

* ההצטרפות לקהילה כרוכה בתשלום

טור ״קהילה כותבת״ נכתב בכל חודש על ידי אחד מחברי הקהילה של אפוק טיימס

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!