לגדול לגרסה היותר טובה של עצמך

האם אפשר לסגור את הפער בין התוצאות שחלמנו עליהן לבין התוצאות בפועל

 מי מכם חושב שהוא יכול יותר? מי מכם מרגיש שהוא רוצה יותר? מי מכם היה רוצה לסגור את הפער הזה בין התוצאות שהייתי רוצה שיהיו לי בחיים לבין התוצאות בפועל?

כולם רוצים להיות עשירים, בריאים, שמחים, הורים טובים, עם ביטחון עצמי ולתרום לסביבה שלהם. אבל בינינו, הרוב לא יסגרו את הפער הזה לעולם. הרוב לא יהיו עשירים, לא שמחים כדרך חיים ואפילו לא ממש בריאים. אבל אתם זה לא הרוב. עובדה. אתם קוראים את המאמר הזה. הרוב לא יהיו יותר מאושרים או יותר מצליחים לא בגלל שהם לא יכולים, אלא בגלל שהם לא מוכנים לעשות מה שצריך כדי לשנות את מצבם.

הפעם אתייחס לנושא שיפור עצמי, ובהקשר הזה אתייחס לצמיחה, להתקדמות. להתפתחות שלכם. האמת שזה התהליך הכי טבעי בעולם: ילדים גדלים בקלות נטולת מאמץ, אנחנו המבוגרים ששמים עצמם במסלול של התפתחות וצמיחה אמורים לגדול, מצבנו צריך להשתפר מיום הולדת ליום הולדת, הידע שלנו גדל משנה לשנה, היכולות ולכן הערך שאנו מביאים לסביבה וגם הביטחון העצמי שלנו צריך לגדול, אנו אמורים לתת ולקבל יותר אהבה, יותר כסף וגם לתרום יותר. האדם היחיד שיכול לעצור אותנו מלהתפתח זה אנחנו, ומאידך – האדם היחיד שיכול להוציא אותנו (ואת ילדינו) לחופשי ולקדם אותנו זה… אנחנו. מבלבל?

בינינו לבין מה שנרצה אי פעם להשיג עומדים ארבעה חסמי הצלחה, כפי שאני קורא להם:

01). אנשים לא מכירים את החוקים. זו הסיבה הראשונה שבגללה אנשים לא משיגים את מה שהם רוצים. לדוגמה, הדרך הכי מהירה לרדת מהגג זה לקפוץ, אבל אנחנו לא נקפוץ כי אנחנו יודעים מה יקרה. אבל מה קורה במקומות שאנחנו לא מכירים את החוקים? דמיינו לכם שחקן כדורגל שלא יודע רק חוק אחד – שאסור לתפוס את הכדור ביד. הוא נכנס בדקה 60 למגרש ומבקיע גול עם הידיים. כמובן שהשופט שורק נגדו, מוציא לו כרטיס אדום, הקהל מקלל, ומה קורה עם אחינו השחקן? הוא מופתע, נעלב, כועס.

מרבית האנשים חיים בבורות גמורה בכל מה שנוגע לאופן שבו הם חיים, כיצד הם חושבים, מרגישים ופועלים ומבלי להכיר את חוקי העולם שבו הם חיים.

02). הסיבה השנייה שאנשים לא משיגים את מה שהם רוצים היא כי הם לא יודעים מה הם רוצים. אתה שואל אדם מבוגר מה המטרות שלך בחיים? אין לו. 90 אחוז מהאנשים המבוגרים יודעים להגיד לך מה הם לא רוצים. אבל מה אתה כן רוצה? מה הם שלושת הדברים שאם היו קורים לך השנה, בתחום האישי, בקריירה, במערכת היחסים, היו משמחים אותך? לכ-90 אחוז מהאנשים – מחקרית – אין מטרות מוגדרות. לכעשרה אחוזים יש מטרות ולכשלושה אחוזים בלבד הן כתובות ומשמשות ככלי עבודה.

מה הסתברות לקלוע בול במטרה שלא ברור איפה היא? דמיינו את עצמכם משחקים משחק קליעה למטרה, כשהמטרה תמיד זזה ונעלמת. מה הסיכוי שתפגעו בה?

03). ונניח שאתם כבר יודעים מה אתם רוצים להשיג בחייכם. מדוע זה לא קרה עד היום? פחד – זו הסיבה השלישית. פחד מסמן את הגבולות שלנו. מה יקרה אם אני לא אצליח – מה יקרה אם אכשל?

דרך אגב, אתם יודעים מה הפחד הכי נפוץ בעולם? הכי הרבה אנשים מפחדים מפחד קהל. זה הפחד הנפוץ ביותר! לעמוד על במה מול קהל. הפחד השני הכי נפוץ הוא פחד מהמוות. ומה לדעתכם הפחד השלישי? למות בעודך מדבר בפני קהל.

והאמת היא שגם אנשים מצליחים מפחדים – אין אנשים שלא מפחדים (רק משוגעים לא מפחדים) ההבדל הוא שמנצחים פועלים למרות הפחד.

04). הסיבה הרביעית היא שאנשים מחזיקים בהרגלים שלא מקדמים אותם. מכירים הרגלים של אנשים שלא מקדמים אותם? כמו עישון, אכילת יתר, לצעוק על האנשים שאתה הכי אוהב. למה אנשים עושים דברים שלא משרתים אותם?

אין הרגלים טובים או רעים. השאלה היא האם ההרגל הזה מקדם אותי לעבר המטרות שלי בחיים ולעבר האדם שאני רוצה להיות או שלא. זו השאלה שצריך כל אדם לשאול את עצמו.

לכל אחד מאתנו יש מה שאני קורא לו “אני עכשיו”, איך אני נראה, מה היכולות שלי, הבריאות שלי, התוצאות שלי. ולכל אחד מאתנו יש גם את “האני הגדול” שלו, האני הפוטנציאלי, הגרסה הטובה האפשרית שלו.

אדם צריך לדעת היכן הוא נמצא כעת (נקודת תחילת ניווט), לאן הוא רוצה להגיע (אנחנו בונים “תמונה מנצחת”), ולדעת איך הוא יגיע לשם.

שואלים אותי כל הזמן האם כל אחד יכול להצליח? האם כל אחד יכול להיות מנכ”ל אפל? התשובה היא לא וכן. לא כל אחד יכול ומתאים להיות מנכ”ל אפל. אבל כל אחד יכול להצליח ולהיות פי 2, פי 4 או פי 20 גדול ממה שהוא עכשיו. זה הרבה יותר קל ומהיר מכפי שזה נדמה וזוהי בעיניי מהות האושר. אושר שווה התקדמות, כאשר אדם יודע מה התמונה המנצחת שלו והוא מרגיש שמיום ליום הוא מתקדם אליה – הוא מאושר.


אלון אולמן הוא מרצה מבוקש, מאסטר בהצלחה מעשית ופריצת גבולות, מוביל אנשים וארגונים ליעדים נועזים, מייסד ובעלים של החברות “קוד המנצח” בע”מ ו”פריצת גבולות” בע”מ.
ניתן להתכתב איתו במייל: [email protected], או דרך הפייסבוק: www.facebook/alonulman

 

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!