להתעורר בעולם של חלום

הארכיטקט הדני לורן רוסה רוצה לעשות לכם ״אינספשן״

תמונה: Laurent Rosset

תמונה: Laurent Rosset

שש בבוקר, השעון עדיין לא צלצל, אבל התעוררתם בבהלה מחלום מטלטל. מבולבלים ורגשיים אתם חושבים: ״זה הרגיש אמיתי!״ כמה דקות אחר כך אתם כבר ממשיכים ביומכם כשתחושות נעימות או להיפך, תחושות של מועקה מלוות אתכם.

אני רואה את התמונות שלי כהתחלה של הרפתקה חדשה. משהו שמתחיל מצורה בעולם המציאותי ויכול להוביל לעולם של חלום

״חלומות בדרך כלל נמצאים במצב של זרימה תמידית שבה החלום משתנה מעצמו כל הזמן״, הסביר לי לפני כשנתיים טים פוסט, דוקטורנט צעיר שמתנסה ב״חלומות צלולים״. פוסט, ו״חולמים צלולים״ אחרים הם אנשים שיודעים להישאר צלולים ומודעים לעצמם בתוך חלום, בזמן שהם חולמים.

תמונה: Laurent Rosset

תמונה: Laurent Rosset

״אתה יכול להיות בפארק בחלום ואז פתאום לשים לב שכל העצים הופכים לבניינים ופתאום אתה הולך בתוך עיר, מבלי שהתכוונת לזה מראש. זה אופיו היוצר של המוח שלנו שמגורה מכל מיני דברים. זה משהו שהתת-מודע שלנו עושה״.

פוסט נשען על התנסויותיו של המדען סטפן לה ברג’, חוקר מפורסם של חלומות צלולים. לה ברג’ מסביר שלפעמים יש לנו תחושה שחלום הוא מציאותי כל כך עד שקשה לנו להבחין האם אנחנו באמת חולמים, ולכן המחשבות המקובעות שאנחנו מביאים מהמציאות, מגבילות אותנו גם בחלום: לא תמיד נרגיש בנוח לקפוץ מחלון למשל – נפחד בדיוק כפי שאנחנו מפחדים במציאות.

הסרט ״אינספשן״ (בעברית נקרא ״התחלה״) בבימויו של כריסטופר נולאן (2010) עוסק בגניבת רעיונות ומחשבות של אנשים בזמן שהם חולמים. בסרט, קבוצת ה״גנבים״ בהובלתו של קוב (ליאונרדו דיקפריו) חודרים לעולם התת-מודע של החולם ומצליחים לבצע בו שינויים, כשהם צלולים ומודעים למה שהם עושים בתוך החלום.

פוסט סיפר לי איך הוא בעצמו הופך, בכל לילה, לאדריכל ולבמאי החלומות שלו. ״מה שמשותף בין מה שאני עושה למה שקורה בסרט ‘אינספשן’, הוא שבחלום צלול יש לך כוח פוטנציאלי לשלוט על החלום ולשנות דברים שונים, כמו אדם מסוים שהיית רוצה שיופיע, או סצנות שיקרו״.

תמונות: Laurent Rosset

תמונות: Laurent Rosset

פוסט משתמש בטכניקות שונות כדי להגיע למצב שהוא בין ערות לחלום, מודע למה שהוא חווה ועושה. בבוקר, כשהוא מתעורר מ״חלום צלול״, הוא מתעד את מה שאירע לו במחברתו. בתפאורה הזאת שהוא יוצר בחלום, חלקה באופן תת מודע, וחלקה באופן מכוון, הוא יכול להביא את עצמו להתמודד עם כל מיני מצבים שהוא בוחר וקשורים לחייו האמיתיים.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!