האם אנחנו הופכים ליותר ויותר אינטליגנטיים?

תשכחו מזה שהגנים שירשתם יקבעו את גבולות האינטליגנציה שלכם. לסביבת החיים יש השפעה מכרעת על רמת המשכל שתהיה לכם, טוען פרופסור ג׳יימס פלין, מי שעשה מהפכה בהבנה של מושג האינטליגנציה

Does Your Family Make You Smarter?

Does Your Family Make You Smarter?

רמת האינטלגנציה של בני אדם במדינות שונות ברחבי העולם, כפי שהיא נמדדה במבחנים הסטנדרטים, לא נשארה מקובעת לאורך העשורים האחרונים. למעשה היא עלתה באופן רציף מאז שנות ה-30 של המאה הקודמת, בערך בשלושה אחוזים בכל עשור. כך לפי פרופסור בדימוס ג׳יימס פלין, מאוניברסיטת אוטגו בניו זילנד.

פרופ׳ פלין פרסם את ממצאיו, שקיבלו תהודה עצומה, בשנות ה-80, ומאז הם ידועים בשם ״אפקט פלין״. הממצאים הכריעו מחלוקת רבת שנים שהייתה בין התומכים בתורשה לבין התומכים בסביבה, בשאלה איזה גורם משפיע יותר על רמת המשכל: מאחר שהגנים שלנו לא יכולים לעבור שדרוג בקצב מהיר כל כך, נראה ברור שלסביבה שבה בני אדם חיים יש השפעה מכרעת על העליה ברמת המשכל.

לפי פלין, העליה הזאת, שנגרמת מהשפעת הסביבה, הולכת יד ביד עם המודרניזציה שהביטוי שלה הוא יותר שנות לימוד בבית הספר ויותר מקצועות שדורשים חשיבה מופשטת ויכולות אנליטיות. ״לאבי למשל, לא הייתה יכולת חשיבה מופשטת״, מספר פלין בראיון טלפוני. ״הוא נולד ב-1885, והיה אדם משכיל שקרא הרבה ספרים. אבל היו לו דעות גזעניות מאוד. כששאלתי אותו איך היה מרגיש לו התעורר בוקר אחד והיה מגלה שהוא שחור, הוא ענה לי: ‘זו השאלה הכי טיפשית ששמעתי, איפה ראית שמישהו קם בבוקר וגילה שהוא שחור׳״.

אבל לפי פלין, העובדה שיש לנו יכולות מנטליות חדשות אינה אומרת שאנחנו הופכים ליותר אינטליגנטים. ״לא היה שדרוג בחומרה של המוח. לכן יותר מדויק יהיה לומר שאנשים מגיבים לדרישות של הסביבה. אם אנשים שחיו ב-1900 היו נולדים היום, רמת המשכל שלהם הייתה עולה באופן דומה לאלה שנולדו בתקופה שלנו״.

בספרו החדש פונה פלין להבדלים ברמת המשכל שבין אנשים בתוך אותו דור. פלין רצה לבדוק כיצד משפיעים הגורמים הסביבתיים, במקרה הזה הסביבה המשפחתית שבה גדלים הילדים, על ההבדלים ברמת המשכל שלהם.

פרופסור ג׳יימס פלין

פרופסור ג׳יימס פלין

כדי לבדוק זאת פיתח פלין שיטת מדידה מיוחדת הבודקת את ההשפעה שיש לסביבה המשפחתית על יכולות מנטליות שונות, כולל אוצר מילים, ידע כללי, חשבון ועוד. פלין טוען ששיטת המדידה שפיתח יכולה לזהות באיזה גיל ההשפעה המשפחתית פוסקת וגורמים סביבתיים אחרים כמו בית ספר וחברים מקבלים חשיבות רבה יותר.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!