מוכנים לרעידת אדמה?

חוקרים מצאו לראשונה דרך לחזות רעידות אדמה ולהציל מיליוני אנשים. אז מדוע זה עדיין לא בשימוש?

אילוסטרציה: Fotolia

אילוסטרציה: Fotolia

לפרופ’ קוזוקו הקי מאוניברסיטת הוקיאדו ביפן, לא היה מושג שבצהרי היום תכה רעידת אדמה קטלנית בעוצמה 9 בסולר ריכטר. אחרי הכול, ה-11 במארס 2011 נראה כמו עוד יום רגיל למדי. ״אנשים רבים אמרו בעבר שקיימים סימנים מקדימים לרעידות אדמה, אבל תמיד הייתי ספקן, לא האמנתי בזה״, הוא אומר בראיון לאפוק טיימס.

ובצדק. במהלך המאה ה-20 רבים וטובים חשבו שביכולתם לחזות רעידות אדמה. היו למשל שהציעו שכשרעידת אדמה מתקרבת, ריכוזי גז הראדון בקרקע עולים. אחרים תיארו שיבושים בשדה המגנטי של כדור הארץ בסביבת מוקד הרעש, כחצי שעה לפני שהאדמה רועדת. והיו גם סימנים מסקרנים שהגיעו מעולם החי – יממה לפני רעידת אדמה, בורחות נמלי העץ האדומות מהקן שלהן, ושוהות מחוץ לו עד שחולפות 24 שעות מהרעש.

העיירה פסקארה דל טורנטו שבמרכז איטליה, אחרי שרעש אדמה בעצמה של 6.2 פגע באזור באוגוסט השנה והביא למותם של 296 בני אדם | תמונה: Giuseppe Bellini-Getty Images

העיירה פסקארה דל טורנטו שבמרכז איטליה, אחרי שרעש אדמה בעצמה של 6.2 פגע באזור באוגוסט השנה והביא למותם של 296 בני אדם | תמונה: Giuseppe Bellini-Getty Images

אבל כולם כשלו. אף אחד מהרעיונות שהועלו לא הוכיח עצמו כסמן מדויק לחיזוי רעידות אדמה, שהתבררו כמורכבות ומהירות מדי מכדי שאפשר יהיה לחזות אותן מראש. כך הלכה וגברה הספקנות בנושא. פרופ’ רוברט גלר מאוניברסיטת טוקיו ושותפיו אף פרסמו ב-1997 בכתב העת היוקרתי Science מאמר שכותרתו ״רעידות אדמה אינן ניתנות לחיזוי״. במאמר הם הסבירו שרעידות אדמה תלויות במגוון עצום של גורמים בלתי ידועים, ולכן יכולתנו לחזות אותן מוגבלת מאוד.

אבל באותו יום ארור ביפן, קרה משהו שהחל לשנות את דעתו של פרופ’ הקי. זו לא הייתה ״הקארמה״ שהרעידה את האדמה והובילה לגלי צונאמי בגובה של כעשרה מטרים; לאסון גרעיני בפוקושימה; לתזוזת קו החוף של יפן ולמותם של כ-16 אלף איש – אלא, נתוני הלוויינים שניתח.

״בהתחלה נתוני הלוויינים שראיתי הצביעו על שינויים שהתרחשו באטמוספירה כעשר דקות אחרי הרעידה. אבל פתאום הבחנתי שמשהו קורה גם לפני הרעידה. משהו בנתונים משתנה לפני רעידת האדמה״.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!