תקשורת מרמה

הבעיה הגדולה של עולם השחמט: תקשורת

המשחק הסתיים בתיקו ואלוף העולם גארי קספארוב היה חייב לגלות האם הוא נתן לניצחון לחמוק מידיו. הוא ניגש הישר לחובב שחמט בשם פרד ושאל אותו: “לא יכולתי לנצח את המשחק, נכון פרד?” פרד היה מעט מופתע. לא בכל יום שואל אותך אלוף עולם מה דעתך. “כן גארי, הייתה לך אפשרות לנצח במשחק”, ענה פרד בשקט.

קספארוב היה המום כאשר שמע מפרד כי קיים מהלך שהיה יכול לאפשר לו לנצח את המשחק. “תראה לי כיצד זה מנצח”, הוא ביקש מפרד.

פרד יכול היה להראות מהלכים לאלוף העולם בזכות “עזרה קטנה” שקיבל. הוא עבר על המשחק יחד עם תוכנת שחמט בעלת יכולת חישוב אדירה, והיא זו שמצאה את ההמשך המנצח בקלות.

הצד הטוב

התפתחות הטכנולוגיה בשחמט הביאה תנופה אדירה למשחק. מקצועני שחמט מתקשרים עם תוכנות על בסיס קבוע, לפני ואחרי המשחק.

תארו לעצמכם מערכת שיכולה להראות לכם כמעט כל טעות בתהליך קבלת ההחלטות שלכם ולהציע לכם אפשרויות טובות יותר. זהו המצב כיום בעולם השחמט, ויחד עם מאגרי נתונים עצומים בהם ניתן למצוא מיליוני משחקים ואלפי רעיונות יצירתיים, רמת המשחק נסקה לגבהים חדשים.

הצד השני של המטבע

היכולת לתקשר עם תוכנות שחמט גרמה לבעיה חדשה ולא צפויה. מספר שחקנים החליטו שאם אפשר להיעזר בתוכנת שחמט לפני המשחק, ואפשר להיעזר בה גם אחרי המשחק, אז למה לא פשוט להיעזר בה בזמן המשחק? במילים אחרות, למה לשחק ישר כשאפשר לרמות?

התופעה הזו היא כאב הראש הרשמי של מארגני תחרויות השחמט בעולם. בשנת 2011 האשים איגוד השחמט הצרפתי שלושה משחקניו ששיתפו פעולה בתרמית במהלך אולימפיאדת השחמט ברוסיה. השחקנים נמצאו אשמים בהעברת מסרים באמצעות הודעות טקסט מקודדות והושעו לחמש שנים מכל פעילות שחמט.

באותה שנה נתפס שחקן באליפות גרמניה בזמן שנעזר בתוכנת שחמט בשירותים. יריבו חשד בו, ניגש לשירותים וגילה תא אחד סגור “ללא רעשי שירותים” וכך נחשף הרמאי.

בסיפור שחמט שמסעיר בימים אלה את עולם השחמט מככב שחקן שחמט בולגרי, סטודנט בשם בוריסלב איבנוב.

איבנוב הוא שחקן שחמט טוב, בעל דרגת אמן שחמט (דרגה אחת מתחת לדרגה הגבוהה ביותר – רב אמן) שאינו נמנה בקבוצת טובי שחקני השחמט של בולגריה.

בסוף 2012 השתתף איבנוב בתחרות בקרואטיה. הוא מחץ שחקנים חזקים מאוד במשחק שחמט נפלא. משחקיו הוצגו ברחבי העולם וזכו להתפעלות, לצד שמועות על מעשה מרמה מתוחכם.

מאמן השחמט הבולגרי ואלרי לילוב החליט לחקור את משחקיו של איבנוב וכך גילה נתון מדהים: משלב מסוים כמעט בכל משחקיו, מהלכיו של איבנוב התאימו להצעת תוכנת השחמט החזקה בעולם: “הודיני”. לילוב הוסיף שטובי השחקנים בעולם אפילו לא קרובים לרמת הדיוק של איבנוב ביחס לתוכנת המחשב.

עקב כך 40 שחקני שחמט בולגרים חתמו על מסמך שבו הצהירו שלא ישתתפו בשום תחרות בה איבנוב ייקח חלק. אבל את איבנוב זה לא ממש עניין. הוא טען שהשתפר מאוד, והמשיך להשתתף בתחרויות נוספות. באחת מהן שנערכה בבולגריה השתתף רב האמן מקס דלוגי מארצות הברית.

בשל המצב הרגיש טלפונים ניידים נלקחו מהאולם והשחקנים נבדקו לפני כל סיבוב עם גלאי שאמור לאתר ציוד אלקטרוני.

לאחר שאיבנוב פתח בסערה את שלושת המשחקים הראשונים, מנהל התחרות הודיע לו שיערכו עליו חיפוש. בפתיחת הסיבוב הרביעי הוא נבדק ודבר לא נמצא עליו, אך הוא הפסיד את המשחק.

דלוגי הניח שאיבנוב מתכוון להשתמש בהפסד הזה כאליבי שיגרום למבקריו להניח לו לנפשו. לאחר ניצחון נוסף של איבנוב הוא הוגרל לשחק מול דלוגי. דלוגי החליט שכיוון שלכולם ברור שאיבנוב מרמה, יהיה מגוחך לא לעשות דבר בנדון. הוא התייעץ עם מומחי אלקטרוניקה כדי להבין כיצד מעשה המרמה מתבצע, ומסקנתו הייתה שאצבעות רגליו של איבנוב קשורות למכשור אלקטרוני. בעזרת אצבעות הרגליים ומחשב שנמצא בנעליו הוא נותן ומקבל סימנים.

בתחילת המשחק ניגש דלוגי לשופט והודיע לו שראש האבטחה שלו יעשה חיפוש על שניהם. לאחר ויכוח הוחלט לאשר את הבדיקה.

נקבע שכל מה שיעשה דלוגי יעשה גם איבנוב. לאחר שחיפשו על שניהם ולא נמצא דבר, ראש האבטחה אמר לדלוגי: “אוקיי, עכשיו הסר את נעליך”. מבלי להגיד מילה הסיר דלוגי את נעליו ואת גרביו וזרק אותם אל הרצפה. “כעת”, ביקש ראש האבטחה מאיבנוב, “הסר את נעליך”.

איבנוב אמר שהוא לא מוכן עקרונית להסיר את נעליו כי גרביו מסריחות. אכן, רבים חשבו שמשהו בסיפור של איבנוב מסריח. הוא ספג הפסד טכני, ובהמשך הורחק מכל פעילות של איגוד השחמט הבולגרי.

אף שנרשמו הצלחות בודדות בגילוי רמאים, עוד לא נמצאה הדרך לפתור את הבעיה אחת ולתמיד. כמו בתחומים אחרים כך גם בשחמט: התקשורת הטכנולוגית יצרה דרכים חדשות גם למקצוענים וגם לרמאים – להצליח יותר.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!