מפציצים בחַלַבּ אבל חולמים להוריד את קייב

החזית החדשה: בעוד המערב מתמקד בהפלת דאע”ש ובלחימה במזרח התיכון, כדאי להקדיש משאבים דווקא למניעת המלחמה הבאה באירופה

תמונה: Spencer Platt/Getty Images

תמונה: Spencer Platt/Getty Images

1הפיצוץ שהתרחש בבניין מגורים מהעידן הסובייטי בעיר האוקראינית דונצק זעזע את דייריו, אבל לא הפתיע אותם. זו לא הייתה הטעימה הראשונה של מלחמה עבורם. בתום עבודת כוחות החילוץ וכיבוי האש התברר כי המטען המאולתר שהונח במעלית הבניין הותיר שני הרוגים. כמו שכולם חשדו, אחד מהם היה הדייר ארסן פבלוב, המוכר בכינויו ״מוטורולה״.

בשנתיים האחרונות דם נשפך על בסיס יומי באוקראינה. במציאות החדשה הזו, עבריינים מורשעים כמו ״מוטורולה״, חוצים את הגבול ומחליפים עבודה – משוטף מכוניות ברוסיה לתפקיד יוקרתי של מג״ד בצבא ״רפובליקת דונצק״, ממשל הבובות הרוסי שהוקם במזרח אוקראינה בקיץ 2014.

2קולות ההדף מחיסולו של ״מוטורולה״ בקושי נשמעו ברחבי העולם, על רקע ההפצצות הבלתי פוסקות של הרוסים בחלב. אבל ראש רפובליקת דונצק כבר הצהיר כי מדובר בהכרזת מלחמה מצד הממשל בקייב. האירוע הצטרף לשורה של סימנים נוספים לכך שהפסקת האש הרופפת שמנעה מלחמה כוללת במזרח המדינה במשך כשנתיים, עשויה לקרוס באופן סופי.

לאוקראינה עדיפות ברורה בעיני הרוסים. דוקטרינת הביטחון שלהם מתבססת על שימור מדינות ידידותיות לאורך גבולם

ב-24 באוגוסט נחגג יום העצמאות האוקראיני בקייב כשלראשונה נערך בבירה מצעד צבאי בהיקף מרשים. אמצעי לחימה חדשים ומבריקים הוצגו בו לראווה, אחרי שנים ארוכות שבהן הצבא האוקראיני התבסס על ציוד שהחליד במחסנים. לאחר שבוע, רוסיה פתחה בתרגיל פתע על הגבול האוקראיני. בשלב זה נפוצו ספקולציות על פלישה צפויה תוך שבועות בודדים. אך כמו בשנה שעברה, רוסיה שוב העבירה במפתיע את מוקד פעילותה לזירה הסורית. מדוע? ניתוח האירועים מנקודת מבט רוסית יכול להוביל למסקנה שהרוסים מתכוונים לצאת למלחמה כוללת באוקראינה, אולי כבר בשנה הבאה.

3אין לטעות – לזירה האוקראינית יש עדיפות ברורה בעיניי הרוסים. דוקטרינת הביטחון שלהם מתבססת על שימור מעגל מדינות ידידותיות לאורך כל גבולם. מבחינה זו, המערכה באוקראינה הסתברה כהרת אסון עבורם. תחילה הם נכשלו בשימורה של ממשלה ידידותית בקייב. לאחר מכן, הם נכשלו בכינון אזור חיץ פרו-רוסי במזרח ובדרום אוקראינה. הם אמנם הצליחו בסיפוח חצי-האי קרים החשוב, אך הישג זה מתגמד ביחס לנזק שנגרם לרוסיה בדרך. היום אוקראינה היא מדינה אנטי-רוסית מובהקת, העוסקת במרץ בבניין כוחה הצבאי ומצהירה באופן רשמי על שאיפתה להצטרף כחברה לנאט״ו. ואילו רוסיה נתונה לסנקציות מערביות ויחסיה עם שכנותיה נמצאים בשפל: בלרוס, בעלת בריתה האיתנה ביותר לשעבר, מנהלת נגדה מלחמת סחר. המדינות הבלטיות חברו לנאט״ו ומתחמשות במהירות וגיאורגיה הולכת בדרכן.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!