הסטרטאפ שמפתח מכשירים ללא סוללות

ראיון עם ארון פארקס, דוקטורנט באוניברסיטת וושינגטון ומייסד שותף בג׳יווה וויירלס

תמונה: באדיבות ארון פארקס

תמונה: באדיבות ארון פארקס

יותר מכשירים מתקשרים זה עם זה ומתחברים לאינטרנט באופן אלחוטי, ויותר חיישנים שקולטים ומעבירים מידע נמצאים מסביבנו – מהפכה שזכתה לכינוי ״האינטרנט של הדברים״. אבל אם אנחנו רוצים לפרוש חיישנים בכל פינה, עדיין יש בעיה גדולה – הם צריכים מקור אנרגיה. הצורך לחבר אותם לכבלים שיספקו להם מקור מתח, או לסוללות, פוגע משמעותית ביכולת להוציא לפועל את המהפכה.

סטארטאפ צעיר במדינת וושינגטון שבארה״ב מנסה לפתור את הבעיה. איך? הוא מייתר את הצורך בסוללות.

איך זה בעצם עובד?


״תחשוב על מישהו בגבעה גבוהה שמאותת למישהו אחר הנמצא למטה בעמק באמצעות איתות בקוד מורס. הוא יכול לעשות את זה באמצעות פנס – להדליק ולכבות את קרן האור. הפנס צריך סוללות, שמכילות אנרגיה שמומרת לאור שנפלט מהפנס.

״עכשיו תחשוב על איתות באמצעות מראה. במקום לפלוט אור, אתה יכול לשקף את האור של השמש באמצעות מראה. הזזת המראה דורשת הרבה פחות אנרגיה בהשוואה להזזת האור בפנס.

״זה הרעיון של ׳ג׳יווה וויירלס׳. לשקף אותות קיימים. מכיוון שאנחנו לא מייצרים אנרגיה אלא רק משקפים אנרגיה שכבר קיימת, אפשר לחסוך כמות עצומה של אנרגיה״.

הטכנולוגיה הזו מאפשרת לנו להיפטר מהסוללה לחלוטין. המכשיר מקבל אנרגיה באמצעות אותות שהוא קולט מבחוץ

כמה אנרגיה אתם יכולים לחסוך?


״אנחנו צריכים פי עשרת אלפים פחות אנרגיה מאשר רדיו קונבנציונלי שפולט אותות״.

אבל אתה עדיין צריך אנרגיה בשביל השיקוף, או הכביכול ״סיבוב״ של המראה.


״נכון, עדיין צריך כמות קטנה מאוד של אנרגיה. יש לנו בעצם אנטנה שיכולה לספוג אנרגיה או לשקף אנרגיה. כשאנחנו משקפים את האנרגיה, זה כמו המראה שמאותתים איתה בקוד מורס. כשסופגים את האנרגיה, זה כמו להסיט את המראה, כך שהאדם למטה בעמק לא יראה כלום״.

אז בכל זאת צריך סוללה בשביל זה, לא?


״הטכנולוגיה של ג׳יווה מאפשרת לנו לעשות אחד משני דברים – להאריך את משך החיים של הסוללה באופן עצום. במכשירים רבים רוב האנרגיה מתבזבזת על תקשורת, ואנחנו צמצמים את זה. והדבר השני הוא שבמקרים רבים אפשר גם להיפטר מהסוללה לחלוטין״.

איך אפשר להיפטר מהסוללה לחלוטין?


״אנחנו יכולים לספק למכשיר אנרגיה באמצעות אותות רדיו חיצוניים. יש אותות רדיו רבים בסביבה שלנו – אותות טלוויזיה, רדיו FM, WiFi – אלה דברים הנמצאים מסביב כל הזמן ואפשר להשתמש בהם כמקור אנרגיה. אנחנו יכולים ׳לקצור׳ את האנרגיה הזאת״.

איך אפשר לקצור אנרגיה מאותות רדיו?


רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!