העכברים הזומבים באים

עשרות אלפי חתולים שנדבקו בטפיל מסוכן החלו להפיץ מגפה הפוגעת בכל מי שנקרה בדרכה: עכברים הופכים ל״זומבים״, יונקים ימיים מתים בזה אחר זה, ובני אדם הופכים למתוחים ולחולים. הוואי וקליפורניה כבר נפגעו

אילוסטרציה: Fotolia

אילוסטרציה: Fotolia

ד״ר צ׳ארלס ליטנן צפה בהנאה בכלבת הים שהשתכשכה בעצלתיים במימי האוקיינוס של הוואי. הוא מעולם לא זכה ללטף אותה, היא הייתה ביישנית ופחדנית מדי, אבל גם ממרחק הוא יכול היה להבחין בתפיחה בבטנה שהעידה שבעוד ימים ספורים יתווסף עוד גור לקהילה הקטנטנה של כלבי הים. אבל כעבור יומיים, ההנאה החלה להפוך לדאגה שהתפתחה למועקה כבדה. ליד הכלבה החומה צף לו העובר המת שהיא הפילה. עברו כמה ימים נוספים, וגם כלבת הים עצמה כבר לא השתכשכה, אלא צפה כמו בול עץ במים. כשד״ר ליטנן וצוותו הובילו אותה לחוף, היא כבר הייתה במצב מנומנם, ואחרי שלושה ימים נפחה את נשמתה.

״ידענו שהקרב אבוד ושהזיהום של הטפיל ששכן בתוכה כבר התפשט בכל גופה של כלבת הים, RB24 בשמה המדעי״, מספר בראיון לאפוק טיימס ד״ר ליטנן, המשמש כמדען הראשי בתכנית המחקר האמריקנית לחקר כלבי הים הנזיריים בהוואי. ״ידענו שכל כך כואב לה שהיא כבר לא מסוגלת לזוז. תוך פחות מ-36 שעות אחרי שהבאנו אותה אלינו, RB24 כבר מתה״.

תיעדו את הטפיל הזה בכל יבשת מלבד אנטרקטיקה, אפילו אצל דובי קוטב כבר מצאו אותו

הטפיל שממנו מתה RB24 הפך לאיום חדש על אוכלוסיית כלבי הים הנזיריים בהוואי. ״זיהינו את הטפיל לראשונה ב-2004 כשהוא גרם למותו של כלב ים אחד״, מספר ד״ר ליטנן, ״המקרה הבא התגלה ב-2006 וב-2010 היו עוד שניים. אבל בשנתיים האחרונות, אחרי שגילינו ארבעה מקרים נוספים, התחלנו להבין שיש סבירות גבוהה מאוד שכבר לא מדובר במקרה בודד של פעם בכמה שנים, אלא בתופעה שהולכת וצוברת תאוצה. בשנה האחרונה הבנו שנצטרך להקדיש לזה יותר מאמצים כדי להבין מה בעצם קורה כאן״.

הטפיל נקרא ״טוקסופלזמה גונדי״, או בכינויו המוכר ״טוקסו״, ובשנים האחרונות מדענים ברחבי העולם מבינים יותר ויותר עד כמה הוא מזיק. מגוון יונקים ימיים מתים ממנו לאחר מחלה אכזרית והוא מצליח לתמרן את מוחם של מגוון סוגי מכרסמים כשהוא מוביל אותם לעשות מעשים קיצוניים. מתברר שהוא משפיע גם עלינו, בני האדם ושכשליש מאתנו נושאים אותו בגופנו בצורה רדומה.

טפילי הטוקסו בצורתם הרדומה, בתאי השרירים והמוח. במצב הזה הם מצליחים להשפיע על התנהגות המארח, בין אם הוא עכבר או אדם | yale-rosen_flickr

טפילי הטוקסו בצורתם הרדומה, בתאי השרירים והמוח. במצב הזה הם מצליחים להשפיע על התנהגות המארח, בין אם הוא עכבר או אדם | yale-rosen_flickr

״תיעדו את הטפיל הזה בכל יבשת מלבד אנטרקטיקה, אפילו אצל דובי קוטב כבר מצאו אותו״, אומרת בראיון ד״ר קרן שפירו מאוניברסיטת קליפורניה בדייוויס. ״המחקרים החדשים שביצענו מראים שההשלכות על בריאות הציבור חמורות הרבה יותר משחשבנו״, מעיד פרופ׳ ירוסלב פלגר מאוניברסיטת פראג שחוקר את השפעותיו של הטפיל על המין האנושי.

אז מה העולם עושה כדי להתמודד עם הטפיל שככל הנראה מתפשט והופך למגיפה? האם ניתן לטפל בו ובאילו מצבים הטפיל מהווה סכנה לבני אדם?

בארץ חתולי הפרא

המדענים מכירים את הטפיל ״טוקלופלזמה גונדי״ (טוקסו) כבר משנות ה-20, אבל בעקבות ההתפשטות המואצת שלו והנזקים שהוא עושה לאחרונה לבעלי חיים, התעניינותם בו גדלה. את הדרך בה מתרבה הטפיל החד-תאי כבר מכירים – זה קורה רק במעיו של חתול או של כל יצור אחר ממשפחת החתוליים. במעיים של החתול, מתברר, הטפיל מרגיש מספיק בנוח להתרבות.

ד״ר ליטנן מסביר שכשהטפיל מגיע למעיו של חתול בריא עם מערכת חיסון תקינה, החתול ישתלט תוך שבוע עד עשרה ימים על הטפיל, כך שהטפיל יישאר רדום בגופו בלי להשפיע עליו. הבעיה היא שבמשך עשרת הימים האלו, בכל פעם שהחתול עושה את צרכיו, הוא משיל מגופו מיליוני נבגים (oocyst במינוח מדויק יותר) של הטוקסו. מספיק רק נבג אחד כזה כדי להדביק חיה אחרת.

כלב ים נזירי מהוואי, ברגעים הכואבים בהם התמודד עם המחלה הקשה שמקורה בטפיל הטוקסו | תמונה: Dean Treml/AFP

כלב ים נזירי מהוואי, ברגעים הכואבים בהם התמודד עם המחלה הקשה שמקורה בטפיל הטוקסו | תמונה: Dean Treml/AFP

אבל זה לא נגמר שם. מכיוון שטפיל הטוקסו נמצא בגופו של החתול, הוא יושב רדום בתאי גופו ופשוט מחכה לרגע שמערכת החיסון של החתול תיחלש ויופיעו התנאים שיאפשרו לטפיל לפרוץ ולהתפשט. במקרה של חתולי פרא, שאורח חייהם בריא פחות מזה של החתולים הביתיים, הם יכולים להידבק בטוקסו ואז, כשהם נתונים ללחץ כלשהו או במקרה שמערכת החיסון שלהם נחלשת (למשל כשמזג האוויר קשה או כשחסר להם אוכל), הם עלולים לחלות שוב מהטפיל. במצב כזה, החתול משיל שוב את הנבגים המסוכנים האלו, והפעם בכמויות עצומות.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!