פירורי האמת של עולם התקשורת

יסמין לוי

העולם עלול להיות תעתוע אחד גדול. באחד השיעורים כסטודנטית לתקשורת וניהול למדנו על דעותיו של הפילוסוף פרידריך הגל בנושא ערמומיות התבונה. ממש כמו בסרט אימה: מה שנראה על פני השטח אינו כפי שהוא. בחיים אתה לומד מהר שאנשים אומרים את מה שאינם מתכוונים אליו, פועלים לפי מה שאינם אומרים ולרוב, לא ניחשף אלא אחוז בודד מכל האינטרסים של סביבתנו.

אינטגריטי, אתיקה וענייניות הם מושגים נדירים שהולכים ומתמעטים בעולמנו. בתחום התקשורת נדמה שהם כבר מזמן עשו צ’ק אאוט ועברו לגלקסיה אחרת. כשהם מופיעים לנגד עיניך זה נס חנוכה שהקדים את זמנו. לכן, אין זה מפתיע שעם הזמן אנשים נאלצים להפעיל לבד יותר ויותר שיקול דעת, לסנן ולברור מתוך שטף האינפורמציה הזורם לתאים האפורים. מה שמוגש לקריאה עבר סלקציה, עריכה, סגנון ולעתים מסתתרות מאחורי אייטם תמים לכאורה אג’נדה מניפולטיבית חריפה. אכן, נפלאות ההסוואה.

לא מזמן חוויתי על בשרי את המעבר מעמדת “אחת שכותבת” ל”אחת שכותבים עליה” בעקבות הספר העתידני החדש “נטופיה”. מדובר ברומן דיסטופי שכתבתי עם בן זוגי גל מור העוסק ברשת חברתית מתקדמת שיכולה להגשים כל פנטזיה אבל נושאת תג מחיר מצמרר. בין שלל המחמאות לדעות שקראו תיגר על התינוק המשותף יצא לי להיחשף לעובדה שהעולם אינו פועל תמיד לפי כללי האתיקה והיושר על פיהם גדלתי. וכך יצא שבאחד העיתונים שהחזקתי מהם כענייניים ונקיים הבליח כותב המסוכסך עם בן זוגי גל מור, מייסד אתר “חורים ברשת” על תקן מבקר ספרות פרוזה, תפקיד שאינו נושא בו.

האיש לא היה אמור בכלל לכתוב מילה על ספר של אדם שנמצא איתו ביחסים טעונים אבל הוא קיבל במה לפרוס את הביקורת הלא עניינית שלו. ומי שיתקל בזה יחשוב אולי שזו דעתו האובייקטיבית. אנשים לא מתחילים לנתח תוך כדי קריאה את האינטרסים המגוונים, לתהות מה עומד מאחורי הביקורת ומה מפעיל את הכותב. העוול הוא כלפי קוראים שצורכים מידע כפי שהוא ולא מעלים ספקות לאמינותו. לכי תסבירי להם שהקוסם הודיני חזר בגלגולו הנוכחי ככותב או עורך, כזה אשר יכול להעלים מהעין את ההקשרים הנכונים.

אם פעם לגופי תקשורת היה מעמד בלעדי בכל הנוגע לכתיבת דעות, היום סטטוס בודד בפייסבוק עשוי להגיע לתפוצה רבה יותר מביקורת של עיתונאי בכלי תקשורת ממוסד. וטוב שכך. זה מאלץ את שומרי הסף הישנים להבין שאין הם השליטים שאוחזים בדעת הציבור. הם רק עוד דעה מבין מבול דעות. לפחות אם עשו לך עוול יש לך איפה להניח את הצד שלך ועדיין, קשה להניח חוויה כזו בצד. אתה מוצא את עצמך תוהה למה, עם כל הכבוד לדמוקרטיה, מגיע לאנשים כאלה חופש ביטוי אם הם רק יוצרים תודעה כוזבת. אם זה קורה לנו בביקורת ספר, דמיינו באיזה תחומים הרי גורל אנחנו מקבלים רק את פירורי האמת שהשליכו לעברנו.

כאשר רק נכנסתי לתפקידי הקודם, כתבת 7 ימים, הייתי עדה למגמה חדשה שהלכה והתחזקה בעיתונות: פחות תחקירים, יותר בידור. הרווחתי מההפקר כי זה היה תחום הסיקור שלי אבל כולנו עדים להגברת האינטרסים הכלכליים-יחצניים שהחליפו את הצורך בחשיפות שחיתויות ושקרים. במהלך הקריירה שלי נודע לי על לא מעט מקרים בהם כתבות מסוימות נולדו רק כדי לשרת אינטרס כלכלי של מישהו. העולם נחשף לכל מיני אושיות שלא הצדיקו כתבה גדולה אבל קיבלו כי רצו לדחוף אותן קדימה. אנשים יכולים היו להאמין שאותה כוכבנית באמת ראויה להיות הדבר הבא אבל היא מילאה משבצת על חשבון בחורה מעניינת או מוכשרת ממנה שפשוט לא הייתה מקושרת כמוה. על אותו משקל, מרואיינים בעלי סיפור שהיו מוכנים לספק את הסחורה נפסלו לכאורה בגלל אינטרסים סותרים של בעל המאה. בעולם בו אל הדולר הוא היחיד שהקפיטליסטים סוגדים לו, אין גם מה להתפלא שכך הם פני הדברים.

ככל שעולים למעלה, האינטרסים רבים וצפופים כמו בקופסת סרדינים. למישהו יוצא משהו מכל אייטם. לאור מציאות שכזו, על כולנו לחבר את הנקודות ולצרוך כמה שיותר מידע מכמה שיותר מקורות ואולי תתגלה תמונה אמינה יותר. לזכור שמאחורי כל אייטם עומד מערך שלם של מושכים בחוטים. לצערנו, כבר אין טעם לצפות לקבל מהתקשורת אמת. בסרט “בחורים טובים” ג’ק ניקולסון, אשר גילם את קולונל נתן ג’אספ צעק בסוף לטום קרוז (לוטננט דניאל קאפי): “אתה לא יכול להתמודד עם האמת!”. אבל האמת היא, שאנחנו כן יכולים. היא פשוט נופלת לפעמים בעריכה.

יסמין לוי היא כתבת מוסף 7 ימים לשעבר ומגזין הבידור “רייטינג”, וכיום אשת רשת שעובדת ב”חורים ברשת” ובעלת האתר “מיס טומורו

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!