מדוע השכר שלכם לא עולה?

זו לא הגלובליזציה ולא הקפיטליזם החזירי, אלא הרובוטים – טוען עורך באקונומיסט. האם הוא צודק?

תמונה: John Phillips/Getty Images for JUST EAT

תמונה: John Phillips/Getty Images for JUST EAT

רקע: מאז שנות ה-40 היה נהוג במדינות המפותחות ששכר עובדי בתי החרושת, המורים, הרופאים או פקידי הבנק עלה בצמוד לעליה בתפוקה. כך גם מלמדים עד היום בחוגים לכלכלה. אבל מאמצע שנות ה-70 החלה אנומליה. בארה”ב ובמדינות נוספות, השכר הממוצע הריאלי הפסיק לעלות בצמוד לתפוקה, ובכמה מדינות נעצר למשך כמה עשורים. במקביל התרחשה גם תופעה נוספת: השכר התפצל לכיוונים מנוגדים – השכר העליון הרקיע ומנגד מעמד הביניים הצטמק. כך, על קצה המזלג, נוצרו פערי השכר של היום, שהעיתונות הכלכלית כל כך מוחה נגדם.

אולם בניגוד לעיתונות הכלכלית הרגילה, שהאשימה בכך את בעלי ההון “החזיריים”, את הקפיטליזם ואת הגלובליזציה, ריאן אוונט, עורך בכיר באקונומיסט, טוען שיש לכך סיבה מרכזית נוספת שרוב הפרשנים מתעלמים ממנה – התקדמות הטכנולוגיה. תחשבו על רובוטים, על אוטומציה ועל האפשרות שבינה מלאכותית תחליף אתכם במקום העבודה בעתיד.

“לטכנולוגיה יש השפעה עצומה על שוק העבודה, אבל היא לא מתבטאת רק בכך שבעתיד אנשים רבים לא יוכלו למצוא עבודה אחרי שרובוטים יחליפו אותם, כפי שרבים חוששים”, הוא אומר בראיון לאפוק טיימס, “אלא שהשכר שנקבל עבור העבודה יהיה נמוך מאוד”.

התיאוריות הרווחות דוחות את הרעיון של אבטלה המונית מתמדת בגלל שינויים טכנולוגיים, וגם אין לכך אישוש מבחינה היסטורית

מה הסיבה לכך? לפי אוונט שחיבר את הספר “העושר של בני האדם” (The Wealth of Humans, 2016), עובדים המוחלפים בהדרגה על ידי אוטומציה (מה שבעתיד ייקרא רובוטים ובינה מלאכותית), מתחילים להציף אט-אט את השוק, וגורמים ללחץ על השכר, כלפי מטה. הם מאבדים בהדרגה את כוח המיקוח שלהם, ונאלצים להסכים לתנאי עבודה גרועים.

אוונט טוען שאפשר להבחין כיום במדינות מפותחות בנטייה של שוק העבודה לעבור מהיצע של משרות קבועות ומלאות, להיצע של עבודות זמניות, חלקיות ומזדמנות. לצד זה רואים מגמה של קיפאון בשכר, וירידה ביציבות המשרות בכל הדרגים, להוציא את אלו עם השכר הגבוה ביותר.

בעתיד, חוזה אוונט, כשיהיה ברור לעין שרובוטים כבר ממש מחליפים אנשים, ייווצר בשלב כלשהו גם אפקט נוסף, הפוך אם תרצו: חברות יבינו שלא כדאי להן להמשיך להשקיע ברובוטים חדשים שיחליפו אנשים וישפרו את הפרודוקטיביות, פשוט כי הן יוכלו להעסיק בזול עשרה עובדים.

האקדח המעשן

אוונט אינו היחיד שקורא להתכונן לאתגרים שמציבה ההתקדמות הטכנולוגית. מרטין פורד, שרב המכר שלו “עליית הרובוטים” (Rise of the Robots, 2016), זכה במקום הראשון ברשימת ספרי העסקים של פורבס, טוען שאפשר לראות את השפעת הטכנולוגיה על שוק העבודה במה שהוא מכנה “שבע מגמות קטלניות”, ביניהן קיפאון בשכר הריאלי, ריבוי של משרות חלקיות, ירידה בשכר של בוגרי מכללות, אובדן משרות במעמד הבינוני וירידה ביצירת מקומות עבודה חדשים. הוא טוען שיש גורמים נוספים למגמות האלה, אבל התקדמות הטכנולוגיה היא גורם משמעותי שמתעלמים ממנו.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!