מדוע אנשי עסקים מכובדים מחליטים להיות עבריינים?

תשכחו מזה שמה שמניע עברייני צווארון לבן זה רק היבריס או תאוות בצע. פרופ׳ יוג׳ין סולטס שניהל שיחות עומק לאורך שבע שנים עם כ-50 עברייני הצווארון הלבן הגדולים בהיסטוריה, מציע כמה תובנות נוספות


 Why They Do It

Why They Do It

ברנרד מיידוף הורשע בהונאת הפונזי הגדולה ביותר שנחשפה אי פעם; דניס קוזלובסקי, שהיה מנכ״ל חברת מערכות האבטחה Tyco, הורשע בלקיחת בונוסים במרמה בסכום של כ-80 מיליון דולר; אנדי פאסטו, סמנכ״ל הכספים בחברת אנרון לשעבר, הורשע בסיוע בדיווחים כוזבים על המצב הכספי של החברה שבהמשך פשטה את הרגל; ואניל קומר מחברת מקינזי הורשע במסירת מידע פנימי על החברה. אולי כבר ניחשתם נכון – מדובר בעברייני הצווארון הלבן הידועים ביותר שהורשעו אי פעם. פרופ׳ יוג׳ין סולטס מבית הספר לעסקים באוניברסיטת הארוורד החליט ליצור איתם קשר כדי להבין איך עובד המוח שלהם, ובמלים פשוטות – מדוע אנשים שהגיעו לפסגת ההצלחה והיוקרה החליטו לסכן הכול.

סולטס מצא את כתובות המייל שלהם באתר לשכת בתי הכלא הפדרלית. מתוך דחף רגעי ונאיביות מוחלטת הוא שלח להם עשר שאלות ראשונות שעלו במוחו, כמו ״איך השכר שקיבלת השפיע על ההחלטות שלך״, ״מה אתה מתכוון לעשות אחרי שתשתחרר מהכלא״ ועוד. הוא כמעט שכח מהעניין, שהיה יותר קוריוז עבורו, אבל אחרי חודש הוא התחיל לקבל מיילים עם תשובות. במשך שבע השנים הבאות הוא קיים דו שיח מעמיק עם עשרות עברייני צווארון לבן נוספים, כ-50 בסך הכול, בטלפון, במייל ובביקורים שערך בכלא. הספר שהוציא הוא ניתוח של השיחות האלה תוך הסתמכות על מחקרים מתחום הפסיכולוגיה, הקרימינולוגיה, הכלכלה והפילוסופיה.

״בספר שלי אני מראה שהתאוריות הרווחות שמסבירות את המניעים של עברייני צווארון לבן אינן מראות את התמונה כולה״, הוא אומר בראיון לאפוק טיימס. סולטס טוען שאנשים מהסוג הזה לא פועלים רק מתוך היבריס או תאוות בצע, וברוב המקרים הם גם לא עושים חישובים קפדניים של רווח והפסד, ואפילו לא לגמרי מודעים לכך שהם מבצעים פשע שפוגע בעשרות או מאות אלפי אנשים.

סיבה אחת לכך, מנמק סולטס, היא שבעולם העסקים לא ממש מכירים את הלקוחות. לפעמים הם אף נמצאים במרחק אלפי קילומטר, ולכן הנזקים שגורמים הפשעים שמבצעים מנהלי חברות או תאגידים, אינם מוחשיים. ״למשל, אני יכול לשבת עם אותם מנהלים יום שלם בחדר, מבלי לדאוג שהם יגנבו כמה דולרים מהארנק שלי. אבל באותו זמן, בדיוק אותם מנהלים, שהיו לי מניות בכמה מהחברות שלהם, לקחו סכומים עצומים מחיסכון הפנסיה שלי. כלומר, כדי שהם יהיו מודעים לפשע שהם מבצעים, הם לא רק צריכים להבין את ההבדל בין טוב לרע, אלא להרגיש ולראות שמה שהם עושים גורם נזק״. 
headshot_img31_sm2-croped-small

סיבה אחרת היא שהאנשים האלה, כמו רובנו לפי סולטס, פעלו פעמים רבות באווירה ארגונית של חצייה לתוך ה״אזור האפור״ של מה מותר ומה אסור על פי חוק, ושל לחצים מהממונים. ״אם באיזשהו שלב בקריירה שלי הייתי אומר לממונים שלי שאני מפסיק את המשחק, הם היו מוצאים מישהו אחר לעשות את זה״, סיפר פאסטו, מי שהיה סמנכ״ל כספים באנרון ונידון לשש שנים בכלא משום שעזר להסתיר את הנתונים האמיתיים על מצבה הפיננסי של אנרון.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!