אוי! כואב לי

איך יודעים אם הסיבה לכאב היא גופנית או נפשית? ומדוע אנחנו בוחרים לפעמים לשמר את הכאב? ראיון עם פרופ׳ רפאל קרסו, מנהל בדימוס של המחלקה הנוירולוגית ומרפאת הכאב במרכז הרפואי הלל יפה

 פרופ׳ רפאל קרסו | צילום: יוסי אלוני

פרופ׳ רפאל קרסו | צילום: יוסי אלוני

״כאב הוא תופעה גופנית המשלבת גוף ונפש״, אומר לי פרופ’ קרסו, ״ולפעמים דווקא כאבים שהמקור שלהם נפשי הם חמקמקים וקשים יותר לחשיפה ויכולים לגרום לכאבים גופניים קשים״. למשל לאדם יכולים להיות כאבי גב בגלל כיווצים בשרירים של עמוד השדרה, מסביר קרסו. ״ואז בחלק גדול מהמקרים מגלים בשיחה שיש לאדם משבר בעבודה או בזוגיות או במשפחה, משהו שזעזע את עמוד השדרה של החיים, יש פה משהו סימבולי״.

קרסו יודע על מה הוא מדבר. הוא הקים באיכילוב את מרפאת הכאב הראשונה לפני כמעט 40 שנה ששילבה הרבה שיטות טיפול שונות. ״אני הקמתי את המרפאה הראשונה ששילבה גם חסימות עצבים, תרופות, טיפולים אלטרנטיביים וגם דיקורים וגרייה חשמלית״. קרסו הוא גם אמן, פסל וצלם שהשתתף בתערוכות רבות. אולי הטיפול בתופעה כל כך מורכבת כמו כאב דורשת את השילוב הנדיר של איש מדע ואמן.

פרוכת רקומה לכפרות

אתה יכול לתת דוגמה לכאבים קשים שהמקור שלהם נפשי?


״הנה סיפור לדוגמה. יום אחד הגיעה אלי אישה שסבלה מכאבים איומים בחצי הגוף. היא כבר הייתה בכל מרפאות הכאב, ולא הצליחו לאבחן מה הבעיה שלה וגם כל הטיפולים שניסו לא עזרו לה.

״כשהתחלתי לשוחח איתה היא סיפרה שאביה נפטר מאירוע מוחי, אבל לדעתה זה לא קשור כי זה משהו אחר לגמרי. כשהתחלנו לשוחח יותר לעומק, התברר שלאחר האירוע המוחי אביה היה בבית חולים במצב קשה מאוד, משותק בחצי גוף וללא הכרה, וכל המשפחה, אחיה ואחיותיה היו לידו. אבל לה באותו זמן היו שני תינוקות קטנים, והיא הגיעה לבית החולים מעט מאוד. בני המשפחה כעסו עליה מאוד וגערו בה כל הזמן שלא אכפת לה בכלל מאבא למרות שהיא הייתה הבת האהובה עליו ביותר.

לפעמים דווקא כאבים שהמקור שלהם נפשי יכולים לגרום לכאבים גופניים קשים

״לאחר שהאב נפטר, כאשר ישבו שבעה, הם המשיכו לגעור ולנזוף בה וממש נידו אותה. כשהמשכנו לשוחח שאלתי האם לדעתה אבא היה מבין אותה. היא אמרה ׳בטח, אבא אהב מאוד ילדים והוא ידע שאהבתי אותו מאוד ובאמת לא יכולתי לבוא. שאלתי אותה מה היא חושבת שהיה משמח את אביה אם הוא היה בחיים. היא חשבה זמן רב ולבסוף אמרה שאביה היה אדם דתי ואם הייתה תופרת פרוכת לארון הקודש בבית הכנסת שבו התפלל, זה היה משמח אותו מאוד.

״פרוכת כזו עשויה ממשי, רקומה בחוטי זהב ועולה אלפי שקלים, וזו הייתה משפחה קשת יום. אמרתי לה שההשקעה הזאת כדאית מאוד. היא תפרה ורקמה את הפרוכת, ואחר כך עשתה טקס זיכרון ותפילה בבית הכנסת, ובהמשך הלכה לקבר אביה וסיפרה לו על כך. וזה היה הטיפול. אחר כך הרגשתה השתפרה ובמשך חצי שנה הכאבים שלה הלכו ופחתו, הלכו ופחתו״.

בבדיקות הפיזיולוגיות באמת לא ראו שום דבר?


רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!