מסוריה לגרמניה
 על כיסא גלגלים

נערה בת 16 עם שיתוק מוחין החליטה כנגד כל הסיכויים לברוח עם משפחתה מחלב שבסוריה כשהיא על כיסא גלגלים. העיתונאית כריסטינה לאמב החליטה לספר את סיפורה מעורר ההשראה

צילום: STR/AFP/Getty Images

צילום: STR/AFP/Getty Images

שיחת הסקייפ שלנו התעכבה. עיתונאית הסנדיי טיימס, כריסטינה לאמב, התנצלה בהודעה שאומרת שקיבלה שיחה לא צפויה מחלב, ושתתפנה מיד עם סיומה. ״חלב?״ אני שואלת כשחזרה אלי, ״מי את מכירה שם?״

״הייתי בדמשק לפני שבועיים וראיינתי את הנשיא בשאר אסאד״, ענתה לאמב, ״אחר כך נסעתי לחלב וחזרתי לפני עשרה ימים, בדיוק לפני ההפצצות האוויריות. יש לנו ארגון צדקה שהקים העיתון עבור ילדי חלב, אז ניסיתי ליצור קשר עם אחד מהרופאים״.

מגיעות משם הרבה חדשות רעות.


״כן, אף פעם לא הייתי במקום שבו נגרם כל כך הרבה נזק כמו בחלב. נוג׳ין מגיעה מחלב, אז ללכת לשם, אחרי שהספר עם הסיפור שלה יצא, הייתה חוויה מעניינת מאוד עבורי״.

נוג׳ין מוסטפה היא נערה בת 16 מחלב, סוריה – מקור של אור ותקווה עבור העיתונאית הבריטית. לאחר ששמעה אלפי סיפורי זוועות מהמלחמות שסיקרה באפגניסטן ובסוריה, היא מצאה את עצמה נסחפת בבת אחת לעולמה התמים, החכם ומעורר ההשראה של נוג׳ין.

העיתונאית כריסטינה לאמב שמעה הרבה סיפורים קשים ורצתה לכתוב ספר שיעורר השראה באנשים | תמונה: יחצ

העיתונאית כריסטינה לאמב שמעה הרבה סיפורים קשים ורצתה לכתוב ספר שיעורר השראה באנשים | תמונה: יחצ

היא שמעה עליה בפעם הראשונה כשהגיעה להונגריה בספטמבר 2015, לסקר את היום הדרמטי בו הצבא ההונגרי סיים את בניית גדר ההפרדה במעבר הגבול, וסגר אותו בפניהם של כ-4,000 פליטים שניסו להיכנס להונגריה מדי יום.

לאמב החלה לשמוע על פליטים שמנסים בייאוש לחצות את הגבול להונגריה, ושבחזית נמצאת נערה בכיסא גלגלים שמדברת אנגלית שוטפת. ״דיווחתי על משבר המהגרים במשך כל השנה״, מספרת לאמב, ״המסע שהם עוברים הוא קשה מאוד מאוד, גם לאנשים בריאים. הרעיון של נערה בכיסא גלגלים שעושה זאת נראה לי מדהים ורציתי מאוד לפגוש אותה״.

אך לאמב לא יכלה לעבור לצד השני, והרשויות בהונגריה לא נמסו מול תחינותיהן של נערה בכיסא גלגלים ואחותה, שעשו את כל המסע מחלב. מאוחר יותר, כשחזרה לאמב הביתה, היא צפתה בראיון שערך עמית שלה מהבי-בי-סי על הגבול, עם אותה נערה. ״היא הייתה כל כך מעוררת השראה. היא דיברה על כך שהיא רוצה להיות אסטרונאוטית. הרגשתי שאני פשוט חייבת למצוא אותה ולדבר איתה״.

״ימי חיינו״

נוג׳ין ישבה כהרגלה מול הטלוויזיה וצפתה בסדרה האהובה עליה ״ימי חיינו״, כשלפתע אחיה בלנד התפרץ הביתה בסערה, חטף את השלט מידה והעביר לערוץ ״אל ג׳זירה״. התמונות והקולות בטלוויזיה הסבירו את התרגשותו. על המסך נראו אלפי מפגינים בכיכר תחריר בקהיר שקראו להדחתו של חוסני מוברק. בימים הבאים הם ראו תמונות דומות של מפגינים בתימן, בחריין, ירדן, לוב, אלג׳יריה ומרוקו שקראו להדחת מנהיגי המדינה. ״מתי זאת תהיה סוריה?״ היא חשבה בחשש. מחדרה בקומה החמישית, שאליו הייתה מרותקת בגלל שיתוק מוחין מלידה, היא יכלה להרגיש איך המדינה כולה עוצרת את נשימתה.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!