להגן על גבולות המדינה באמצעות חוסן מוסרי

שיעור מההיסטוריה: והפעם קאנג-שי, אחד הקיסרים האגדיים של סין

1_mainpic-small קאנג-שי (1722-1654) נחשב לאחד הקיסרים הנערצים והמוכשרים בהיסטוריה הסינית. הוא נודע כקיסר אצילי ומתחשב ששם את העם במקום הראשון. במשך 61 שנות שלטונו, סין הפכה למדינה הגדולה והחזקה בעולם, בעלת האוכלוסייה הגדולה ביותר, הכלכלה העשירה ביותר, ובעלת תרבות מפוארת ועשירה. הוא הקפיד על ענישה רכה והפחית מסים.

קאנג-שי היה משושלת צ׳ינג המנצ׳ורית. המנצ׳ורים היו מיעוט אתני ששלט באותה תקופה ברוב ממוצא ״האן״ ובבני מיעוטים רבים אחרים. קאנג-שי דאג להתייחס לכל העמים תחת שליטתו בכבוד רב. אפילו למורדים הוא התייחס בכבוד.

לאחר שקאנג-שי תפס את השלטון, היו ניסיונות מרד. כשעודדו אותו לחסל את המרד באמצעים אלימים, הוא השיב: ״לטובי הלב אין אויבים״. הוא אמר: ״הדרך לסיים את המרידות היא להיות סלחני, אדיב ואצילי. אנחנו יכולים לזכות בלב העם באמצעות יחס רך. כדי לשלוט, יש להיות סובלניים״.

יום אחד קרסה חלק מהחומה הגדולה שהגנה על המדינה מצפון. קאנג-שי אמר: ״כשקיסר שולט, עליו להסתמך על משאבים פנימיים ולא רק על חומות. במשך שושלות רבות קיסרים תיקנו שוב ושוב את החומה, אבל זה לא מנע מפולשים זרים לתקוף. כדי להגן על המדינה, צריך לשפר את המוסריות שלנו ולהתייחס לאנשים בכבוד. כשהעם יהיה שמח, המדינה תהיה בהרמוניה והחזיתות יהיו מבוצרות באמת״.

קאנג-שי הנחה את כל פקידיו להתייחס לעם באותו האופן שהם היו רוצים שיתייחסו אליהם עצמם. כשבחר אנשים לתפקידי ממשל היה לו קריטריון ברור: אופיו המוסרי של האדם וטוב לבו צריכים לבוא במקום הראשון, וכישוריו ויכולותיו המעשיות במקום האחרון.

קאנג-שי עודד חסכנות וצניעות, ונהג ללבוש בגדים פשוטים. מיסיונר צרפתי שביקר בסין כתב עליו: ״חוסר העניין של קאנג-שי בתועלת ארצית ואורח חייו הפשוט הם חסרי תקדים בהיסטוריה״

איך גבר בן ה-8 על הגנרל העוצמתי

מאת לאו טים

פורטרט של הקיסר קאנג-שי מסוף תקופת שלטונו

פורטרט של הקיסר קאנג-שי מסוף תקופת שלטונו

כשהיה קאנג-שי בן 8, אביו מת, והוא ירש את הקיסרות. לפני מותו, אביו מינה ארבעה יועצים נאמנים להדריך ולשמור על הקיסר הילד עד שיגדל ויהיה בן 14, גיל הבגרות בתרבות המנצ׳ורית. אבל אחד מהם, הגנרל אאו-באי, זמם לתפוס את השלטון לעצמו.

הילד החכם הבין טוב מאוד מה עושה הגנרל, אבל הוא גם ידע שלא יהיה לו כוח להביס בעצמו את אאו-באי, את הצבא שלו ואת הפקידים הנאמנים לו. אאו-באי גם שמר על ערנות כדי לבחון אם הקיסר הצעיר מתכנן פעולה כלשהי נגדו.

קאנג-שי סירב להיכנע לרודן הבוגדני. הוא החל לגייס לעצמו חברים ילדים שאיתם שיחק משחק היאבקות שהיה פופולרי בקרב ילדים מנצ׳ורים – בוקו. בכל פעם שאאו-באי היה בסביבה, קאנג-שי וחבריו היו פשוט מעמידים פנים שהם משחקים בוקו. אבל למעשה, הילדים שאותם בחר היו חזקים ומבריקים, ומשחקי הבוקו היו אימונים עבורם. כך הוא הכשיר לעצמו חיל משמר צעיר מבלי לעורר חשדות.

הקיסר הצעיר חיכה בסבלנות, ונשא את העלבונות והבוגדנות של אאו-באי, תוך שהוא מעמיד פנים שהוא מקבל את מרותו. לאחר שהגיע לגיל 14, קאנג-שי הזמין את אאו-באי לפגישה שגרתית לדון בענייני המדינה. כשהגיע הגנרל, קאנג-שי הציע לו בנימוס לשבת על הכיסא. קודם לכן, הוא דאג לשבור את הכיסא כך שיתמוטט אם ינועו עליו בפתאומיות.

לאחר שהתיישב, תה רותח הוגש, ונשפך על ידו של אאו-באי. הגנרל שנבהל נרתע לאחור, והכיסא, כמתוכנן, נשבר והתמוטט. שניים משומריו הצעירים של קאנג-שי מיהרו לאאו-באי, והעמידו פנים שהם רוצים לעזור לו לקום. אבל כשהגיעו אליו, הם יישמו טכניקות היאבקות של בוקו, וריתקו אותו. שאר השומרים הגיחו גם הם, ועצרו את הבוגד, שנשלח למאסר עולם.

קאנג-שי ייסד כך את שלטונו המפואר שנמשך 61 שנים.

לעבוד פחות, לשחק יותר – 5 טיפים לפרודוקטיביות מקיסר מנצ׳ורי

מאת כריסטין לין

ציור המתעד את אחד ממסעותיו של קאנג-שי, של הצייר בן תקופתו וואנג הווי

ציור המתעד את אחד ממסעותיו של קאנג-שי, של הצייר בן תקופתו וואנג הווי

אם תבחנו את הלו״ז היומי של הקיסר המצליח קאנג-שי, תופתעו לגלות כמה מעט זמן הוא הקדיש לעבודה. בכל יום הוא הקדיש לא יותר משעה וחצי לפגישות. בשאר ענייני ניהול המדינה הוא טיפל תוך כדי ארוחת הבוקר וארוחת הצהריים. את שאר הזמן שלו בילה הקיסר בספריה בקריאה מרובה, בצפייה בהופעות שירה וריקוד, במדיטציה ובפרקטיקות בודהיסטיות. בכל זאת, קאנג-שי הצליח להביא את סין לשגשוג, להרחיב את שטחיה, וגם לחבר ולערוך ספרים, מילון, ולקדם את התרבות.

אמנם היה לו צבא שלם של עוזרים אישיים, אבל לפי הראיות, נראה שהקיסר קאנג-שי ידע משהו על ניצול מיטבי של הזמן והאנרגיה. אז איך אפשר להצמיח אימפריה מבלי להישחק?

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!