איך ייגמר הניסוי הגדול בעולם?

אירופה נמצאת במלכוד: אם תמשיך באותו מסלול המשברים הכלכליים והפוליטיים ידרדרו אותה אל סופה; אם תבצע שינויים ורפורמות היא תסתכן בפירוק האיחוד – סכנה בפני עצמה. מה יהיה גורלה?

תמונה:Yiannis-Kourtoglou/AFP/Getty-Image

תמונה:Yiannis-Kourtoglou/AFP/Getty-Image

כשהארי סארפו חצה את הגבול לתוך סוריה והצטרף למגויסים החדשים של דאע״ש, הוא לא דמיין שבתוך שלושה ימים יבקשו ממנו אנשים במסכות שחורות לחזור על עקבותיו הביתה – לעיר ברמן שבצפון-מערב גרמניה.

הם הסבירו לו שהם לא זקוקים כרגע לאירופאים נוספים בשורות הארגון בסוריה. מה שהם באמת צריכים זה אירופאים שיפעלו מתוך אירופה. ״הם אמרו שיש להם אנשים רבים החיים באירופה וממתינים לפקודה לתקוף״, סיפר סארפו בראיון לניו יורק טיימס , ״אבל חסרים להם אנשים בגרמניה שמוכנים לבצע את העבודה״.

בניגוד לגרמניה, בצרפת היו להם כבר מספיק פעילים. ״חבר שלי שאל אותם לגבי צרפת, והם התחילו לצחוק״, נזכר סארפו. ״אבל התחילו לצחוק ממש חזק, עם דמעות בעיניים. הם אמרו: ׳אל תדאג לגבי צרפת׳״.

השיחה התקיימה באפריל 2015, שבעה חודשים לפני שצרפת הזדעזעה מהפיגועים המתואמים בפריז ובהמשך בניס, וכמה חודשים לפני שסארפו נעצר. בעתיד הקרוב, אם הכול ילך כמתוכנן ודאע״ש אכן ירוסק ויאבד את אחיזתו במוסול, ובסופו של דבר בסוריה ובעיראק, סארפו יודע שאלפי לוחמי הארגון ימצאו את עצמם ללא אבא.

אירופה היא כמו הנגנים ב״טיטאניק״, שממשיכים לנגן כשהספינה טובעת

מה הם יעשו? לפי סוכנות המודיעין של האיחוד האירופי (יורופול) הם צפויים לחזור לארצות מוצאם. עד היום הצטרפו כ-30 אלף אירופאים וזרים אחרים לדאע״ש בסוריה, בעיראק ובלוב. חלקם מתו בלחימה. אחרים כמו סארפו נשלחו כבר לפעול באירופה, והשאר – כמה אלפים – יחזרו לאירופה עם מסמכים מזויפים בטיסות סדורות, או שיתחזו למהגרים ויגיעו דרך הים.

לתחזית הזאת יש משמעות מרחיקת לכת. הדבר המעניין בה הוא דווקא לא האפשרות שיבוצעו יותר פיגועים באירופה ויופעלו בה התאים הרדומים של דאע״ש – זה הרי כבר קורה – אלא שבעתיד הקרוב זה ישמש כחומר בערה שיצית את הלאומנות באירופה – שתוביל לעליית מפלגות הימין ותערער שם את היציבות כולה.

אבל זאת רק בעיה אחת שאירופה מתמודדת איתה. שברים עצומים בכלכלות הדרום הקורסות מאיימים למוטט את גוש האירו, ושינויים דמוגרפיים חשובים, כפי שנראה בכתבה, צפויים לחסום את עתידה של אירופה כולה.

״אל תעשו יותר משאלי עם״ - נשיא הנציבות האירופית, ז׳אן קלוד יונקר | Sean-Gallup/Getty/-Image

״אל תעשו יותר משאלי עם״ – נשיא הנציבות האירופית, ז׳אן קלוד יונקר | Sean-Gallup/Getty/-Image

מנהיגי האיחוד האירופי כבר מבינים שהם במלכוד 22: אם ימשיכו באותו מסלול הם יתדרדרו במדרון חלקלק אל סופם; אבל אם ירצו לבצע שינויים ורפורמות הם יסתכנו בפירוק האיחוד – שזו סכנה בפני עצמה.

כמו הנגנים בסרט ״טיטאניק״ שממשיכים לנגן כשהספינה טובעת, כך גם מנהיגי האיחוד האירופי משדרים שהכול עסקים כרגיל, ובמארס 2017 הם קבעו להיפגש ברומא כדי לחגוג 60 שנה ל״הסכם רומא״, אבן הפינה של האיחוד האירופי.

אולם בשיחות לא רשמיות הם גם מבינים שהם חייבים לנקוט בצעדי חירום שיצילו את ספינתם, ולפגישה ברומא יש שתי מטרות עיקריות נוספות: לשקם את השליטה על הגבולות ולתאם את המלחמה בטרור.

אך האם הרצון הטוב והפחד מהתרסקות מספיקים כדי לגרום לענק המבולבל הזה, שנקרא האיחוד האירופי, לקום על רגליו ולשרוד את התקופה הקשה בתולדותיו?

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!