הכירו את הדג שגידל דגן בגן

מתברר שהחיות המציאו את החקלאות מיליוני שנים לפנינו. החל מנמלים שמנהלות חוות לגידול “חיות למאכל” ועד טרמיטים שמקימים חממות לגידולים. מה אפשר ללמוד מהם?

תמונה: Fotolia

תמונה: Fotolia

לדג האלמוגית יש בעיה. יותר מכל הוא אוהב לאכול אצות. אבל יש רק מעט אצות שהוא מסוגל לעכל. אין לו מערכת שיניים שתאפשר לו ללעוס אצות קשות וגם חסרים לו אנזימים שיכולים לפרק אצות כאלו.

הוא מסוגל לעכל רק אצות רכות במיוחד, למשל סוג מסוים של אצה חוטית אדומה. אבל לאצה האדומה יש בעיה. היא מתקשה לשרוד מול אצות אחרות בשוניות האלמוגים.

אם כך, איך יוכל דג האלמוגית להשיג את האצות היקרות האלו? הוא מצא פתרון. הוא מגדל ומטפח את האצות בעצמו. לכל דג אלמוגית יש ״גינת אצות״ פרטית משלו והוא מגן עליה בנחישות. וכשצריך, גם בתוקפנות.

בגינה שלו הוא מגדל בדיוק את סוגי האצות שמתאימות למערכת העיכול המעודנת שלו. למעשה, אצל חלק מדגי האלמוגית, הגינה, ביחד עם החיידקים הייחודיים שמתלווים לאצות שגדלות בה, מספקת לדג את כל האוכל שהוא צריך.

זה לא שהוא ממש שותל את האצות שלו, הן צומחות בעצמן, אבל הדג מוודא שבגינה שלו לא תהיה לאצות האלו שום בעיה. כשאצה יריבה מסוג לא רצוי מעיזה לנבוט בגינה שלו, הדג ״יעשב״ אותה – הוא ינשוך אותה, יתלוש אותה ממקומה וישחה איתה הלאה, אל מעבר לגבולות הגינה שלו.

ואם גנב פוטנציאלי, כלומר דג זר, או יצור אחר, ינסו לפלוש לגינה ולאכול מהאצות היקרות, הוא יבין במהרה שלא כדאי לו להסתבך. במקרה כזה דג האלמוגית יהיה ממש תוקפני. הוא מסוגל להרחיק מהאזור קיפודי ים, וכבר היו מקרים שהדגים הקטנים האלו אפילו תקפו בני אדם.

בקרב הדגים האלמוגית הוא היחיד שעוסק בחקלאות שכזו, אבל ביבשה כבר אפשר למצוא לא מעט מינים חקלאיים כאלו. אם נסתכל אחורה בהיסטוריה, נגלה שהחקלאות האנושית בת עשרת אלפים השנים היא ממש בחיתוליה יחסית להיסטוריה הממושכת של החקלאות הזו מן הטבע. חלק מהמינים החקלאיים מסוגלים לבנות חממות מתוחכמות שמייצרות סביבות גידול ייחודיות ויציבות. אחרים, קצת בדומה לחקלאות המתועשת שלנו, נעזרים בחומרים אנטיביוטיים כדי להגן על הגידולים שלהם.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!