מצ’רנוביל לצלחת שלכם

גרגרי יער, פטריות ובשר שעדיין מזוהמים מהקרינה מצ׳רנוביל, מגיעים לשווקים באיחוד האירופי. האם גם לישראל?

צילום: Alexey Gromov/AFP/Getty Images

צילום: Alexey Gromov/AFP/Getty Images

גלינה מעדיפה, לפחות בינתיים, לא להקשיב למה שמספרים לה. כל בוקר היא משכימה עם שני ילדיה וחוצה את הכביש, עמוק לתוך מעבה היער. בעשר השעות הבאות היא וילדיה, כמו מאות אחרים במחוז רובנו בצפון מערב אוקראינה, יתהלכו שפופים בין שיחי הפטל, יקטפו במהירות, ימלאו סלים של 20 ק״ג, יחצו במהירות שוב את הכביש לעבר המשאיות הפזורות לאורך הדרך, ימסרו את הסחורה ויקבלו ביד כסף מזומן שממנו הם מתפרנסים.

בעונות אחרות הם קוטפים דומדמניות או אוכמניות, ויש עונות שבהן פטריות. ״ההסתמכות על היער כמקור למחייה היא מסורת עתיקה באזור שהאדמות שלו עניות במינרלים, מה שמונע מחקלאות רגילה לשגשג שם״, אומרת קייט בראון, פרופ׳ להיסטוריה מאוניברסיטת מרילנד, בראיון לאפוק טיימס. ״אבל מה שחדש בשנים האחרונות הוא הממדים התעשייתיים של הקטיף״.

גרגרי יער מזוהמים בקרינה משווקים באירופה כפירות אורגניים, ומשם מגיעים לישראל

נשים בוררות פירות יער בכפר בבלארוס | תמונה: Viktor Drachev/AFP/Getty Images

נשים בוררות פירות יער בכפר בבלארוס | תמונה: Viktor Drachev/AFP/Getty Images

״ב-2015 אוקראינה ייצאה 1,300 טון של פירות יער טריים, וכ-17 אלף טון של פירות יער קפואים לשווקים באירופה, יותר מפי 30 מאשר ב-2014. אוקראינה היא כיום יצאנית פירות היער הגדולה ביותר לאירופה״, מציינת בראון במאמר שפרסמה ב-AEON (2016).

הטוויסט המפתיע בסיפור הוא שפירות היער האלה אינם פירות יער רגילים. הם גדלים באדמות שזוהמו בחלקיקים רדיואקטיביים באסון צ׳רנוביל, ועדיין נושאים חלק מהקרינה הזאת.

עד לאחרונה הדעה הרווחת הייתה שחומרים רדיואקטיביים מאבדים חצי מהאפקטיביות שלהם לאחר 30 שנה, מה שהפך את פירות היער והפטריות באזורים הסמוכים לצ׳רנוביל באוקראינה לראויים למאכל. אבל לפי מחקר שפורסם בשנים האחרונות ונגיע אליו מיד, קיים חשש שהאדמה באזור תישאר ברמה גבוהה של רדיואקטיביות עוד שנים רבות מאוד.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!