ללדת מול מיליון צופים

מה באמת קורה לאימהות המשתתפות בתוכניות ״בייבי בום״? והאם הצפייה בתוכניות ריאליטי לידה מועילה לנשים לפני לידה, או דווקא מזיקה להן?

תמונה: fotolia.com

הרגע של יציאת תינוק מרחם אמו ישאר לעולם אחד הפלאים הגדולים ביותר. הוא מרגש ומטלטל עד דמעות, בין אם זה התינוק שלנו עצמנו או התינוק הנולד בדוקו ריאליטי כמו בייבי בום.

בתוכניות ריאליטי לידה, תוך כדי המחזה הכמעט מהפנט, ההתרגשות והדמעות קשה אולי לחשוב מה ההשלכות של ההשתתפות בסדרה על גיבורת המחזה, האישה היולדת, או איך הצפייה בתוכנית משפיעה על הנשים הצופות בה, במיוחד על אלה שעדיין לא התנסו בחווית הלידה. ומה לגבי התינוק עצמו שהתחיל את השנייה הראשונה בחייו כגיבור ריאליטי?

הלידות נעשות ארוכות יותר ויותר

דר מישל אודנט. כתב שמונה ספרים על הריון ולידה
תמונה: Pumpkingood/Wikimedia

ד”ר מישל אודנט עבד במחלקת יולדות במשך יותר מ-20 שנה בבית החולים פיטיוורס בצרפת, הקים בלונדון מרכז למחקר רפואי, וכתב שמונה ספרים על הריון ולידה.

אודנט הוא לא חלק מהזרם המרכזי של תעשיית הלידה בבתי החולים. הוא מאמין שמכיוון שלידה היא תהליך טבעי, אין צורך להתייחס אליה כאל מחלה או לטפל בה בגישות רפואיות שמתאימות לטיפול במחלות. אבל מעבר לכך, האופן שבו מסביר אודנט את מה שקורה לאישה בתהליך הלידה מעורר מחשבה על ההשפעות של תוכניות ריאליטי לידה.

לפי אודנט יש סביבה אופטימלית שבה תהליך הלידה יכול להתרחש במיטבו. בסביבה האופטימלית האישה היולדת צריכה להרגיש בטוחה ומוגנת לגמרי. רק במצב הזה של רגיעה מוחלטת הגוף מפריש קוקטייל של הורמונים שעוזרים לתהליך הלידה.

ההורמון המרכזי בתהליך הזה הוא אוקסיטוצין שמכווץ את הרחם וכך מקדם את לידת התינוק ואת פליטת השיליה לאחר הלידה. הוא גם עוזר ליצירת הקשר המיוחד המיידי והראשוני שבין התינוק לאם. מעניין שההורמון הזה מופרש אצל גברים ונשים בזמן האורגזמה, ולכן הוא מכונה גם “הורמון האהבה”.

כאשר האישה מרגישה מתח כלשהו, אפילו הקל ביותר, הגוף מפריש אדרנלין שעוצר את הפרשת האוקסיטוצין. לפי אודנט, בני אדם בכלל, ובמקרה הזה אישה יולדת, אינם יכולים להיות רגועים כאשר הם יודעים שמתבוננים בהם. לדבריו יש מחקרים רבים שמוכיחים שאנחנו מתנהגים ומרגישים אחרת כאשר אנחנו יודעים שמתבוננים בנו. אנחנו נכנסים לסוג של כוננות פנימית שאינה מאפשרת לנו להירגע.

30 מצלמות צילמו כל רגע בחדר הלידה

לכן, הוא טוען, אפילו כאשר מישהו נמצא בחדר, רופא או מיילדת, רצוי שיהיו ככל האפשר בלתי נראים ובלתי נשמעים. במילים אחרות – אישה יולדת זקוקה לפרטיות ולשקט. לפי אודנט, אחת הסיבות לכך שלידות הפכו במשך השנים לארוכות יותר ויותר ולעלייה בצורך בניתוח קיסרי היא הסביבה שאינה מאפשרת ליולדת להיכנס לרגיעה מלאה. אם כך, מה לגבי מצלמות שמתעדות כל פרט בתהליך הלידה?

האם הנשים שמשתתפות בתוכנית הריאליטי באמת שוכחות שמצלמים אותן? האם הן יודעות מה המחיר שהן משלמות על ההשתתפות בתוכנית הריאליטי?

אולי הייתם חושבים שצפייה בריאליטי של בייבי בום עוזרת לנשים אחרות שעדיין לא חוו לידה ללמוד מה קורה באמת, ולכאלה שכבר ילדו להתמודד טוב יותר…

בהמשך הכתבה:

– תוצאות מחקר שבדק כיצד משפיעה הצפייה בסדרה על נשים שעדיין לא חוו לידה.
– וכיצד הצילומים בתוכנית ישפיעו בעתיד על חייו של התינוק.

 

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!