את הכתבה הזו לא כתב רובוט

הפרינט אולי ישרוד בזכותו, אבל העיתונאים לא. הכירו את הרובוט העיתונאי שצפוי לחולל מהפכה בעולם העיתונות

איור: יוני גודמן. קריאייטיב: מיכאל לטר

ידוע לכול שכבר מאמצע המאה שעברה עיתונאים מסתייעים במחשבים כדי לחפש נתונים. מה שלא ידוע הוא שבימים אלה ממש אנחנו נכנסים לשלב הבא באבולוציה הזו, שבו חברות שונות בעולם מפתחות תוכנות שמסוגלות לכתוב את הסיפור העיתונאי תוך שבריר שנייה מהרגע שבו הן מקבלות את הנתונים. למצב הזה, שכבר הופיע במערכות עיתונים שונות בחו”ל, יהיו השלכות רבות הן על המודלים העסקיים בעולם העיתונות והן על עתידם של העיתונאים שעלולים לאבד את מקום עבודתם לטובת רובוטים עיתונאיים. 

״לרובוטים יש יתרון כלכלי״, מסביר בראיון לאפוק טיימס פרופ׳ נעם למלשטריך לטר, דיקן בית הספר לתקשורת במרכז הבינתחומי הרצליה. ״העיתונאי הרובוטי זול מאוד ואף פעם לא מבקש חופש״. למלשטריך לטר כתב בשנים האחרונות על הנושא של עיתונאות רובוטית ועל השפעת הבינה המלאכותית על עולם העיתונאות. ״לפי דעתי, לפחות שני שליש אם לא יותר מהסיפורים בכלי התקשורת יהיו רובוטיים״, הוא חוזה. 

תמונה: AFP/Getty Images

״אנחנו נכנסים לעידן שבו עיתונאים רובוטיים יוכלו להחליף את העיתונאי האנושי. עידן התקשורת, ובייחוד הפרינט, חווה קשיים כלכליים. חלק גדול מהפרסום עובר לאינטרנט, למנועי הפרסום של גוגל. למערכות העיתונים יהיה יתרון עצום להשתמש בתוכנות רובוטיות כדי לכתוב את הסיפורים. מבחינה מסוימת יש כאן איום מאוד רציני על העיתונאות האנושית”.

איך אתה חושב שיצטרך להיות העיתונאי העתידי? 

״הוא יצטרך להבין מה זה אלגוריתם, את היתרונות שלו, את החסרונות שלו, הוא יצטרך להכיר כלים של ניתוח מידע. הוא יהיה חייב להיות טכנולוג, אבל הוא יהיה חייב גם להיות בעל השכלה רחבה. 

״הוא יצטרך להיות איש רנסנס – להבין באמנות, בטכנולוגיה, באינפוגרפיקה, בפסיכולוגיה של הצרכן שלו, הוא בפירוש יהיה חייב להיות איש רב תחומי ויצירתי כדי לתפוס מקום בנישה הצרה שתישאר לו לצד העיתונאים הרובוטיים.

״העיתונאי העצלן יעלם לטובת העיתונאי שיהיה מוכן להשקיע, לחקור וללמוד, כך שיהיה לנו סינון הרבה יותר איכותי. בעידן של מחר יהיה הרבה יותר קשה לעיתונאים אנושיים לשרוד מול העיתונאי הרובוטי”. 

תמונה: AFP/Getty Images

אומרים על העיתונאים שהם כלבי השמירה של הדמוקרטיה. מה יקרה אם הם יוחלפו על ידי העיתונאי הרובוטי?

״יש פה בפירוש סכנה לאבד את התפקיד החשוב הזה של העיתונאי האנושי, להיות כלב השמירה של הדמוקרטיה. חברה דמוקרטית לא תוכל להתקיים בעידן שבו כל העיתונאים יהיו רובוטים. לכן החברה תצטרך להגן על עצמה ועל הדמוקרטיה, ויהיה חשוב להעסיק עיתונאים אנושיים כדי שידעו לשמור על החברה מפני העיתונאים הרובוטיים. אני לא צופה שהעיתונאי האנושי יעלם, אבל התפקיד שלו ישתנה. מספר העיתונאים יקטן, אבל תפקידם יהיה הרבה יותר דרמטי וחשוב״.

יכול מאוד להיות שבמהלך הגלישה שלכם באינטרנט כבר קראתם כמה כתבות שנכתבו על ידי רובוטים – תוכנות מחשב או אלגוריתמים – מבלי שאפילו ידעתם. ואם אתם חושבים שהייתם יכולים לזהות ידיעה שנכתבה על ידי רובוט עיתונאי, תחשבו שוב. מחקר שהתפרסם בפברואר מראה שבכלל לא בטוח שהייתם מצליחים…

בהמשך הכתבה:
– העיתונאי שכותב יותר ממיליארד ידיעות בשנה
– שיחה עם מייסד הסטארט אפ שמייצר רובוטים עיתונאיים
– האם הרובוטים יכולים לכתוב בסגנון “עמוס עוז”
– מה ההבדל בין ידיעה שנכתבה על ידי רובוט לבין ידיעה אנושית?
– האם אלגוריתמים יכולים לחזות אירועים עתידיים כמו רעידות אדמה?
– ואיך לבצע ראיון באמצעות רובוט

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!