לשמוע צהוב, להקשיב לחיוך

90 אחוז מהעיוורים לא יוצאים מהבית לבדם, מסביר פרופ׳ אמיר עמדי. אבל בעזרת טכנולוגיה חדשה שפיתח יוכל כל עיוור עם אייפון ״לראות״ במוחו אחרי כמה עשרות שעות של הכשרה

פרופ’ אמיר עמדי עם מערכת ה-eyeMusic, לפני שהמצלמה עברה לאייפון.
תמונות: באדיבות פרופ’ אמיר עמדי, האונ’ העברית

בשביל רובנו, להסתובב בבית ולמצוא את זוג הנעלים שחיפשנו מונח בפינת החדר זה עניין שבשיגרה. אבל לא בשביל סיגלית, עיוורת מלידה. כדי לאתר ולזהות חפצים היא בדרך כלל צריכה להיעזר בידיים, בחוש המישוש. אולי מקל הנחייה יכול לרמוז לה שחפץ כלשהו בכלל מונח שם בפינת החדר. בכל זאת, היא תצטרך ממש לגשת אליו ולגעת בו כדי שתוכל לזהות שאלו בעצם הנעליים שחיפשה. אבל טכנולוגיה ישראלית חדשה מאפשרת לסיגלית לראות במוחה את הנעליים שהיא מחפשת, מבלי שהיא צריכה לעבור שום ניתוח.

״תוך כדי עבודה עם עיוורים ראיתי שיש מצב בלתי נסבל״, מספר פרופ׳ אמיר עמדי מהאוניברסיטה העברית. מתברר, הוא אומר, שכמעט 90 אחוזים מהעיוורים לא יוצאים מהבית לבד. “אם למשל מדברים על היכולת להיות עצמאי, אנחנו מדברים על כ-10 אחוז שנעזרים במקל, עוד חצי אחוז שמשתמשים בכלבי נחייה, וכל האחרים פשוט נשארים בבית”, מספר פרופ’ עמדי בריאיון לאפוק טיימס. “יש כ-40 מיליון עיוורים בעולם. אנחנו מדברים על כמות עצומה של אנשים”.

העיוור שומע את התפוח האדום ושולח את היד ישר אליו

בשנים האחרונות חוקרים רבים בארץ ובעולם עובדים על מגוון פרויקטים שנועדו לאפשר לעיוורים לראות ברמה זו או אחרת, באמצעות קשת רחבה של רעיונות וכיוונים טכנולוגיים. רבים מהפיתוחים האלו הם רק בשלבי מחקר ראשוניים.

אולם התוכנה של פרופ’ עמדי, שנחשב כיום לאחד המדענים המובילים בעולם בתחומי שיקום הראייה וגמישות המוח, כבר עובדת, ומאפשרת לעיוורים לזהות חפצים, מילים ואפילו הבעות פנים. לפני כחודשיים הוא אפילו פרסם אפליקציה המאפשרת לכל אחד שיש לו אייפון או אייפד להנות מהטכנולוגיה החדשה שלו ללא תשלום. 

לשמוע צבעים וצורות

עמדי ועמיתיו נחשפו במהלך עבודתם לסבלם של עיוורים רבים כל כך שאינם מסוגלים לצאת מהבית, והם החליטו שעליהם לעשות משהו. “אמרנו שהמצב הזה פשוט מצב בלתי נסבל, וחשבנו שאנחנו יכולים מאוד לתרום לזה”. במהלך המחקר הם גם התחילו להבין שיש להם הכלים הטכנולוגיים לעשות זאת.

המחקר של עמדי בכלל לא עסק בעיוורים בתחילת דרכו, אלא בתפקוד של אזורי הראייה במוחם של אנשים רואים. בערך בשנת 2001, בתחילת דרכו המחקרית, גילה עמדי דבר מפתיע על החושים שלנו.

בהתאם לגישה המקובלת כבר שנים רבות, נהוג לחלק את אזורי המוח השונים לפי החושים שהם מעבדים. למשל, לפחות רבע מהמוח נחשב למוקדש לראייה, וחלק אחר, קטן יותר, מעבד את המידע שמגיע מחוש המישוש. רק אם נסתכל על אזורים קטנים יותר, בתוך אזור הראייה למשל, נגלה שיש שם חלוקה נוספת – חלק מאזור הראייה מוקדש לזיהוי פרצופים, אחר מוקדש לקריאה ועוד.

אבל עמדי ועמיתיו גילו שהחלוקה הזאת לא בהכרח נוקשה כמו שחשבנו. באחד הניסויים הם גילו שהחלק של המוח המוקדש לראייה משמש גם לניתוח מידע המגיע מחושים אחרים. למשל, “כשאנשים ממששים חפצים זה מפעיל אצלם גם את קליפת המוח הראייתית, בדיוק כמו כשהם רואים אובייקטים. זה מעניין מאוד כי זה מציע שהמוח לא מאורגן כמו שחשבנו”.

כשהתפרסמו הממצאים המפתיעים הם עוררו ביקורת. “אחת הביקורות שקיבלנו היתה שאולי אנשים מדמיינים ראייתית את האובייקטים שהם ממששים”, מספר עמדי. כלומר, אולי אנשים שרגילים לראות משלימים את התמונה המתקבלת מחוש המישוש בכך שהם גם מדמיינים בעיני רוחם כיצד נראה החפץ שבידם. 

האפליקציה של עמדי מעבדת את התמונה ממלצמת האייפון לצלילים. עיוורים מצליחים לזהות אפילו הבעות פנים.

״אז בואו נתחיל לעבוד עם אנשים שנולדו עיוורים״, חשבו המדענים הנחושים. האם גם אצלם קליפת הראייה מופעלת כשהם ממששים חפצים? מכיוון שהם מעולם לא ראו, פחות סביר שהם מדמיינים את החפצים באופן חזותי.

במחקר עם העיוורים הלכה והתחדדה התמונה שאולי חלוקת המוח לפי חושים לא תמיד מדויקת. למשל, בתחילת 2011, כשבדק מה קורה במוח של אדם עיוור בשעה שהוא קורא טקסט בכתב ברייל, דרך חוש המישוש, התברר שהאזור במוח המעבד את המידע ומאפשר את הקריאה בכלל לא מקושר לאזור המישוש. בדומה לאנשים רואים שקוראים עם העיניים, תהליך הקריאה אצל העיוורים מתרחש גם הוא באזור הראייה במוח, באותו חלק קטן בקליפת הראייה שאחראי אצל כולנו על הקריאה.

הרעיון לחלק את אזורי המוח לפי המשימות שהם מבצעים ולא לפי החושים שאותם הם מעבדים זה רעיון מהפכני. אבל עמדי מסביר שהרעיון הזה מתחיל לצבור תאוצה. ״יש כבר עשרות עד מאות מאמרים שתומכים בזה כיום״, הוא אומר. רוב מדעני המוח אמנם לא חושבים כך, הוא מסביר, אבל אולי זה רק עניין של זמן…

בהמשך הכתבה:

– איך עובדת האפליקציה שפיתח עמדי וכיצד עיוורים מצליחים לראות בעזרתה
אילו טכנולוגיות נוספות מפותחות בתחום “שחזור הראיה” ומתי הן יהיו בשלות?

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!