מד זמן לשירותים המודד זמן שהייה? יש דבר כזה!

עשרות מייקרים מהעולם ומישראל, יציגו המצאות מלהיבות וסדנאות יצירה אינטראקטיביות לכל המשפחה במוזיאון המדע ע”ש בלומפילד בירושלים במהלך חג השבועות, ביניהן: מד זמן לשירותים,פאנל תוכים דיגיטאליים שמגיבים לעוברים ושבים, שיטות בהדפסה תלת ממדיות, בניית טילים ושיגורם אל על ועוד…

ספינת ויקינגים – ירון בראלי

חנן כהן, בן 52 מקיבוץ עירוני תמוז בבית שמש, ממציא מד הזמן לשירותים, הינו אחד מעשרות ‘מייקרים’, ממציאים בנפשם, אשר יציגו את יצירותיהם והמצאותיהם החדשניות, ביריד ‘מייקרים’, חדשני ומפתיע, לכל המשפחה, שייערך במוזיאון המדע ע”ש בלומפילד בירושלים, בין התאריכים 5-6.6.14, איסרו חג שבועות ושישי שאחריו.

חנן כהן

“אבא שלי היה ממציא חובב, כל ילדותי ראיתי אותו עוסק בתחום”, אומר חנן. “יום אחד, כחלק מהתחביב שלו להמציא כל מיני יצירות, הוא המציא טסטר מיוחד, שעל בסיסו הקימו בהמשך מפעל לייצור. במשך שנים חיקו בכל העולם את הטסטר, כאשר נעשה שימוש במעגל החשמלי שאבא שלי המציא. הזרם שיצא דרך הטסטר עבר דרך הגוף ודרך הנורה ובדק את תקינותה”.

“במשך כ-25 שנה עבדתי באופן מקצועי כמתכנת מערכות להנהלת חשבונות. כיום, אני עובד כמנהל אתר אינטרנט. למרות שהחיים לקחו אותי לכיוונים שונים ומגוונים, מאז ומתמיד הייתה באיזו שהיא פינה במוח שלי תשוקה ליצירתיות ופיתוחים. הפיתוח הראשון שעשיתי היה מפסק לאוזניות מבוסס ארדואינו (מיני בקר שניתן לתכנות), באמצעותו יכולתי לעצור את השיר באמצע, להתפנות לפעולות אחרות ואז לחזור לשיר ולהמשיך מאותה נקודה”.

לאחרונה, חנן שמע כי עומד להתקיים אירוע מייקרים במוזיאון המדע בירושלים, ידיעה שגרמה לו לרצות ליצור פרויקט ייחודי לרווחת הקהל. לדבריו, הוא ניסה לחשוב על רעיון שיענה על צורך לא ממומש, עד שעלתה לו הברקה משעשעת במיוחד.

מד הזמן לשירותים שפיתח חנן כהן

“אני עובד במוזיאון, שם אנו משתמשים באופן קבוע בתאי השירותים של קהל המבקרים. בכל פעם מחדש, אני צריך לבחור לאיזה תא להיכנס. יום אחד, עלתה בי המחשבה ליצור מוצר שיאפשר לדעת מי היה בתא השירותים לפניי והאם כדאי להיכנס לשם או לחכות קצת”.

לדברי חנן, לצורך היצירה הוא בחר להשתמש בסנסור אולטרה סוני, הנמצא בעיקר בחיישני רוורס ברכבים, לזיהוי המרחק בין הרכב למדרכה או לחפצים בקרבתו.

“חשבתי לעצמי כי ניתן להשתמש בסנסור ולהתקין אותו בתקרה של תא השירותים, אשר יוכל לזהות נוכחות של אדם בתא. הארדואינו (אותו מיני בקר שניתן לתכנות), יזהה נוכחות ויציין אם יש מישהו בתא (ירוק – פנוי, אדום – תפוס). כאשר האדם ייצא מהתא, יופיע אור אדום מהבהב,  שמשמעותו כי יש להמתין לפני הכניסה לתא. תכנתי את המכשיר, כך שמשך הזמן בו האדם ישהה בתא, יהיה שווה למשך הזמן שיש להמתין לפני כניסה מחודשת. טכנולוגיה זו תהיה מותקנת בתאי השירותים של המוזיאון במהלך היריד, לרווחת המבקרים. זו הזדמנות נהדרת לראות כיצד זה עובד”.

אופנובמבוק (אופניים מבמבוק) – המייקר: אילן שרמן 

[youtube id=”lxlY1EB1WTI” width=”600″ height=”340″ position=”left”]

אוריגמי אינטראקטיבי – המעבדה לאינטראקציה, המכון הטכנולוגי חולון

“אחד המשפטים ששמעתי, אשר מגדירים בצורה רבה מהו ‘מייקר’, הוא כי מייקרים הם ליצנים של טכנולוגיה, יוצרים שאוהבים להשתעשע עם הטכנולוגיה ולחשוב מחוץ לקופסא”, אומר חנן. עד לאחרונה, מייקרים רבים ראו בתחום זה תחביב או פעילות לשעות הפנאי בלבד. כיום, ישנם אנשים המתעסקים בזה באופן סמי מקצועי, מקימים מעבדות ‘מייק’ ומשקיעים שעות רבות בנושא.

לדברי חנן, “הענף בישראל עבר כברת דרך מחובבניות למקצועיות. הדלת נפתחה, עכשיו כולם נכנסים. האפשרות ליצור דברים עם הידיים, באופן פשוט למדי, כמעט נעלמה מעיני הציבור. מטרת היריד הקרוב היא לחשוף את הציבור לתרבות ‘המייק’, לחומרים ולצורות הקיימות. ישנן קהילות מייקרים בישראל, כמעט בכל עיר. רק צריך לדעת לחפש אותן. לדעתי, בשנים הקרובות הקהילה תהווה פקטור משמעותי בציבור”. 

רכב חשמלי – אייל זיו

יריד המייקרים הינו יוזמת מוזיאון המדע בירושלים, בשיתוף ד”ר יוסי ורדי, יו”ר ה-״מייקר פייר״ ויזם אינטרנט מהמובילים בעולם. היריד מיועד לכל מי שאוהב דברים ‘משוגעים’ ומגניבים, אוהב ‘לחשוב עם הידיים’, לפרק, לבנות, ליצור, לעצב ולשלב משחק יחד עם עיצוב וטכנולוגיה.

לראשונה, ישתתפו ביריד מייק פטריץ’ וקארן ווילקינסון, מייקרים ותיקים ומקימי סטודיו Tinkering במוזיאון המדע הראשון והמוביל בעולם, ה״אקספלורטוריום״ בסן פרנסיסקו.

ספינת ויקינגים ענקית מחומרים ממוחזרים (6 מטר אורך) –  המייקרים: רוני וגנר וירון בראלי. הספינה תוצב ברחבת הכניסה של היריד והמבקרים יעזרו בהשלמת בניית הספינה.

[youtube id=”cxOl7Y4dOAs” width=”600″ height=”340″ position=”left”]

במסגרת האירוע יתקיים במוזיאון יריד חוויתי של יצירתיות ועשייה, מקוריות והמצאות, במהלכו יציגו עשרות מייקרים, יוצרים ואמנים את הפרויקטים הייחודיים שלהם, במגוון תחומי החיים. ביריד יוקמו מתחמי בנייה והתנסות עבור הקהל הרחב, הדגמות ענק, מופעי מוזיקה ואמנות ייחודיים, מפגשים אינטראקטיביים עם יוצרים וממציאים ועוד שפע של הפתעות.

קוביות כחולות – אבי חיון

יריד המייקרים השנתי של מוזיאון המדע ע”ש בלומפילד בירושלים יתקיים ב 5-6.6.14, יום חמישי (איסרו חג שבועות- 10:00-18:00) ושישי (10:00-17:00)

מחירי כרטיסים:  מבוגרים וילדים (מעל גיל 5) – 45 ₪,  כרטיס משפחתי ( הורים וילדיהם עד גיל 18) – 160 ₪, אזרחים ותיקים – 22.5 ₪.

אתר האינטרנט של היריד: www.mada.org.il 

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!