האיש שרואה את העולם כמו במטריקס

אחרי שקיבל מכה בראש וסבל מזעזוע מוח, הוא החל לראות נוסחאות וצורות גיאומטריות וכיום נחשב בעיני רבים לגאון מתמטי – מעין “איש גשם” מודרני. לפני כשנתיים שמענו את סיפורו, וכעת חזרנו אליו שוב כדי לשמוע לאילו תובנות חדשות הוא הגיע, על היקום ועל החיים

תמונה: Fotolia

תמונה: Fotolia

הסיפור של ג’ייסון פאדג’ט, 47, התחיל לפני כ-15 שנה. באותו ערב, כמו בשאר ימי השבוע, הוא החליט לצאת לבלות בבר הקריוקי האהוב עליו בעיר מגוריו טאקומה, במדינת וושינגטון. סמוך לחצות הוא הלך לבר להתרענן עם כוס קולה. הוא הבטיח לחבריו טרמפ הביתה לאחר הבילוי, ולכן הקפיד לא להשתכר באותו לילה. כשהיה צעדים ספורים מחוץ לדלת הבר, הוא הרגיש חבטה עזה בראשו שמוטטה אותו על ברכיו. בתוך החשכה של הכרתו המתערפלת הוא הרגיש שתוחבים ידיים לכיסי מעילו, וכשלא הצליחו למצוא שם את ארנקו, המשיכו להמטיר על ראשו עוד אגרופים ובעיטות, ואחר כך שמע רק צעדים מתרחקים במהירות.

אחרי דקות ארוכות הוא הצליח להתרומם לאט על רגליו, מתנדנד לעבר מכוניתו. למזלו בית החולים היה קרוב. בבדיקות התברר שהוא סובל מזעזוע מוח קשה. הרופא נתן לו משככי כאבים ושלח אותו הביתה.

יש אין-סוף מציאויות שונות, וכולן נכונות באותה מידה

פאדג’ט לא ידע שבאותו לילה הוא השאיר את ה”אני” הישן שלו בכניסה לבר, ובמקומו נולד ג’ייסון פאדג’ט חדש לגמרי. “כשקמתי למחרת בבוקר כל העולם סביבי נראה אחרת”, סיפר לי פאדג’ט בראיון קודם שערכתי איתו, “אבל חשבתי שיש לי הזיות בגלל כל משככי הכאבים שנתנו לי בבית החולים”.

כשפתח את הברז באמבטיה, הוא ראה מניפה של קרני אור ססגוניות יוצאות במאונך מזרם המים, לכל הכיוונים, עוברות את הכיור ומעבר אליו אל מה שנראה לו כאין-סוף. כשהציץ לחצר מבעד לחלון, העלים על העץ נראו כמו אוסף של אין-סוף משולשים זעירים מחוברים זה לזה באין-ספור צורות. בניסיון לעורר את עצמו מתוך מה שנראה כהזיות הוא הלך להכין לעצמו כוס קפה. כאשר מזג את החלב לקפה הוא ראה את החלב מסתחרר בתוך הקפה במעגל ועוד מעגל קטן יותר ועוד באין-סוף מעגלים הולכים וקטנים משתלבים אחד בתוך השני בסדר מופלא, כמו בקונכייה.

 סקלר ספירלי | תמונה: באדיבות ג'ייסון פאדג'ט

סקלר ספירלי | תמונה: באדיבות ג’ייסון פאדג’ט

גם כל הדירה עצמה והחפצים שבתוכה הפכו לאוסף של צורות גיאומטריות. פאדג’ט היה בטוח שמשהו השתבש במוחו כי היו גם סימפטומים פיזיים: כאבים עזים, ורעד בלתי נשלט בכל הגוף. בבדיקה נוספת בבית החולים נאמר לו שלא רואים פגיעה מוחית והסימפטומים בוודאי יחלפו בהמשך.

אבל הסימפטומים לא חלפו. כל העולם סביבו המשיך להיראות כמו אוסף של צורות גיאומטריות מסובכות שבהדרגה משכו את ליבו יותר ויותר במורכבות האין-סופית וביופי שלהן. הוא התמלא סקרנות לחקור מה קרה לאנשים אחרים שחוו כמוהו פגיעה בראש. הוא התחיל בחיפוש קצר באינטרנט שהלך והתארך, עד שלאחר שבוע מצא את עצמו גולש ימים ולילות בניסיונות לפענח ולהבין מהן הצורות המופלאות האלה שהוא רואה, במקום העולם שהיה רגיל לראות קודם.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!