איך ייראו הטרנדים ב-2015?

חזאית הטרנדים של עולם האופנה לי אדלקורט מנבאה את המגמות לשנת 2015. האם היא תפגע בול בטרנד? ראיון לקראת הגעתה לישראל

חזאית הטרנדים לי אדלקורט

מגזין TIME ידע מה הוא עושה כשהכתיר את חזאית הטרנדים של עולם האופנה, לי אדלקורט לאחד מ-25 האנשים המשפיעים ביותר בתחום. לקראת הגעתה לארץ, לרגל פתיחת התערוכה “קיפולים” שהיא אוצרת במוזיאון העיצוב בחולון, ערכנו איתה ראיון כדי לקבל השראה מהמוח שעומד מאחורי הטרנדים שקובעים איך אנחנו מתלבשים היום ומה מצפה לנו בשנה הבאה.

צילום תערוכה: איתי בנית

איך את יכולה לנבא את הסגנונות האופנתיים הבאים?

“חיזוי טרנדים הוא מקצוע הכולל אינטואיציה והיגיון. הטרנדים יכולים להגיע מכל מקום שהוא חלק מרוח הזמן: אמנות, אופנה, עיצוב, צילום, אוכל, קוסמטיקה, קולנוע, מוסיקה, פוליטיקה, טכנולוגיה, כלכלה, אינטרנט וכו׳. העבודה שלי היא להשתמש באינטואיציה שלי כדי לפרש את הזרמים האלה ולהבין מתי בדיוק הם יהפכו להיות הכי משפיעים.

“אינטואיציה היא כישור שאימנתי כמו שריר. יש לה כזאת עצמאות, שהיא יכולה להעיר אותי בלילה עם המתנה של תובנה, או שהיא יכולה לנקוש על מוחי עם מילה מסוימת שמסוגלת להניע חוט מחשבה. ככל שאני נותנת חופש לאינטואיציה שלי, כך היא נעשית ניידת יותר, לעתים קרובות חיה מחוץ לגוף למשכי זמן ארוכים יותר. ככל שאני מפגינה יותר כבוד לכלי האנושי המדהים הזה, כך היא מתנהגת טוב יותר, וכך היא רוצה לרצות אותי עוד יותר״.

מה יהיו הטרנדים באופנה בשנת 2015?

“לקראת שנת 2015, הצבעים ימשיכו להיעשות בהירים יותר, אנו נייצר שכבות ונטווה טקסטורות וממדים לבדים שונים״.

אדלקודט מספרת כי הטרנדים ישלבו שימוש בשלל מלאכות וטכניקות מסורתיות מעולם הטקסטיל והאופנה שיחודשו על ידי אמצעים טכנולוגיים חדשניים, המאפשרים את התפתחותן של צורות חדשות. הטכניקות של עיבוד בדים באמצעות שזירה, תפירה ואריגה על ידי קיפולים, קימוטים וסלסולים ייצרו בגד שהוא פריט תלת ממדי (כדוגמת אלו שנראים בתמונה למטה).

“כל האומנות התלת ממדית הזאת [של עיבוד הבד, מ״ש]״, אומרת אדלקורט, “תיתן באופן מסוים חיים חדשים לאופנה עם התחלה חדשה, ותשאיל גוף ויופי לבגד הפשוט, תיתן צורה ונפח לביגוד הספורטיבי הבסיסי ותעניק יחס מיוחד למשי ולחומרים סינטטיים.

“הרעיון של ‘הקיפולים׳ הוא גם נושא התערוכה החדשה שאני אוצרת עבור מוזיאון חולון (שמציגה עד ה-25 באוקטובר 2014). הרעיון הוא לעצב חומר לצורה עכשווית וחדה יותר באמצעות טכניקות וטכנולוגיות חדשות, ולהחיות את העיצוב החדשני למען חברה מאוחדת יותר״, היא מספרת.

למה הכוונה ב״חברה מאוחדת״?

“אנחנו חיים בחברה ‘מפורדת׳ שסובלת במשך זמן רב ממשבר שגורם לאנשים להתנהג באכזריות ובמגננה, ולהיעשות אגוצנטריים ויהירים. לכן הגיע הזמן לתיקון ול׳התכנסות׳, לשיקום המרקם החברתי, הגיע הזמן לאסוף את השברים ולחבר ביניהם בטלאים של אפשרויות, בשמיכת טלאים של חומר המסוגל לספוג זעזועים. כל ההיבטים של סגנון החיים שלנו יושפעו מההתכנסות הזאת של החברה. יצירתם של קפלים וקיפולים בחומר מובילה להתהוותן של צורות חדשות וחדות יותר, יוצרת ארכיטקטורה חדשנית במרחב החיים, ומאפשרת לעצב ולתכנן עבור החברה״.

 עיצוב משפיע עד כדי כך על החברה שלנו?  

“לעיצוב, לאופנה ולטקסטיל יש היכולת לתמצת את התקופה שלהם. הם יכולים לקרב אותנו לרוחניות וגם לתחושת רווחה. העיצוב נמצא בכל מקום, אפילו בחפצים הכי קטנים ואנונימיים, ואנשים לא מבינים שכל דבר שמסביבנו עוצב על ידי מישהו. כל גופן, חומר, משטח ונורה. אפילו האוכל, הקולות, הטעמים והריחות עוצבו, כך שחשוב להבין שלעיצוב יש היכולת לשנות את החיים שלנו״.

טכניקות של עיבוד בד בתערוכה ״קיפולים: ממלאכה מקומית לעיצוב עכשווי״,
המוצגת במוזיאון העיצוב חולון.

 

את מדברת הרבה על חזרה לטכניקות מסורתיות. אולי זה מכיוון שלמעצבים קשה להגיד משהו חדש?

“זה נפוץ לחשוב שאופנות הן תחייה של תקופות מהעבר, וזה נכון, יש הרבה מעצבים שמשתמשים באזכורים מהעבר כדי לחשוב על העתיד. אבל עם כל תקופה חדשה מגיעות פרופורציות חדשות, מגע שונה, משקלים שונים ופרטים שונים; זה אף פעם לא אותו הדבר בפעם השנייה, כך שמה שנראה כמו סגנונות ישנים הם בעצם מוטציות חדשות או פרשנויות חדשות.

“אני חושבת שהמוח של אנשים יצירתיים אף פעם לא נעצר; הם כל הזמן חושבים על התקופה שלנו ומנסים להגדיר את החדש. אולי זו התקופה שלנו שאין לה שום דבר חדש להגיד, אבודה בשממה של נוסחאות שיווק ומציאות הריאליטי. האמנותיים והיצירתיים בחברה תמיד יהיו אלה שיכולים להוביל אותנו אל עבר תקופה אחרת״.

 

מה הסגנון האישי שלך באופנה?

“הסגנון האישי שלי הוא די פשוט, בדרך כלל אני לובשת כחול נייבי, שחור ולבן. אני די נאמנה לכמה מעצבים. כדי לעשות את העבודה שלי צריך להישאר ניטראליים. אבל אני כן אוהבת פנטזיה ופולקלור מפעם לפעם, זה מן משחק שאני משחקת בין מינימליזם להדוניזם״.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!