אברי גלעד: ״הטלוויזיה היא המנוע המרכזי בחורבן המין האנושי״

אברי גלעד מסביר בראיון איך הריאליטי הורס את החברה שלנו, ומדוע לא היה מתנגד להנחות את האח הגדול

צילום: אלכס גורביץ’

אחרי תקופה שקטה יחסית, אברי גלעד חוזר לפריים טיים. אבל אברי גלעד של “המיזם” שונה מאוד מאברי גלעד של “העולם הערב”.

הוא שקול יותר, עמוס אג׳נדות, ועם “אני מאמין” שמלווה אותו בכל מה שהוא עושה. אני פוגש אותו לראיון בחצר ביתו.

אתה כבר 30 שנה בטלוויזיה. איזה שינוי הכי משמעותי עברת במהלך השנים האלה?

“הייתי נער, הייתי פרוע וחסר אחריות. הייתי אנרכיסט גדול, שואף לחרב סדרי חברה, הולך על הקצה כל הזמן, ובמיוחד דואג לתחת שלי. זה מה שאתה עושה כשאתה צעיר – אתה רוצה לעשות לעצמך שם, להתפרנס, להיות מפורסם.

“היום אני לא במקום הזה. היום אני בא לכל עבודה שלי בחרדת קודש של אחריות. אחריות חברתית, אחריות הורית, אחריות – נגיד מילים מצחיקות – לגורל המין האנושי”.

עד כדי כך?

“עד כדי כך”.

לטלוויזיה יש אחריות לגורל המין האנושי?

“ברור”.

מדוע?

“מכיוון שהיא המנוע המרכזי בחורבן המין האנושי”.

המנוע המרכזי?

“המרכזי. בוודאי”.

תסביר.

“הטלוויזיה היא הסחת הדעת הגדולה ביותר היום. היא יצרה את הסחת הדעת שמאפשרת לעולם להיחרב, ולאנשים בינתיים לראות ריאליטי.

“אנשים יכולים לא לטפל בחייהם, לא לטפל בחיי קהילתם, לא לטפל בחיי מדינתם, כי יש כל הזמן הסחת דעת. הסחה שמתרחשת בזמן הפנוי שיש לך, שפעם היית מקדיש אותו לזולת, לקהילה. פעם היית מייצר את פרנסתך, אופה את הלחם, שוחט את הבקר, רועה את הצאן, ובשאר הזמן הפנוי היית מתקשר.

“הטלוויזיה יצרה אופציה שבה במקום לתקשר, אתה צורך. אתה משעבד את התודעה שלך לתכנים שמישהו נותן לך כדי להרדים אותך, כדי שלא תטפל בנושאים החשובים.

“הטלוויזיה היא מכשיר הדיכוי הגדול ביותר בעולם. היא מדכאת את התודעה של האדם. ואנחנו רואים שבזמנים שבהם ראוי שהאדם יתקומם יותר, כך הוא מכור יותר. מי שמכור יותר הם האנשים שבעצם היו צריכים להיות בראש ההולכים עם הלפידים ברחובות. באמת.

“אין בהכרח מישהו אחד ספציפי, כמו הרשע בג’יימס בונד, שעושה את זה במודע. אלא שכך המערכת בנויה, שהחלשים ביותר, שהם הרבים ביותר, הם המכורים ביותר, כדי שהם לא ישימו לב למצבם. כדי שהם יחיו את חייהם דרך חייהם של אנשים אחרים. זה מה שקורה בעצם. הטלוויזיה מאפשרת לאנשים ׳לשדרג׳ במרכאות כפולות את חייהם דרך זה שהם חיים את חייהם של אחרים במה שנקרא ריאליטי, ולחשוב שיש להם חיים כאשר אין להם חיים”.

אז הריאליטי בעצם הוא סם שנותן תחושה מזויפת של החיים.

“הוא לא רק נותן תחושה מזויפת של החיים, אלא גם מאפשר לאנשים לחשוב שהחיים שיש להם טובים יותר מהחיים של אחרים, כי אחרים מתבזים כל כך בטלוויזיה, ואני לפחות חי את חיי הקטנים, לפחות אני לא מתבזה בפומבי.

“הרוע לא התחיל בריאליטי. לפני הריאליטי היו דברים אחרים. היו שעשועונים, היו כל מיני דברים. בחלקם הייתי שותף מרכזי, שלא לומר שחקן המפתח”.

ומה הבעיה בשעשועונים?

“תלוי באיזה. בכל תוכן שאתה צופה בו, הבעיה איננה בז׳אנר. הבעיה היא במקום הנפשי שבו זה נוגע בך. השאלה היא אם זה נותן לך השראה, מוציא ממך את הטוב, או שזה מעורר בך את הבהמה שתמיד חיה בתוכך דרך התבוננות בבהמה של האחר והתחברות אליה.

“התדר שבו הטלוויזיה משדרת הוא התדר שמתפשט בחברה. זה הכול תדרים. לא סתם טלוויזיה גם משדרת בתדרים. אין הבדל בין תדרים, סו קולד ‘רוחניים’, לתדרים פיזיים כי גם תדרים רוחניים ניתנים למדידה ולצפייה.

“אז כשאתה משדר תדר מסוים, תדר של דחייה, תדר של שיפוטיות, תדר של בצע כסף – זה התדר שאתה מפיץ. וכשאתה משדר תדר של חמלה, וזה לא משנה באיזה פורמט, ותדר של קבלת האחר, אתה מפיץ משהו שונה. למשל, אם מסתכלים על אחד נגד מאה, התוכנית משדרת תדר של ׳טוב לדעת׳, ׳בורות זה לא נכס׳, תדר של הצטיינות.

“בחלק מתכניות הריאליטי, ככל שהבן אדם הוא יותר ׳עמה׳, כמו ביפה והחנון למשל, כך טוב יותר. סיכויה של התכנית להתקבל ולעשות לעצמה שם גדל. אנחנו רואים עכשיו את האחיות חלול”.

חלול?

“חלול, לצורך העניין. מהללים את התדר של מישהו ש׳לא יודע כלום, לא מצטיין בכלום חוץ מבלעוף על עצמו׳. אתה רואה איך הוא מתפשט, איך שהנערות חושבות שזה בסדר להיות ככה. אין שום תמריץ להצטיין, למצוא בעצמך את הטוב, להעשיר את עצמך, לעשות משהו עם עצמך. כלום. זה בסדר – כמה שתהיה יותר טמבל, זה יהיה בסדר. זה תדר שמתפשט ומשנה חברה.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!