הפילוסוף המסוכן בעולם

מהו המניע האמיתי לפעולותיה של רוסיה בעולם ובמזרח התיכון בפרט? אלכסנדר דוגין, האיש שמכונה “הפילוסוף של פוטין”, מדבר בראיון נוקב על אסטרטגיות המשטר הרוסי, על שיתוף הפעולה עם איראן והחיזבאללה, על הקשרים עם טראמפ ועל הפילוסופיה שעומדת מאחורי הכול

איור: ליזה וורונין

איור: ליזה וורונין

פוטין חושב באופן יותר פרקטי, אני באופן יותר אידיאליסטי, אבל בסופו של דבר אנחנו חושבים דומה ופועלים באותו קו. זה רק עניין של איזון”, אומר לי אלכסנדר דוגין, האיש שזכה לכינוי “המוח של פוטין” על ידי כלי תקשורת במערב, והאדם שמייצג אולי בצורה הכי קרובה למציאות את האידאולוגיה של הנשיא הרוסי ומאפשר להבין אותה.

לדוגין אין בעיה לדבר איתי בפתיחות. בניגוד לדיפלומט שאומר רק מה שהוא חייב, או לאיש מודיעין שלא אומר דבר, לדוגין אין כיום תפקיד רשמי בממשל הרוסי ולכן הוא מרגיש קצת יותר בנוח. קצת, מכיוון שגם ללא תפקיד רשמי בקרמלין, ידו מורגשת במהלכים מסוימים שמבצע פוטין. יש פרשנים שאף מייחסים לו את תפקיד “האידאולוג הראשי” של הקרמלין, באופן לא רשמי כמובן.

רוב המומחים לא מבינים את פוטין ואת העולם שלנו. הם מסתכלים על המציאות מתוך תפיסת עולם צרה. הם לא מחוברים למציאות

רק במארס האחרון נודע כי דוגין מילא תפקיד מפתח בשיחות החשאיות שהתקיימו בין רוסיה לטורקיה בעת הכי קריטית – כשיחסיו של ארדואן עם פוטין התדרדרו לתהומות לאחר שמישהו בטורקיה החליט להפיל מטוס קרב רוסי בסוף 2015. דוגין הזמין למוסקבה חמישה בכירים מהמודיעין הצבאי של טורקיה, ביניהם גנרל בדימוס, וארגן להם פגישות עם קצינים רוסים, כפי שדווח בחדשות “בלומברג”.

במהלך הפגישות הוביל דוגין את המשלחת הטורקית ל”חדר סודי”, והפגיש אותה עם שותפו – קונסטנטין מלופייב, מיליונר רוסי שהקים עם דוגין ערוץ טלוויזיה על אדמת רוסיה. דוגין הציג אותו כ”יד ימינו של פוטין” ו”כמי שיכול פשוט לדפוק על דלתו של הנשיא”.

“ידענו שכל מה שאמרנו הועבר ישירות לפוטין”, אישר מאוחר יותר איסמעיל האקי פקין, בכיר לשעבר במודיעין הצבאי של טורקיה שהשתתף בפגישות, לפי חדשות בלומברג. ביולי 2016, רגע לפני ניסיון ההפיכה, דוגין שהה באנקרה, לשיחות עם מקורבי ארדואן. בראיון לערוץ טלוויזיה טורקי הוא אמר: “עשיתי כל מה שיכולתי כדי לקרב ולפייס בין הממשלה שלי לבין ממשלת טורקיה”.

אלכסנדר דוגין | תמונה: Alexander Dugin

אלכסנדר דוגין | תמונה: Alexander Dugin

אבל דוגין אינו רק שליח הקרמלין למשימות פיוס או גישור למיניהן. במרבית זמנו הוא פילוסוף (גאון, יש הטוענים) ומומחה לגיאו-פוליטיקה שספריו השפיעו על קציני צבא ופוליטיקאים רוסים. אומרים שגאונות וטירוף יכולים ללכת יד ביד. אולי בגלל זה החליטו כמה כלי תקשורת מערביים לקרוא לדוגין “פשיסט” או “קומוניסט”, ויש מי שהרחיק לכת ואף כינה אותו “הגבלס הרוסי”. במהלך הראיון שערכתי עם דוגין, ולאחר עיון מעמיק באין-ספור מאמרים שכתב וקריאה מספריו, מתגלה איש מורכב הרבה יותר שקשה לתייג עם סיסמה פוליטית אחת. כן, יש בו משהו מסוכן, אולם ניכר גם שתווית ה”פשיסט” שהצמידו לו מבקריו אינה לגמרי מדויקת.

מבחינת דוגין פה בדיוק נעוצה הבעיה – בחוסר היכולת של המערב להבין את הפילוסופיה שלו ואת זו של פוטין. “רוב המומחים במערב לא יכולים להבין את פוטין ואת העולם שבו אנחנו חיים”, הוא אומר לי. “לא רק שהם לא יכלו לחזות את כניסתו של פוטין לסוריה, אלא גם לא את ניצחונו של טראמפ. הסיבה לכך היא שהם ממשיכים להסתכל על המציאות מתוך תפיסת העולם הצרה שלהם. הם לא מחוברים למציאות”.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!