החרדים המודרניים מגיעים

הציבור החילוני חושש שבעתיד הקרוב החרדים יכתיבו את סגנון החיים בארץ; החרדים, לעומת זאת, חוששים שפוגעים בערכים שלהם. ד”ר חיים זיכרמן מסביר איך המעמד החדש של החרדים המודרנים יכול להיות גשר בין שני המגזרים

עו״ד ד״ר חיים זיכרמן. צילום: אריק סולטן

בתור מי שחקר את החברה החרדית במשך מספר שנים במכון לדמוקרטיה, ולאחרונה אף הוציא ספר שמתמקד בכך (״שחור כחול לבן״), מה לדעתך הבעיה האמיתית כיום בין המגזר החילוני למגזר החרדי?

“הזרות והניכור שהתפתחו בין החברה החרדית לחברה החילונית הם הבעיה המרכזית ולא העניין הכלכלי או העניין הצבאי. בתוך הציבור החילוני הולכת וגוברת תחושה לא נעימה שיש פה קבוצה שמתבדלת ולא משחקת את המשחק. לא משרתת בצבא, לא משלמת מיסים. וכשמסתכלים על הדמוגרפיה החרדית ורואים שבעוד עשרים שנה כל ילד שלישי יהיה חרדי, רואים שאי אפשר יהיה להמשיך כך לאורך שנים. מהצד השני, החברה החרדית מרגישה שמאיימים על עצם קיומה״.

אז אתה רואה תהום הולכת ונפערת בין החרדים לחילונים?

״כן, נכון. הזרות והניכור עלולים להוביל לשסע גדל והולך. אם בעבר החילוני ראה בחרדי מישהו שאולי דומה לסבא שלו, היום הוא רואה בחרדי זר מוחלט. הניכור הזה עלול לגרום לחוסר אכפתיות ולסוג של היפרדות בין שני חלקי העם שלא יוכלו לקיים קשרי גומלין ביניהם, ובעיני זה סוג של אסון חברתי. זה כמו שבימי המקרא נפרדו ממלכת יהודה וממלכת ישראל״.

אפשר למנוע את האסון שאתה רואה ולקרב בין שני המחנות?

“אני חושב שכן. בעשור האחרון מתפתחת מגמה חדשה שחשוב מאוד לשים לב אליה: עשרות אלפי חרדים פורצים את מחסום ההתבדלות בזרם הולך וגובר. מדובר בערך ב-150 אלף איש שזה כ-15 אחוז מהחברה החרדית. אבל המספר פחות חשוב כי זו קבוצה שצומחת במהירות ולכן יותר חשוב לראות את גרף הצמיחה. בצבא למשל משרתים היום כ-2500 חרדים, אבל בשנת 2007 היו רק 300. ובאקדמיה יש היום כבר 7000 סטודנטים חרדים לעומת 5000 סטודנטים בשנת 2011״.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!