לחיות רק בהווה

לוני-סו היא אישה מיוחדת, שאיבדה את זכרונה ועברה לחיות בהווה נצחי. האם היא השיגה שלא במתכוון שלוות נפש והאם זו אותה שלווה נטולת דאגות אותה מחפשים אלפי הנוהרים לאשראמים בהודו?

איור: ליזה וורונין

איור: ליזה וורונין

לוני-סו הייתה בסוף שנות החמישים לחייה כאשר זה קרה. בבוקר קפוא בדצמבר 2007, היא ישבה מול מסך המחשב בחדר העבודה, בחווה הציורית שלה באפר סטייט ניו יורק. על השולחן היו פזורים עשרות ניירות עם ציורים שלה, שהיו בשלבים שונים של עבודה. מדי פעם היא הציצה דרך החלון וראתה את השלג מכסה את חלקות הפרחים ואת גן הירק ששתלה. מבעד לחלון השני היא יכלה לראות את המבנה שבו היא ושכן קרוב הקימו עסק למוצרי חלב אורגניים.

אבל לאט לאט כל המראות החלו להיטשטש מול עיניה, והיא הרגישה כאילו מסך מתחיל לרדת על מוחה, והמחשבה שלה מתחילה להתערפל. שכן שהוא גם ידיד קרוב שקפץ לכוס קפה דפק על הדלת מספר פעמים. הוא ראה אותה דרך החלון, וכשהיא לא הגיבה הוא פרץ בכוח פנימה ומצא אותה יושבת מבולבלת ונבוכה מול המחשב. הוא הזעיק שכנה אחרת, שעבדה כרוקחת בבית החולים הסמוך, ושניהם לקחו אותה לחדר מיון. במהלך הבדיקות הארוכות שעשו לה, היא שקעה יותר ויותר לתוך עצמה, והפסיקה להגיב לסובבים אותה. כשגילו מהו הווירוס שתקף אותה וגרם לה לדלקת קרום המוח, נתנו לה מיד עירוי של תרופה שהצילה את חייה ברגע האחרון. אבל הנזק למוחה היה בלתי הפיך.

בחודשים ובשנים הבאות, כשהיא לאט לאט התאוששה מהדלקת, התברר שזיכרונה אבד לה. היא לא זכרה מי היא, לא הכירה את כל האנשים סביבה, ולא זכרה אירועים שלמים מחייה. היא חיה בהווה נצחי נטול דאגות לגבי העתיד, וחסר צער וחרטות לגבי העבר. האם לוני-סו הצליחה להגיע שלא במתכוון לאותו אושר נצחי שכל האלפים שנוהרים לסדנאות מדיטציה ולאשראמים בהודו מקווים להשיג?

על השאלה הזאת ניסה לענות מייקל למוניק, כתב מדעי של הסיינטיפיק אמריקן. הוא גם היה אחד מהנוהרים לאשראמים האלה וכששמע מה קרה ללוני-סו, שלמדה איתו לפני שנים רבות באותו בית ספר, החליט לבקר אותה ולראות במו עיניו איך נראה אדם שחי בהווה נצחי.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!