שכנים פלנטריים קרובים

בשנים האחרונות נחשפים עוד ועוד כוכבי לכת במערכות שמש מרוחקות. חלקם נחשבים לדמויי כדור הארץ, עם סיכוי טוב למצוא בהם חיים. אז האם בעתיד הנראה לעין נצליח לפגוש תרבויות מעולמות אחרים? תמונת מצב

תמונה: Fotolia

תמונה: Fotolia

שכנים פלנטריים קרובים

1. קרוב רחוק

באוגוסט 2016 הכותרות בתקשורת סערו – התגלה כוכב לכת דמוי ארץ, ממש קרוב אלינו. הוא מקיף את הכוכב הקרוב ביותר אלינו, “פרוקסימה קנטאורי”, שנמצא במרחק של רק 4.2 שנות אור מאיתנו. הכותרות המקוריות אפילו דיברו על כך שיתכן שיש בו מים נוזליים, ולכן יש אפשרות שיתקיימו בו חיים. אמנם הכוכב קרוב מאוד לשמש שלו, אך כיוון שהיא חיוורת יחסית, מסוג ננס אדום, היא הרבה פחות מחממת מהשמש שלנו.

אך בינואר 2017 חוקרים מאוניברסיטת וילאנובה בפילדלפיה, ארה”ב, הפכו את הקערה על פיה. לטענתם כנראה מדובר בפלנטה מדברית ומיובשת. אמנם כיום השמש של אותה מערכת חיוורת יחסית, אך לדעתם בעבר הלא רחוק היא לא הייתה כזאת. כך שגם אם היו פעם מים נוזליים על פני כוכב הלכת, הם כבר התאיידו והתפוגגו ברחבי החלל, עם הרוחות החזקות שהגיעו מהשמש שלו.

אם כוכב הלכת הזה קרוב אלינו כל כך, אולי נוכל לשלוח לסביבתו חללית שתחקור אותו? כנראה שעדיין לא. במהירויות של הטכנולוגיות הנוכחיות, ייקח אפילו לחלליות קטנות ובלתי מאוישות, בערך 17,000 שנה להגיע אליו.

2. כחול אשר על שפת הים

בפברואר 2017 שוב סערו הכותרות. התגלתה מערכת שמש עם שבעה כוכבי לכת דמויי כדור הארץ. בשלושה מתוכם ייתכן שקיימים מים נוזליים. כלומר קיימת סבירות מסוימת שימצאו בהם חיים.

המערכת נמצאת במרחק של כמעט 40 שנות אור מאתנו, קרוב יחסית במונחים גלקטיים, אבל בכל זאת קשה לדעת מה באמת קורה על פניהם. עדיין לא ברור למשל אם יש להם בכלל אטמוספירה.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!