דברים שבלעדיהם הבניין לא חי

זוכת פרס ישראל, האדריכלית עדה כרמי-מלמד, מחפשת את “מצב הרוח״ של הבניינים, ומחפשת לחזור אל השקט

עדה כרמי-מלמד

צילום: אלכס גורביץ׳

״בכנס שהשתתפתי בו בירושלים, אחד המרצים אמר שהאובדן הכי גדול שקרה לאדם במאה ה-20 הוא אובדן השקט. אני חושבת שזה כל כך נכון״, מספרת האדריכלית, כלת פרס ישראל, עדה כרמי-מלמד כשנפגשנו במשרדה בתל אביב.

״זה מתבטא בכל המובנים״, היא ממשיכה, ״באקוסטיקה, בבנייה המודרנית, באולמות הקולנוע שחושבים שכולם חירשים, במהירות בה אנחנו חיים… איבדנו את השקט. לכן אני מקפידה להכניס את השקט למבנים שאני מתכננת״.

איך את עושה את זה? תני דוגמה.

״כשתכננו את בית המשפט העליון בירושלים, אחי האדריכל רם כרמי ואני חשבנו איך ליצור בניין שמסמל ׳מקום אחר׳, נקי יותר במובן העמוק של המילה. חשבנו שאנחנו רוצים להסתכל על ירושלים מצד אחד אבל גם להיפרד ממנה, שאנחנו רוצים שהמבקר יכנס לבניין מחיי היום-יום שלו ולאט לאט יעזוב אותם.

״תוך כדי עלייה בבניין מסתכלים על ירושלים, ולאט לאט מפנים את הגב אליה ואז נכנסים למקום שהוא כמו אוהל, הספרייה שאנשים מכנים אותה ‘הפירמידה׳. מי שמגיע לשם נמצא לרגע תחת ההשפעה של אור עליון שבא מהשמים, דרך ארובות בתקרה, וכך נכנס לעולם אחר. עולם רוחני יותר, כזה שקשור למסורת, לספר.

״בפרויקטים של בתים פרטיים היו לי מקרים שבהם מישהו אמר לי: ‘אני רוצה מקום שיאפשר לי להתנתק מהכול׳, או ‘אני רוצה מקום בבית שיאפשר לי לחלום׳. זה גורם לי לתהות איך אפשר לעשות מקום כזה, הרי זה מופשט מאוד״.

אז איך את פותרת את זה?

“בדרך כלל הפתרון נמצא בקשר שבין האדמה לשמים. בצפיפות שאנחנו חיים בה בבתים הפרטיים, מה שנקבל מצדי הבית כמעט ידוע מראש. אבל מה שנקבל מהשמים לא ידוע מראש, כי יש גשם ורוח וכל מיני דברים. כשאני מקבלת מגרש אני חופשיה לשחק עם האופן שבו הבניין שעליו יורד לאדמה. כלומר, יש לי שני מישורים שדרכם אני יכולה ליצור את המקום ה׳אחר׳ הזה״.

איך את מתחילה לעבוד על פרויקט? אני שואלת והיא עונה לי בסיפור: ״כשלימדתי באוניברסיטת קולומביה היה לי סטודנט שקיבל פרויקט במנהטן. המורכבות של הפרויקט נבעה מכך שהוא היה צריך לתכנן אותו בתוך הצפיפות הגדולה של העיר, אבל הוא בא אלי ואמר משהו מפתיע: ‘יש לי בעיה להתחיל, כי הצל הוא הפונקציה הכי מסובכת בבניין הזה׳. האתגר שלו לבנות את הבניין בא מבחוץ ולא מבפנים. עד אז מעולם לא שמעתי דבר כזה מאף ישראלי – שמשהו כמו צל, מנווט את כל החיפוש המקצועי״.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!