קוסטה ריקה – גן עדן לחיים

צילומים: רועי גליץ

בנובמבר האחרון נסעתי עם קבוצה אינטימית ומשוגעת במיוחד לצילום, לטבע ולחוויות של פעם בחיים, למסע פוטוטבע לקוסטה ריקה. הקבוצה כללה רופאים, מהנדסים ואנשים שסתם נהנים מהחיים, כשהצעיר שבחבורה היה בן 28, והמבוגר בן 78. בתוכנית: אומגה בין צמרות עצים, רפטינג בנהרות עם זרימה אינסופית, סנפלינג וקניונינג בנקיקים צרים, טיולי טרקטורונים וכמובן טיולי טבע בעקבות בעלי החיים המגוונים ביותר בכדור הארץ.

קוסטה ריקה היא מדינה קטנה שנמצאת בגשר היבשתי שבין צפון אמריקה ודרום אמריקה. למרות ששטחה קטן והיא תופסת רק 0.03% משטח כדור הארץ, מסתבר ש-5% ממגוון מיני בעלי החיים בעולם שוכן בה. בגבולותיה נמצאים ג’ונגלים ויערות מעוננים, הרי געש ורכסי הרים גבוהים (כ-4,000 מטרים), הנהנים מאלפי מילימטרים של גשם בשנה וגם משמש חזקה.

אחד המשפטים שתשמעו הכי הרבה בקוסטה ריקה הוא “La Pura Vida” או בעברית – החיים הטהורים. קוסטה ריקה היא דוגמה קלאסית למדינה שאימצה את השמירה על הטבע כפרויקט לאומי שמטרתו להגביר את נפח התיירות למדינה.

לא תמיד זה היה כך. בשנים האחרונות ממשלת קוסטה ריקה פועלת ללא הרף כדי לחנך את התושבים לערכי הסביבה ואף הטילה קנסות על כל פסולת שהתושבים משליכים: מזבל וביוב ועד לזיהום שפולטות המכוניות. כדי להקטין את הזיהום, יותר מ-90% מהחשמל במדינה מיוצר ממקורות מתחדשים. לפני כשבע שנים, ממשלת קוסטה ריקה אף הכריזה שעד 2021 המדינה תהיה ניטרלית פחמן, כלומר כמות הפחמן הדו-חמצני שמשוחרר במדינה יהיה שווה לכמות שממוחזרת על ידי הצמחייה במדינה.

מטיילים שיגיעו לקוסטה ריקה יבחינו שהתיירות במדינה מפותחת מאוד. השלטים ברורים ורוב נותני שירותי התיירות הם דוברי אנגלית טובה. ניתן לשכור רכב ולנסוע בכבישים הנוחים וההרריים. ברחבי המדינה פזורים 14 הרי געש (שישה מתוכם פעילים כבר 75 שנה), כשהגבוה שבהם הוא איראזו (3,430 מטר) והפוטוגני שבהם הוא ארנאל (1,670 מטר).

שמורת טורטוגרו, הנקראת כך על שם צבי הים שמטילים את ביציהם על החופים, היא אחת הידועות במדינה. אפילו הכפריים שבעבר צדו את הצבים שומרים עליהם מתוך האינטרס הכלכלי-תיירותי המובהק.

ההתניידות בשמורה היא באמצעות סירות-נהר והלודג׳ים בשמורה משתלבים בג׳ונגלים באופן מעורר השתאות. בשמורה יש קופים, צפרדעים, יונקי דבש בכמויות וכמובן צבי ים. התמזל מזלנו והיינו עדים לאחת התופעות המיוחדות ביותר שראיתי בחיי – בקיעת ביצים של צבי ים. הצבונים הקטנטנים יוצאים מתוך הגומחה בחול ומתחילים במירוץ של החיים אל עבר הים כשבמהלך הריצה האינטנסיבית, אינספור עופות, חוטמנים ובעלי חיים נוספים מנסים לתפוס ולאכול את צבי הים בני הדקות הספורות הללו. כל צב ים תינוק שנשטף על ידי הגלים הוציא מאיתנו קריאות שמחה והתרגשות.

שמורת מנואל אנטוניו היא אחת המפורסמות ביותר בקוסטה ריקה בזכות החופים הקסומים שבה, הקופים ומגוון עופות המים העצום. אני מודה שראיתי הרבה בעולם, אבל חופים עוצרי נשימה שכאלו כמעט לא חוויתי. בשמורה אפשר לראות איגואנות לצד קופי סנאי וביניהם אנשים שרצים בחופים הקסומים. קל להבין מדוע אנשים מתעכבים בשמורה הזו – להרגיש חלק מהטבע מעולם לא היה רגוע כל כך.

שמורות נוספות ששווה מאוד להכיר הן קניו נגרו, קורקובאדו, מונטה ורדה, הר הגעש איראזו ועוד.

בסופו של המסע גיליתי שדווקא הגיבוש של הקבוצה המטורפת הזו היה מה שהפתיע את כולם יותר מכל – הפכנו למשפחה קרובה שעוזרת אחד לשני, מפתחת אחד את השני ומצליחה ליצור חוויה חזקה הרבה יותר מהמטעמים שקוסטה ריקה הצליחה להציע לנו.

רועי גליץ הוא מנכ״ל גליץ בית הספר לצילום ומנכ״ל פוטוטבע מסעות בעולם. לפרטים והצטרפות למסע לקוסטה ריקה ויעדים נוספים:
www.phototeva.co.il או 077-4090280

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!