חידת השחמט והמפתח לתודעה האנושית

מה מבדיל אותנו ממחשבים? חוקרי תודעה במכון “פנרוז” מצאו חידת שחמט שבן-אדם יכול לפתור באופן אינטואיטיבי, אבל למחשב לוקח טריליוני חישובים להגיע לפתרון. “המוח שלנו אמנם לא מצטיין במתמטיקה, אבל הוא מסוגל להיות יצירתי ולהבין את העולם בדרך שלדעתנו מחשבים לא מבינים”

תמונת אילוסטרציה: Fotolia

תמונת אילוסטרציה: Fotolia

כבר במשחק הראשון היריב הכריע אותו, וזו הייתה הכרעה היסטורית. ב-10 בפברואר 1996, גדול השחמטאים בעולם, גארי קספרוב הפסיד ל”כחול עמוק”, מחשב העל של חברת IBM שפותח בדיוק למטרה זו. קספרוב עצמו לקח את זה קשה.

אבל בימים הבאים קספרוב הצליח לחזור לעצמו בהדרגה. אחרי ארבעה משחקים המצב היה תיקו, ובשני המשחקים האחרונים בסדרה קספרוב הצליח לנצח, והמפגש ביניהם הסתיים בתוצאה 4:2 לטובת הנציג האנושי.

אני חושב שאנחנו צריכים משהו מחוץ לחוקי החישוב המקובלים שלנו כדי להבין את ההבנה ואת היכולות האנושיות

כשסיכם את ההתמודדות, קספרוב כבר נשמע אופטימי. “אף על פי שאני חושב שראיתי שם סימנים מסוימים של אינטליגנציה, היא הייתה קצת מוזרה, לא יעילה, לא גמישה וגרמה לי להרגיש שנשארו לי עוד כמה שנים”.

אבל האופטימיות הייתה מוגזמת. במפגש הבא ביניהם, שנה מאוחר יותר, אחרי ש”כחול עמוק” עבר סדרת שדרוגים מעמיקה, הוא כבר השיג ניצחון ברור. הדו-קרב שהתנהל במאי 1997 הסתיים בתוצאה 3.5:2.5 לטובת המכונה.

הטלפון הנייד הראשון שהפך לרב אמן בשחמט - בתחרות שחמט בין-לאומית שנערכה בארגנטינה ב-2009

הטלפון הנייד הראשון שהפך לרב אמן בשחמט – בתחרות שחמט בין-לאומית שנערכה בארגנטינה ב-2009

מאז, אפילו טלפונים ניידים מצליחים להגיע לדרגת רב-אמן ולנצח באליפויות שחמט בן-לאומיות. לראשונה זה קרה ב-2009. אפליקציה שהותקנה על מכשיר טלפון של HTC הגיעה לתוצאה של רב-אמן כשניצחה באליפות השחמט הבין-לאומית Mercosur שנערכה בארגנטינה.

בשנים האחרונות, תוכנות – “מכונות לומדות” – שמנסות לחקות את מבנה המוח האנושי עם הנוירונים המקושרים ביניהם, כבר מצליחות, לא רע בכלל, לנתח תמונות ולזהות את הפרטים השונים המוצגים בהן. המכונות הלומדות, ובמיוחד מערכות של “למידה עמוקה” אפילו מצליחות לפענח דיבור ולזהות רגשות אנושיים המובעים בתמונות ובקטעי דיבור. נראה שלא ירחק היום והיכולות של המחשבים יעלו בכל התחומים על אלו שלנו.

אבל במכון פנרוז שהוקם בסן דייגו שבארה”ב במארס השנה דווקא חושבים אחרת – הם טוענים שהמחשב לעולם לא יוכל להשתוות למוח האנושי, כי הוא פשוט עובד אחרת. מכון פנרוז הוקם על ידי סיר רוג’ר פנרוז, מתמטיקאי ופיזיקאי אנגלי מהמובילים בעולם, שב-1988 זכה בפרס וולף הישראלי היוקרתי ביחד עם סטיבן הוקינג, בגין מחקריהם, הנפרדים, על תורת היחסות ועל חורים שחורים.

חידת השחמט שפרסם מכון פנרוז. לדברי מחברי החידה, מחשב יזדקק לטריליוני חישובים כדי לפתור אותה בעוד שהמוח האנושי יוכל להבין אותה מיד

חידת השחמט שפרסם מכון פנרוז. לדברי מחברי החידה, מחשב יזדקק לטריליוני חישובים כדי לפתור אותה בעוד שהמוח האנושי יוכל להבין אותה מיד

כדי להמחיש את ההבדלים בצורות החשיבה בין הבינה המלאכותית לזו של המוח האנושי, פרסם המכון חידת שחמט המדגימה לדבריהם יפה את ההבדל (ראו איור).

“מחשבי השחמט הטובים ביותר יטפלו בחידה הזאת בצורה נכונה, אבל ייקח להם טריליונים של חישובים כדי לפענח את זה, בעוד כשאנשים מסתכלים על זה, כמעט ללא מאמץ ובצורה ספונטנית, הם פשוט מבינים את הטבע של החידה, כך שהם לא צריכים לחשב את כל האפשרויות”, מסביר בראיון לאפוק טיימס ג’יימס טאג, מנהל מכון פנרוז ושותף בהקמתו.

טאג, שפיתח מספר המצאות, ביניהן מרכיב מרכזי במסך מגע LCD וחיבר ספר בשם “האם האנדרואידים כבר חולמים?” (2015), טוען שהמוח האנושי יכול להשיג דברים שאפילו מחשב העל החזק ביותר לא יכול, אבל אנחנו לא יודעים עדיין מדוע.

יוצאים מגבולות הפיזיקה

“הדרך שבה אנחנו חושבים היא לא כמו שמחשב קלאסי ‘חושב’, אלא מורכבת יותר”, מסביר טאג. אם הבינה המלאכותית ומערכות ה”למידה עמוקה” שהמדענים מפתחים מתבססות על חישובים סטטיסטיים, המוח האנושי פועל לדבריו אחרת. “המכונה המורכבת הזאת שלנו אמנם אינה מצטיינת במתמטיקה, אבל בכל זאת, מסוגלת להיות יצירתית ולהבין את העולם בדרך שלדעתנו מחשבים לא מבינים”, אומר טאג.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!