קרחונים מלאכותיים מנצחים את הבצורת

האם המצאה פשוטה וגאונית תפתור את מחסור המים במדבר הקר שבהרי ההימליה? ראיון עם האיש שבונה מגדלי קרח לאנשי ההרים

תמונה: באדיבות סונאם וואנגצ'וק

תמונה: באדיבות סונאם וואנגצ’וק

לסונאם וואנגצ’וק (51) הייתה ילדות מאושרת. הוא נולד בכפר קטן בן חמישה בתי אב שבחבל לדאק בצפון הודו – אזור מדברי קפוא ומושלג על הרמה הטיבטית במרומי ההימליה. את תשע השנים הראשונות של חייו הוא בילה במה שהוא מכנה “לימוד הרמוני הוליסטי”, כפי שסיפר לעיתון “הינדוסטאן-טיים”. “לא היו בתי ספר בכפר אז למדתי לקרוא ולכתוב מאימי. שיחקתי בשדות, זרעתי זרעים, עבדתי עם בעלי חיים, קפצתי לנהר, טיפסתי על עצים. המיומנויות שלי כל כך התפתחו עם ההתנסויות האלה, עד שכשלבסוף הגעתי לבית ספר בגיל תשע, הקפיצו אותי כיתה פעמיים במשך השנה”.

סטופה בגובה מלא, של 30 מטר, יכולה לאצור 15 מיליון ליטר מים, שיכולים להשקות שטח של 500 דונם

אחרי שסיים את לימודיו כמהנדס מכונות, הוא חזר להתגורר באזור מתוך אהבה למקום ולתושבים. תושבי לדאק הם חקלאים העובדים באקלים קשה בעונה קצרה הנמשכת חודשים ספורים. בעבר, סיפר וואנצ’וק, הם חיו בהרמוניה עם הטבע בכפרים ירוקים באמצע המדבר. היו מים בשפע בעונות הקריטיות לחקלאות, אפריל-מאי. למרות שממוצע הגשמים השנתי היה נמוך מאוד, כ-50 מ”מ בשנה, המים הגיעו לכל מקום מהקרחונים שנמסו, וזרמו בפלגים, בנחלים ולאורך תעלות.

אבל בשנים האחרונות, עם ההתחממות הגלובלית, הטמפרטורות בקיץ גבוהות יותר, הקרחונים הולכים ונמסים, ומי הקרחונים כבר לא מגיעים לכפרים. לכפריים שמחייתם ופרנסתם תלויות בחקלאות אין דרך להשקות את הגידולים. המחסור במים הפר את השלווה וההרמוניה ששררו בין התושבים ויצר קונפליקטים ומאבקים על מקורות המים.

יום אביבי אחד בחודש מאי, כשהטמפרטורה בחוץ הייתה כ-20 מעלות, נהג וואנגצ’וק לאיטו שקוע במחשבות איך לעזור לתושבים להתמודד עם תנאי החיים הקשים. כשהוא חלף מעל אחד הגשרים הוא לפתע הבחין בחתיכה גדולה של קרח מתחת לגשר. “איך חתיכת קרח יכולה להישאר כך שלמה בטמפרטורה של 20 מעלות?”, הוא שאל את עצמו בהפתעה. “הרגע הזה היה בשבילי כמו סוג של ‘אאוריקה’, ואוו, מצאתי”, הוא מספר בראיון לאפוק טיימס. חתיכת הקרח הזו מתחת לגשר, שלא נמסה למרות מזג האוויר החם, הייתה השראה להמצאה מהפכנית של וואנגצ’וק שתביא מים לכפריי לדאק.

סונאם וואנגצ'וק מאמין שההמצאות המתוחכמות ביותר הן ההמצאות הפשוטות ביותר | תמונה: באדיבות סונאם וואנגצ'וק

סונאם וואנגצ’וק מאמין שההמצאות המתוחכמות ביותר הן ההמצאות הפשוטות ביותר | תמונה: באדיבות סונאם וואנגצ’וק

ההמצאה זיכתה אותו ב-2016 בפרס הבין-לאומי ליזמות של חברת רולקס, המעניקה כל שנתיים פרס “לאנשים עם רעיונות חדשניים שהופכים את העולם למקום טוב יותר”. דמותו של וואנגצ’וק אף שימשה השראה לדמות הגיבור בסרט הבוליוודי המצליח “שלושה אידיוטים”. בסרט הוא מוצג כמי שהופך את מערכת החינוך על פיה, דבר שהוא אכן עשה במציאות. למעשה, אי אפשר להבין את הכוח המניע מאחורי המצאתו מבלי להבין את המהפכה החינוכית שהוביל.

וואנגצ’וק הכיר מקרוב את מערכת החינוך הכושלת באזור מגוריו – כ-95 אחוז מהתלמידים בתיכון נכשלו בשנות ה-90 בבחינות המעבר הממשלתיות. מתוך דאגה עמוקה לתושבים ולעתיד האזור, הוא יזם והקים, יחד עם קבוצה קטנה של חברים, בית ספר אזורי אלטרנטיבי, שאסף אליו את כל התלמידים שנכשלו.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!