הדיבייטור

מאז שזכה באליפות העולם בדיבייט, יוני כהן אידוב מלמד את אמנות השכנוע בארץ ובעולם, מנסה לשנות את הפוליטיקאים שלנו ונלחם ב-BDS

צילום: ניר סלקמן

צילום: ניר סלקמן

יום לפני הראיון שקבענו, אלוף העולם לשעבר בדיבייט, יוני כהן אידוב, נסע בכביש המהיר בעמק הסיליקון כשלפתע התנגש בעוצמה במכונית. “הי, את יכולה לדבר שנייה?”, הוא כותב לי כמה שעות אחר כך. “הייתי היום בתאונת דרכים, האוטו טוטאל לוס. אני איכשהו יצאתי בלי פגע אבל אני קצת מעורער”.

רוב הויכוחים בעולם מתקיימים כאשר לפחות אחד הצדדים לא מדבר על העניין האמיתי ולא מתייחס לסלע המחלוקת

מעורער זאת לא מילה שמאפיינת את אידוב, הנחשב למאסטר בהיחלצות ממצבים מסובכים באמצעות דיבור. לצד ניהול תוכנית הדיבייט בבתי הספר בישראל, אידוב מייעץ כיום לפוליטיקאים ומבלה לא מעט מזמנו בעבודה עם מי שהוא מגדיר כ”גורמים ממשלתיים שעליהם אני לא יכול לדבר” הפועלים מול תנועת ה-BDS (חרם על ישראל).

“את יודעת, אח שלי הוא אלוף הארץ בדיבייט, והיו לי קשרים רומנטיים עם דיבייט-וריות, והרבה אנשים בארץ אומרים לי, ‘וואי, אתם בטח מתווכחים כל הזמן’, והתשובה היא שההיפך הוא הנכון. למה? בגלל שאנחנו יודעים לזהות בדיוק איפה המחלוקת ולנטרל אותה”.

מה הסוד? 


“בכל ויכוח אני יודע שמרגע שמישהו מתנגד אלי, למשל להצעה שאני מציע, יש חמישה נושאים שהדיון בינינו יכול לעסוק בהם: ‘בעיה’, ‘פתרון’, ‘הצדקה עקרונית’, ‘תועלת-נזק’, ו’למה דווקא’. אם אפשר להביא טיעונים נכונים לכל אחד מהנושאים, אפשר לנטרל את הקונפליקט”, מסביר אידוב.

היום, כשמעלים טענה בפני פוליטיקאי התשובה שלו היא 'זה שמאל' או לחילופין: הוא ימין משיחי' | צילום: סמדר כפרי

היום, כשמעלים טענה בפני פוליטיקאי התשובה שלו היא ‘זה שמאל’ או לחילופין: הוא ימין משיחי’ | צילום: סמדר כפרי

תן דוגמה.

“פעם ערכתי השתלמות למורים. ניגשה אלי מורה וסיפרה שהיא רבה עם בעלה ולא ידעה מה קרה שם וביקשה את עצתי, כי אני כמובן גם יועץ זוגי כשצריך”, הוא אומר בצחוק. “היא סיפרה לי את הסיפור הבא: ‘אמרתי לבעלי שמחר הוא צריך לאסוף את הילדה מהגן, אבל הוא ענה לי שאם יעשה זאת הוא יאחר לישיבה. אני אמרתי לו, תקשיב, אנחנו צריכים להתחלק באחריות’. מפה הם התחילו לריב. 
”מה קרה כאן בעצם? האישה זיהתה ‘בעיה’ – צריך לאסוף את הילדה מהגן. היא זיהתה גם ‘פתרון’ – הבעל יאסוף את הילדה. אבל הבעל אומר – אם אני אעשה את זה, אני אאחר לישיבה – זה טיעון ‘תועלת-נזק’. האישה משיבה לו – אנחנו צריכים להתחלק שווה בשווה – זה טיעון של ‘הצדקה עקרונית’. 
”למעשה אין ביניהם באמת ויכוח. הוא צודק שיקרה נזק, היא גם צודקת שמבחינה עקרונית יש לשניהם אחריות. אבל שני הטיעונים לא מתקיימים על אותו מישור. ולכן הם רבים”.

מה הפתרון?


רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!