האם הדבורים באמת נעלמות?

האמת מאחורי התעלומה שמצליחה לאתגר את האנושות בעשור האחרון

תמונה: Fotolia

תמונה: Fotolia

30% מהכוורות מתמוטטות בארה״ב בכל שנה

60 אלף דבורים בכל כוורת

65 מיליון כוורות בעולם לשנת 2009

 

1 הכוורת נראית לכאורה במצב תקין. לא ניכרים בה סימני הרס ואפילו לא רואים בה כמעט דבורים מתות. יש בה אוכל כך שאין כאן בעיה של רעב. אבל בכל זאת ניכר שהיא שקטה, חסרות בה דבורים – היא בעצם נטושה. נראה כאילו הדבורים הפועלות יצאו ליום סיור שגרתי מחוץ לכוורת ופשוט לא חזרו ממנו.

התופעה שהתגלתה לראשונה ב-2006, קיבלה את הכינוי “הפרעת התמוטטות המושבה” ומאז היא מעוררת דאגה רבה. הדיווחים מספרים שמדי שנה כשליש מהדבורים בעולם לא מצליחות לשרוד את חודשי החורף. והאיום הוא הרבה מעבר לאוכלוסיית הדבורים עצמן כי לדבורים יש תפקיד חשוב בהאבקת הפרחים שלנו. גידולים חקלאיים רבים כמו שקד, תפוח, בצל, כותנה ועוד ועוד, תלויים לחלוטין בדבורים להאבקת הפרחים שלהם ובכך גם להצמחת הדורות הבאים. אז האם כל הצמחייה כאן מסביב בסכנת הכחדה בגלל הדבורים שלא חוזרות לכוורת?

2  אם נבחן את הנתונים לגבי מספר הדבורים וכמות הכוורות הפעילות בעולם, נגלה תמונה אופטימית יותר. מתברר שמאז שנות ה-60, כשמספר הכוורות הכלל עולמי עמד על כ-44 מיליון, המספר עלה לכ-65 מיליון כוורות ב-2009. וכדי לקבל אומדן על מספר הדבורים עצמן, מדובר על בין 50,000 ל-60,000 דבורים לכוורת. אמנם בארה”ב המצב חמור יחסית לשאר העולם, אך מתברר שגם שם, כשבכל חורף כ-30 אחוז מהכוורות מתמוטטות, עדיין מספר הכוורות מאז שנת 2006 נשאר פחות או יותר יציב, עם גידול קל מ-2.39 מיליון כוורות ב-2006 ל-2.78 מיליון ב-2016 (לפי נתוני משרד החקלאות האמריקני).

3 האם הדבורים באמת נעלמות? אם נסתכל על הכוורת הבודדת מתברר שהמצב כלל אינו פשוט. אכן, בשנים האחרונות המאבק של הכוורנים לעזור לכוורת “לעבור את החורף בשלום” הופך למאתגר ומורכב יותר ויותר.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!