בן הטרור שהחליט למרוד

זהו סיפורו של זאק אברהים – בנו של מנהיג טרור באל קאעידה שרצח את הרב מאיר כהנא וסייע לתכנן את הפיגוע במגדלי התאומים ב-1993. אחרי שגדל בצל הטרור, חונך לשנוא וללכת בדרכי אביו, אברהים החליט להתנגד לגורלו ולצעוד בנתיב שונה, של אמפתיה וסובלנות

תמונה: Ryan Lash-Flickr

פורסם בגיליון אוגוסט

בערב ה-5 בנובמבר 1990, אמו של זאק אברהים ישבה מול מרקע הטלוויזיה, כשלפתע מבזק חדשות מפתיע עצר את התוכנית שצפתה בה. הרב מאיר כהנא, דיווח הקריין, נורה על ידי מתנקש מטווח קצר באולם במלון מריוט שבמנהטן לאחר נאום שנשא. המתנקש עצמו נורה בצוואר על ידי שוטר שהיה במקום. כשהמצלמה התמקדה במתנקש שהיה שרוע על הרצפה בתוך שלולית של דם, אמו של אברהים הזדעזעה – היה זה בעלה. הקריין הודיע ששניהם לא צפויים לשרוד את הפציעה.

היא מיהרה לבית החולים כדי להיפרד מבעלה, כשהיא בשוק מוחלט. שום דבר לא הכין אותה לרגע הזה. אל סייד נוסייר, האזרח האמריקני יליד מצרים שהתנקש בכהנא, היה אהבת חייה, שאיתו גידלה בהרמוניה שלושה ילדים. היא לא דמיינה לעצמה שיצטרף לארגון טרור ויהפוך לאדם הראשון שישפוך דם על אדמת ארצות הברית בשם הג׳יהאד.

איור: יוני גודמן

אברהים זוכר את אביו כאב אוהב בעל חוש הומור מצוין, שלא היה רב עם אשתו, ורק התעניין בגידול ילדיו להיות אנשים טובים. אבל כשאברהים הגיע לגיל 6, משהו התחיל לקרות לאביו. הוא נעשה דכאוני, נשאר הרבה בביתו והיה קורא בשקט את הקוראן. הוא גם התחיל לקחת אותו למסגד להאזין לדרשות המסיתות של “השייח העיוור״, עומר עבדול רחמן, אב רוחני של כמה ארגוני טרור ומקורב לבן-לאדן. ההטפה הדתית של השייח העיוור לא בדיוק התמקדה בכיבוד הורים או בחשיבות התפילה.

“האמריקנים הם צאצאים של קופים וחזירים הניזונים משולחנם של הציונים, הקומוניזם והקולוניאליזם״, הוא אמר פעם בשידור רדיו בערבית. בנאום שנשא בערב גיוס כספים למען המוסלמים בבוסניה בבית ספר ציבורי בברוקלין הוא היה מפורש אפילו יותר: “האויב הראשון שפועל נגד האסלאם הוא האמריקנים ועוזריהם… עלינו להיות טרוריסטים, ועלינו להכות בטרור את אויבי האסלאם, להפחיד אותם, להטריד אותם ולזעזע את האדמה שמתחת לרגליהם״.

ערב אחד הושיב נוסייר את בנו לשיחה והסביר לו שהוא וחבריו נוהגים ללכת בסופי שבוע להתאמן בירי במטווח בלונג איילנד. למחרת בבוקר היה יום קצת גשום, ונוסייר לקח את אברהים בן ה-7 איתו למטווח, ולימד אותו כיצד לכוון למטרה שנמצאת 27 מטר ממנו.

אברהים הקטן החזיק ברובה הסער הגדול, כשחבריו של אביו צפו בו מהצד. אביו תמך בו כשהוא הצמיד את הקת לכתפו. אברהים ירה כדור ועוד כדור. כשירה את הכדור האחרון כולם נדהמו. הוא פגע היישר במנורה הכתומה הקטנה שהייתה מעל המטרה, ולפתע כל המטרה עלתה באש. דודו של אברהים פנה אל שאר הגברים, ואמר: “התפוח לא נופל רחוק מהעץ״. כולם צחקו. אברהים היה גאה מאוד בעצמו.

״רק אחרי כמה שנים הבנתי מה הם חשבו שמצחיק כל כך״, סיפר אברהים בהרצאה שהעביר בכנס TED במארס השנה. ״הם ראו בי את אותה יכולת הרס שהייתה באבי״.

הגברים האלה היו אותם גברים שיורשעו מאוחר יותר בפיגוע הקטלני במרכז הסחר העולמי ב-1993, שהרג שישה אנשים ופצע יותר מאלף. ״אלה הגברים שהסתכלתי עליהם כמודל״, נזכר אברהים, ״אלה האנשים שקראתי להם ׳דוד׳״.

בילוי משפחתי בבית כלא

אותו ערב ב-1990 הפך לחלוטין את חייו של אברהים הצעיר. היה זה האירוע שהרס את חייו. אבל באותו זמן, אולי גם האירוע שהציל אותו מלהפוך לטרוריסט בעצמו. מאיר כהנא לא הצליח לשרוד את הפציעה. אל סייד נוסייר נותח בצוואר והחלים. אף על פי שעדים רבים חזו בהתנקשות, חבר המושבעים לא הרשיע את נוסייר ברצח. אבל השופט, שהתקשה להשלים עם החלטת חבר המושבעים, החמיר בענישה על אישומים קטנים יותר שבהם הורשע, ושלח את נוסייר לתקופת המאסר המקסימלית האפשרית, 22 שנים.

אברהים היה מגיע לעתים קרובות עם אמו ואחיו לבקר את אביו בבתי כלא שונים. המפגש הראשון עם אביו הכלוא היה קשה במיוחד. ״אני זוכר שהייתי עצבני כשהגענו למגרש החניה. לא לגמרי הבנתי מה קרה״, הוא סיפר בראיון רדיו לרשת WHYY שבפנסילבניה. ״אימא שלי עשתה את המיטב לגונן עלי מפני החדשות״.

אברהים חצה את גשר מתקן הכליאה, עבר את גדרות התיל, עבר את השומרים, ונכנס לתא. אביו ישב שם על כיסא פלסטיק בסרבל כתום. ״הוא חיבק אותי וישבנו שם. הדבר הראשון שהבחנתי בו הייתה הצלקת שהתחילה מהצוואר והמשיכה עד לחזה. ניסיתי מאוד לא לבהות בזה. זה היה מורט עצבים בהתחלה, אבל התרגלנו לזה בסופו של דבר״.

צילום מיום הפיגוע. התוכנית המקורית של המחבלים למוטט את מגדלי התאומים נכשלה | תמונה: Eric Ascalon WTC5

נוסייר הועבר לבית הכלא השמור ״אטיקה״, שם היה מתקן מיוחד לביקור משפחות – בית, מוקף גדרות, שאפשר להביא אליו אוכל, לשכור סרטים, ואפילו יש בו מגרש משחקים. אברהים היה מגיע עם המשפחה לביקור של שלושה ימים במתקן הכליאה. ״זה היה מהנה מאוד״, הוא מספר. ״זה בהחלט היה עדיף מאשר שום דבר״.

אבל מסתבר שחוץ מהבילויים המשפחתיים החמימים אחת לכמה זמן, לנוסייר היו עוד כמה דברים שהשקיע בהם את זמנו בכלא. דברים נוראיים.

בצהרי ה-26 בפברואר 1993 נכנסה משאית צהובה לחניון התת קרקעי של הבניין הצפוני של מרכז הסחר העולמי במנהטן. שני גברים יצאו מהמשאית. אחד מהם הדליק פתיל באורך 6 מטרים, והשניים ברחו. 12 דקות לאחר מכן פיצוץ עז פער חור של 30 מטר בבטון, כש-600 קילוגרם מחומר הנפץ שהועמס על המשאית התפוצץ. שישה אנשים נהרגו בפיגוע, ועוד יותר מאלף נפצעו. למרבה המזל, התוכנית המקורית של המחבלים נכשלה – למוטט את הבניין הצפוני כך שייפול היישר אל עבר הבניין הדרומי וימוטט גם אותו.

המבצעים והמתכננים של האירוע הזה היו אותם חברים של נוסייר שאברהים נהג לפגוש, אלה שצחקו באותו יום במטווח כמה חודשים לפני כן, כולל דודו. נוסייר עצמו, מתוך הכלא, סייע לתכנן ולתאם את הפיגוע הזה. נוסייר היה גם המוח מאחורי יותר מ-10 פיגועים קטלניים נוספים שתכנן תא הטרור שלו לבצע בנקודות אסטרטגיות במנהטן, כמו בתעלות המחברות את מנהטן לשאר חלקי ניו יורק, בתי כנסות ומטה האומות המאוחדות. למרבה המזל, מודיע של ה-FBI דיווח על התוכניות האלה בזמן.

נוסייר הורשע במעורבותו בפיגוע. יחד איתו הורשע גם ״השייח העיוור״, שהיה אביו הרוחני. על שניהם נגזרו מאסרי עולם ללא אפשרות לשחרור מוקדם. כמה חודשים לפני הפיגוע שגרם להתמוטטותם של מגדלי התאומים ב-2001 פרסם בן-לאדן וידאו שבו קרא לשחרר את השייח העיוור ולזכור את אל סייד נוסייר.

להיות בן של טרוריסט מורשע

זאק אברהים הוא לא שמו האמיתי של בנו של נוסייר. זה השם שהוא בחר לעצמו כשמשפחתו בחרה לנתק את הקשר עם האב ולבנות חיים חדשים.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!