המלחמה נגד חיות המחמד

מדוע הבריטים הרגו כחצי מיליון כלבים וחתולים בזמן מלחמת העולם השנייה? סיפור בלשי אמיתי על “רצח עם” שככל הנראה לא שמעתם עליו מעולם

תמונה: Fox Photos/Getty Images

תמונה: Fox Photos/Getty Images

ב-3 בספטמבר 1939, ראש ממשלת בריטניה נוויל צ’מברליין נשא נאום דרמטי לאומה. בנאום הוא הודיע לאזרחי האימפריה שבעקבות פלישת גרמניה לפולין בניגוד לכל ההסכמים, בריטניה מכריזה מלחמה על גרמניה.

בשבוע שלאחר מכן כל אזרחי לונדון היו עסוקים במילוי הנחיות החירום של הממשלה במסגרת ההכנות למלחמה: הם שלחו את הילדים לכפרים מרוחקים, תלו וילונות שחורים על החלונות וחפרו בכל שטח אדמה פיסות של ערוגות לגידול ירקות, מחשש למחסור במזון.

אבל הייתה פעולה המונית נוספת של אזרחי בריטניה, שלא נכללה בהנחיות החירום של הממשלה: מאות אלפי אזרחים הוציאו להורג את חיות המחמד שלהם. בארבעת הימים הראשונים של המלחמה, כחצי מיליון כלבים וחתולים, כרבע מחיות המחמד בלונדון, הומתו. יותר מפי שש ממספר האזרחים שנהרגו בבריטניה בהפצצות במשך כל המלחמה.

אנשים הבינו מהר מאוד את הטעות שעשו. היו שהביאו הביתה חיות חדשות במקום אלה שמסרו להריגה

התהליך כולו היה שקט ומסודר, אבל בהיקף גדול כל כך עד שנוצר מחסור בחומרי הרדמה ולא הייתה דרך לפנות את הגופות או למצוא להן מקומות קבורה. חשוב לציין שבאותו זמן עדיין לא היה מחסור במצרכים, וההפצצות על לונדון החלו רק כחצי שנה לאחר מכן. זו הייתה החלטה ספונטנית של האזרחים שלא נבעה מצורך או מלחץ חיצוני.

אנשים הבינו מהר מאוד את הטעות שעשו, וחלקם הביאו הביתה חיות מחמד חדשות במקום אלה שמסרו להריגה. בתכנית פופולרית בבי-בי-סי, מנחה ידוע מאותה תקופה, כריסטופר סטון, אמר: “להשמיד חבר נאמן כאשר אין צורך בכך, זו עוד דרך לאפשר למלחמה להתגנב לתוך בתינו”. באותו זמן ההרג ההמוני כבר נפסק, והרבה מחיות המחמד ששרדו את ארבעת הימים הראשונים, שרדו את המלחמה כולה. אבל הנזק כבר נעשה.

לא חייבים להרוג - היו פה ושם גם אנשים שהחליטו לשלוח את חיות המחמד שלהם לעיר מרוחקת מהמלחמה, בדרום-מערב אנגליה

לא חייבים להרוג – היו פה ושם גם אנשים שהחליטו לשלוח את חיות המחמד שלהם לעיר מרוחקת מהמלחמה, בדרום-מערב אנגליה

ההיסטוריונית הבריטית ד”ר הילדה קין (Hilda Kean) מאוניברסיטת אוקספורד, מנסה בספרה החדש “הרצח הגדול של הכלבים והחתולים” (The Great Cat and Dog Massacre) להבין איך ומדוע האירוע הנורא התרחש ומה המורשת שנשארה ממנו. לשם כך היא אספה בספרה דווקא מסמכים שוליים מתוך המצבור הגדול של מסמכים על מלחמת העולם השנייה: יומנים, מכתבים, ידיעות צדדיות בעיתונות וזיכרונות שלא פורסמו.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!