סופו של חוק מור?

מה יקרה ביום שבו לא נוכל להחליף את המחשבים שלנו בכל שנתיים בגרסאות מהירות הרבה יותר, ואיזה חומר צפוי לחולל מהפכה טכנולוגית חדשה

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

כבר שנים שהחוק המפתיע הזה מצליח לעבוד: מדי שנתיים כוח החישוב של המחשבים שלנו מכפיל את עצמו. ב-1965 צפה את התהליך הזה גורדון מור, מי ששנים ספורות לאחר מכן ייסד את חברת אינטל, ומאז, אולי כמו בנבואה המגשימה את עצמה, יצרניות השבבים מקפידות לעמוד בקצב, כדי לא להישאר מאחור במרוץ המסחרר, ומאז זה כבר אפילו מכונה “חוק מור”.

אבל מה יקרה אם חוק מור יפסיק לעבוד, והמחשבים שלנו לא ימשיכו להכפיל את כוח החישוב שלהם בכל שנתיים (דבר המתאפשר הודות למזעור הטרנזיסטורים שבשבבים המרכיבים את המחשבים)?

דמיינו שתצליחו לקפל את הטאבלט שלכם בכל צורה שתרצו, או לגלגל את הטלפון סביב הזרוע, כמו רצועת גומי שעוטפת אותה ונצמדת אליה

מה יקרה למשל ליצרניות מחשבים שבונות עלינו, הצרכנים, שנמשיך להחליף את המחשבים שלנו בכל שנתיים בגרסאות עם מעבדים מהירים ומתקדמים יותר; מה יקרה לחברות כמו גוגל, שתכניותיהן לטווח ארוך מתבססות על מחשבים בעלי כוח חישוב מהיר יותר, על אחסון ב”ענן” זול יותר ועל רוחב פס גדול יותר; ומה יהיה גורלם של הננו-רובוטים שהבטיחו שיוכלו לחדור לגופנו ולחסל תאים סרטניים.

גורדון מור, מייסד אינטל, בתקופה בה הגה את "חוק מור" | תמונה: Intel

גורדון מור, מייסד אינטל, בתקופה בה הגה את “חוק מור” | תמונה: Intel

מור בעצמו חזה ב-2007 שלחוק נשארו לא יותר מעשר עד 15 שנה, שבסופן לא יתאפשר להמשיך ולהכפיל את כוח החישוב. כיום אנחנו נמצאים עשר שנים אחרי תחזיתו של מור, כשלמעשה אזהרות מוקדמות הופיעו כבר לפני חמש שנים (2012), כשחלו עיכובים בפיתוח טכנולוגיית שבבי ה-22 ננומטר של אינטל. ב-2014, צצו אתגרים גדולים יותר עם שבבי ה-14 ננומטר, ופגמים רבים בייצור דחו את לוחות הזמנים של אינטל במספר חודשים.

מדוע הדברים מסתבכים? בגדלים הזעירים שהשבבים הגיעו אליהם העניינים נוטים להתחמם, ומהר. מלבד העובדה שהחימום העודף יכול לפגוע בשבב ולהרוס אותו, הוא גם מכניס הרבה רעש למערכת, שלפעמים פוגע ברמת הדיוק שלה. גם ייצור ופיתוח השבבים הזעירים הולך ומסתבך, ואיתו גם העלויות שגדלות, כך שכל מזעור נוסף עולה הרבה כסף ופוגע ברווחיות הייצור.

בתוך כך, הכריז בתחילת 2017 מנכ”ל אינטל העולמית בריאן קרזניץ’, שעוד מוקדם מדי להספיד את חוק מור – כבר השנה תצליח אינטל לעמוד בקצב עם טכנולוגיית ה-10 ננומטר שתצא לשוק בהמשך השנה. אך לכמה זמן עוד יצליחו יצרניות השבבים להמשיך במרוץ, ומה יקרה לכלכלה שלנו בימים שאחרי?

חזק יותר מיהלום

באחד מערבי שישי, ישבו פרופ’ אנדריי גיים (Geim) ותלמידו, קונסטנטין נובוסלוב, והחזיקו אבן “גרפיט” – אותו חומר רך שבעפרונות שלנו. בעזרת נייר דבק פשוט – סלוטייפ – שהדביקו על אבן הגרפיט, הם החלו “לנקות” אותה, כלומר להוריד מהאבן שכבות של חומר שנדבק.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!