מכונות זמן?


תמונה: Fotolia

תמונה: Fotolia

1. ד”ר הו?

כבר ב-1895, הרבה לפני ד”ר הו (סדרת טלוויזיה בריטית), שלח הרברט ג’ורג’ וולס את גיבור ספרו, “מכונת הזמן”, אלפי שנים לעתיד כדי לגלות שם מינים מוזרים דמויי אדם שיאכלסו את כדור הארץ. וולס הצית את דמיונם של רבים – איך ייראו מסעות כאלו בזמן? לאן הם יביאו אותנו? והאם הם בכלל אפשריים?

ואז הגיע איינשטיין, עם תורת היחסות הכללית, והציע שהזמן גמיש הרבה יותר משחשבנו. אמנם אנחנו תופשים אותו זורם בקצב קבוע, אבל זו רק האשליה שלנו. במקומות אחרים הוא זורם לאט הרבה יותר (ובמקומות אחרים מהר יותר), ובעצם, אם נרצה לנסוע לעתיד, זה לכאורה אפילו פשוט יחסית, מספיק שניכנס לחללית שתטיס אותנו מספיק מהר. כשנחזור מהמסע בעוד מספר שנים נגלה שכאן, בכדור הארץ, הזמן חלף הרבה יותר מהר ושהילדים שלנו שנשארו כאן כבר מבוגרים מאתנו.

בשנות ה-40, המתמטיקאי והלוגיקאי הנודע קורט גודל פתר את “משוואות השדה” של איינשטיין והגיע למסקנה שייתכן שביקום שלנו קיימות לולאות בזמן. כלומר שדרך לולאות כאלו – מסע בזמן הוא אפשרי.

השלכות אחרות של תורת היחסות הכללית מציעות את קיומם של “חורי תולעת”, מעין גשרים קוסמיים שיוצרים “קיצורי דרך” בין אזורים מרוחקים בחלל – מרוחקים הן במרחק והן בזמן. פיזיקאים רבים מציעים שאם נצליח למצוא “חור תולעת” שכזה אי שם ברחבי היקום, נוכל גם דרכו לנוע בזמן.

האם אי פעם נצליח לרתום משהו מהרעיונות האלו, או רעיונות דומים, כדי לקפוץ לביקור בעבר?

2. להזהיר את אבא, שישמור על עצמו

פרופ’ רון מאלט (72) מאוניברסיטת קונטיקט הוא מהפיזיקאים הראשונים שהעזו לדבר על הפיזיקה של מכונת זמן. מאז שבגיל 11 קרא את הספר “מכונת הזמן”, הוא הקדיש את חייו לפיתוחה של מכונה כזו, ולו רק כדי שיוכל לחזור בזמן לאביו שמת שנה קודם לכן, ולהזהיר אותו מבעוד מועד.

בשנת 2000 הוא החל לפרסם את המשוואות שפיתח בנושא. הן מתבססות על תורת היחסות הכללית, על הפתרונות שהציע גודל ל”משוואות השדה” של איינשטיין (הלולאות בזמן), ועל קרני לייזר שלטענתו יכולות ממש לפתל את הזמן-מרחב וליצור לולאות כאלו.

אבל להפוך את המשוואות למכונה ממשית זה כבר סיפור אחר. בינתיים הוא מנסה לגייס את המימון הנדרש לבדיקת ההתכנות למכונה שהוא מציע. בראיון לאפוק טיימס הוא מעריך שבעתיד יתאפשר לשלוח בני אדם במסע לאחור בזמן, אבל זה ידרוש תקציבי עתק. אם, לעומת זאת, נסתפק בלהעביר מסרים פשוטים לעבר, ייתכן שנוכל לעשות זאת כבר תוך 15 שנה.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!